مشاوره خصوصی علیرضا افشار
اخبار آموزشی

آخرین بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۲ (نظام قدیم و جدید)

شیوه‌نامه اجرایی ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی 1402

در ادامه تغییرات کنکور ۱۴۰۲ و اجرایی شدن کنکور دو مراحله ای و همچنین قطعی شدن تاثیر معدل و اهمیت بیش از پیش ترمیم معدل سوالات متعددی در ذهن داوطلبان کنکور به وجود آمده است که بارها به بررسی و شفاف سازی این سوالات پرداختیم.

در این مطلب قصد داریم بروز ترین و جدیدترین بخشنامه در خصوص ترمیم معدل را بررسی و تحلیل کنیم.

این پست و بخشنامه تا روز کنکور مداوم بروز خواهد شد و تمامی تغییرات در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

دانلود فایل بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سوایق تحصیلی ۱۴۰۲

میتوانید با کلیک کردن بر روی دکمه سبز زیر فایل اصلی ترمیم معدل و ایجاد سوابق تحصیلی برای نظام قدیم و تغییر رشته ای ها را دانلود کنید:

دانلود بخشنامه ترمیم

تحلیل بند ها و تبصره های بخش نامه ترمیم معدل 1402

اگر فایل بخشنامه را مشاهده کنید با تبصره های زیر مواجه میشوید که به ترتیب برای شما تحلیل خواهیم کرد:

بند 1) همونطور که قبلا هم اعلام شده بود کسانی که قبل از سال 84 دیپلم گرفتن، دیپلم های فنی و حرفه ای و تغییر رشته ای ها یا کسانی که قصد دارن در کنکور رشته ای به غیر از رشته تحصیلیشون کنکور بدن باید باید برای درس هایی که سابقه ندارن سوابق تحصیلی ایجاد کنن وگرنه تاثیر این نمرات در کنکور براشون صفر در نظر گرفته میشه (مثلا درس زیست برای کسایی که از رشته ریاضی و انسانی قصد شرکت در کنکور تجربی دارن)!

بند 2) داوطلبانی که مدرک دوره پیش دانشگاهی دارند و تنها در 4 درس امتحان نهایی داده اند میتوانند در امتحان ترمیم معدل 4 درسی که قبلا امتحان نهایی دادند شرکت کنند. در صورتی که در امتحان ترمیم معدل شرکت کردند طبق نظر خودشون میتونند درخواست بدن که این نمرات هم برای سال سوم و هم برای پیش دانشگاهی جایگزین بشه یا فقط برای یکسال جایگزین بشه

بند 4) نمراتی که در ایجاد سوابق تحصیلی و ترمیم معدل کسب میکنید فقط برای کنکور تاثیر دارد و در کارنامه قبلی جایگزین نمیشود.

بند 5) هزینه های مربوط به ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی در اختیار آموزش و پرورش هر شهر است و ممکن است برای هر شهر متفاوت باشد.

بند 6) مهم: میتوانید درس هایی که قصد ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره در آن را دارید در دوره های مختلف ترمیم معدل پخش کنید، اما فقط یکبار میتوانید برای هر درس امتحان دهید.

مثلا میتوانید زیست و شیمی را در دی ماه ترمیم معدل کنید و ادبیات و عربی را در خرداد ماه اما اگر درس شیمی را در دی ماه ترمیم معدل کردید دیگر نمیتوانید در امتحان ترمیم معدل خرداد برای درس شیمی شرکت کنید.

تبصره 1) کسانی که فارغ التحصیل شده اند و دیگر به مدرسه نمی روند تنها باید به مدارس دولتی داوطلب آزاد (بزرگسالان) مراجعه کنند و نمیتوانند در مدارس غیر دولتی یا آموز از راه دور غیر رسمی ترمیم یا ایجاد سابقه تحصیلی را انجام دهند.

تبصره 2) اگر هنوز مشغول تحصیل در مدرسه سال دوازدهم یا مدارس بزرگسال هستید (دیپلم نگرفته اید) باید از طریق مدیر مدرسه محل تحصیل خود اقدام کنید.

تبصره 3) در هر شهر، ناحیه و منطقه ای که دوست دارید میتوانید ترمیم معدل یا ایجاد سوابق تحصیلی را انجام دهید و نیازی نیست حتما در شهری که در آن تحصیل کرده اید این کار را انجام دهید.

تبصره 4) اگر در امتحان ترمیم معدل یا ایجاد سوابق تحصیلی غیبت کردید در صورتی که مدیر مدرسه درس مورد نظر را از سامانه حذف کند میتوانید مجدد در امتحان شرکت کنید ( از نجایی که این بند شفاف نیست و ممکن است دچار اعلام نظر های سلیقه ای مدارس شود بهتر است فعلا در امتحانی که ثبت نام کرده اید غیبت نداشته باشید).

بند 7) اگر در شهری در حال تحصیل هستید میتوانید به صورت مهمان در شهر دیگری امتحان بدهید

بند 8) تنها در صورتی میتوانید در امتحانات ترمیم معدل و ایجاد سوابق تحصیلی شرکت کنید که مشکل نظام وظیفه نداشته باشید

بند 9) حتما مدارکی که در فایل ذکر شده را به همراه داشته باشید،همینطور فرم ثبت نامی نمونه برای دروس هم در فایل زیر قرار دارد که میتوانید فرم ها را مشاهده کنید.

دانلود بخشنامه ترمیم

نکته مهم 1: دانش آموزان سال دوازدهم تنها در نوبت دی ماه میتوانند در ترمیم معدل یا ایجاد سوابق تحصیلی شرکت کنند (احتمالا بخاطر تداخل با امتحانات خرداد ماه دوازدهم)

نکته مهم 2: دواطلبان نظام قدیم میتوانند در درس زمین شناسی با امتحانات خرداد دانش آموزان سال یازدهم نمره زمین شناسی را ترمیم کنند.

نکته مهم 3: ترمیم نمره درس زبان فارسی  با درس فارسی 3 قابل ترمیم است.

برای ثبت نام  در ترمیم معدل دی ماه تا کی فرصت هست؟

از آنجایی که امتحانات دی ماه از تاریخ 3 دی ماه شروع میشود و 26 دی ماه به پایان میرسد تنها تا روز 27 آذر ماه میتوانید در این امتحانات ثبت نام کنید.

ثبت نام  در ترمیم معدل خرداد ماه کی آغاز میشود و تا کی فرصت هست؟

ثبت نام ترمیم معدل خرداد از ۸ بهمن ماه شروع شده است و باید به مدارس بزرگسالان شهر سکونت مراجعه فرمایید.

مهلت پایان ثبت نام: تا پایان بهمن ما

مدارک لازم ثبت نام ترمیم معدل:

 • کپی صفحه اول شناسنامه
 • کپی گواهی موقت
 • یک قطعه عکس
 • یک عدد پوشه
 • کپی کارنامه فارغ التحصیلی
 • تاییده تحصیلی
 • فرم مخصوص

داوطلبان نظام قدیم و جدید برای ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی باید به کجا مراجعه کنند؟

دواطلبان نظام قدیم که سابقه تحصیلی ندارند یا داوطلبان نظام جدید که قصد ترمیم معدل دارند باید به مدارس بزرگسالان مراجعه کنند و برای ترمیم معدل یا ایجاد سوابق تحصیلی درخواست خود را ثبت کنند.

برای هر درس چند بار میتوان ترمیم معدل کرد؟

برای هر درس تنها یکبار میتوانید ترمیم معدل کنید اما میتوانید چند درس را در نوبت دی و چند درس دیگر را در نوبت خرداد ترمیم کنید.

این پست و بخشنامه تا روز کنکور مداوم بروز خواهد شد و تمامی تغییرات در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

555 دیدگاه

 1. سلام استاد وقتتون بخیر
  من شهریورماه 1401 ترمیم معدل شرکت کردم ولی یه سری از نمراتم بد شد بر اساس این مصوبه آیا میتونم دوباره ترمیم انجام بدم؟

   1. آخه گفتن کسانی که قبل تایید نهایی این مصوبه ترمیم شرکت کردن می تونن دوباره ترمیم کنن شهریور که قبلش بود پس میشه دیگه
    این تبصره های جدید یک ماه پیش تصویب شدن

    1. انشاله که این اجازه بدهند
     مدارس بزرگسال خرداد ابلاغیه داشته باشند از پول بدشون که نمیاد براتون ترمیم ثبت نام کنند

     1. سلام
      من شهریور 1401همه ی دروسم رو ترمیم نمره انجام دادم .
      یک هفته پیش به مدرسه بزرگسال مراجعه کردم .
      گفتند مصوبه جدید اومده کسانی که قبل از امتحانات دیماه ترمیم کردند دوباره میتونن ثبت نام کنند.

     2. سلام
      شهریور که ترمیم کردی هنوز مصوبه نیومده بود که فقط یکبار حق ترمیم هست
      برای همین مجدد بهتون اجازه دادند

    2. سلام استاد خواهش میکنم جواب بدین میگن من فارغ التحصیل سالی واحدی هستم سال 96 دیپلممو گرفتم الان باید تمام دروس نظام جدید رو امتحان بدم اجباری ؟؟یا اونایی ک خودم خواستم منظور الان زبان فارسی تخصصی شده فارسی ۳ و نمرمم ۱۹ هستش باید امتحانش بدم یا همون نمره ۱۹ قبلی ثبت میشه؟؟

     1. خیر اجباری نیست همه امتحان بدی
      شما سابقه تحصیلی خودت داری فقط اگر نمرات سوم و پیش کم هست برو با امتحان نهایی پایه ۱۲ ترمیمش کن

    3. سلام من فارغ‌التحصیل رشته ریاضی سال ۹۲ هستم درس هایی مثل نگارش و زمین نداشتم اما به جاش درسهای دیگه ای تو کارنامه هست که نمیدونم فقط اسمش تغییر کرده و میشه معادل قرار داد یا این ها هم باید سابقه ایجاد بشه؟مثل زبان فارسی که الان نیست یا علوم بهداشت به جای سلامت بهداشت؟؟؟

     1. سلام
      ادبیات دوازدهم امتحان بده
      بهداشت و هویت نیاز نیست

    4. سلام و سپاس
     من فارغ التحصیل قبل 84 هستم رشته تجربی، و سابقه تحصیلی ندارم، دیپلم و پیش را در منطقه 2 گرفتم. الان میتونم برای ایجاد سابقه در منطقه 3 شرکت کنم که برام منطقه 3 لحاظ بشه در کنکور؟

     1. سلام
      چون باید همه دروس نهایی دوازدهم امتحان بدی مشکلی نیست چه جایی بری چون پرونده قبلی نداری

   2. سلام روز بخیر من دانش آموز مدارس بزرگسال هستم و یک درسم مونده بخشنامه ترمیم معدل میگه میشه در ترمیم معدل شرکت کنم ولی به مدرسه که مراجعه میکنم میگن تا کامل فارغ‌التحصیل نشده باشی راهی نداره تو بخشنامه اومده ولی زیر ساخت ها اجرا نشده که ثبت نام کنیم الان یه نظر شما من چیکار کنم

  1. سلام وقت بخیر
   ببخشید من چند هفته قبل مراجعه کردم به مدرسه و ثبت نام کردم برای ترمیم نمره و بهشون گفتم که میخوام دروس دو پخش کنم ی تعدادی دی امتحام بدم و تعداد بعدی رو خرداد اما قبول نکردند و گفتند که اگر یک درس دی امتحان بدی فرصت و شرکت کنی بفیه درس ها دیگه فرصت از دست میره و منم مجبور شدم که 9 درسی که قصد ترمیم داشتم رو همه برای دی ثبت نام کنم الان چکار باید بکنم اون تعدادی که ثبت نام کردم رو چطور میتونم بندازم خرداد و بقیه رو همون دی امتحان بدم باید اون چند تا که دی ثبت نام کردم و میخوام بندازم خرداد باید غیبت کنم و خودشون حذف کنن برام ؟ درضن این بخشنامه هم بهشون گفتم میگن شما بد برداشت کردی همون مثل قبله و منظورش اینه که در یکی از نوبت ها همه رو باهم باید امتحان داد و همون یک فرصت در یکی از دوره ها برای هر درسه … لطفا راهنمایی کنید ممنون

   1. سلام من مراجعه کردم به مدرسه برای حذف ( اضافه ) درس ها و تقسیم در دی و خرداد و گفتند که بله به تازگی بخشنامه اومده و امکان حذف و اضافه و تقسیم دروس فراهم شده است .

    1. سلام
     من چند تا درس و توی دی ماه ترمیم کردم و نمرم جالب نشد یعنی میتونم دروسی ک امتحان دادم و حذف کنم و مجدد برای خرداد ثبت نام کنم؟

     1. فقط دروسی که سر جلسه نرفتی میتونی خرداد دوباره امتحان بدی
      فرم تبصره ۴ هم برای اون درس مدرسه بزرگسالان برو و پر کن و امضا کن و اثر انگشت بزن

   2. سلام من رفتم مدرسه برای حذف و اضافه و تقسیم دروس در دی و خرداد و گفتند که بله بخشنامه به تازگی اومده و این امکان برای حذف و اضافه و تقسیم درس ها فراهم شده است .

    1. سلام ببخشید اگر در درسی که ثبت نام کردیم غیبت کنیم میتونیم خرداد امتحان بدیم یعنی؟

    2. سلام استاد
     راستش من تغییر رشته ای ازتجربی به انسانی ام تو دی ماه واسه فنون جامعه وعربی ثبت نام کروم اما فقط سر جلسه فنون حاضر شدم واونارو غیبت کردم ازطرفی چون قبلا امتحان عربیو ۱۸ گرفته بودم میشه نمره ی عربی تجربیو برام لحاظ کنن یا صفر برام رد میشه چون سر جلسه حاضر نشدم

     1. سلام
      نمره قبلی برات رد میشه و اگر نداری خرداد میتونی دوباره امتحانش بدی

   3. سلام من رفتم مدرسه برای حذف و اضافه و تقسیم دروس در دی و خرداد و گفتند که بله بخشنامه به تازگی اومده و این امکان برای حذف و اضافه و تقسیم درس ها فراهم شده است .

     1. سلامت باشید ،ممنون از شما ، دیدگاه دیر ثبت شد بخاطر همون چند بار فرستادم که بعد از چند ساعت همشون ثبت شدن باعرض پوزش ، ممنون .

     2. سلام وقت بخیر من برای،ترمیم معدل دیماه ثبت نام کردم اما سرجلسه نرفتم یعنی میتونم خردادماه امتحان بدم؟؟؟

  2. سلام من می‌خوام یک سری از درسایی که برای ترمیم ثبت نام کردم رو حذف کنم
   هزینه برگشت مبخوره؟

 2. با عرض سلام و احترام
  قبل ٨٤ كه تغيير رشته اى نباشد فقط بايد براى دروس عمومى سابقه ايجاد كند؟؟
  بنده به مدرسه بزرگسالان مراجعه كردم گفتن هنوز براى شما به ما ابلاغيه ندادن و ما نمى توانيم شما را ثبت نام كنيم ،لطفا بفرمايين ما چه كنيم ؟؟

  1. سلام
   اول گفتند فقط عمومی و بعد از آبان گفتند برای همه دروس باید سابقه ایجاد کنید . ( دقیقا مطابق یک دانش آموز دوازدهم دبیرستان)

   1. سلام الان ک دی ماه هست من دارم امتحان ترمیم معدل میدم اما نتونستم خوب بدم الان میتونم دوباره خرداد برم ترمیم کنم با این تبصره ای تازه اومده؟ممنون از اینکه جواب میدید

    1. سلام خسته نباشید من دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی سال 95 96 گرفتم خواستم بدونم دروس تخصصی تجربی همرو باید امتحان بدم ینی زیست که مشخصه ولی ریاضی و فیزیک تجربی رو باید امتحان بدم یا یا نمرات حسابان جبر احتمال و هندسه فیزیک جاگزین میشه

     1. طبق قانون تغییر رشته و تطبیق کتاب های رشته های مختلف فقط زیست کفایت میکنه ولی اگر اون نمره ها هم کم هست حتما ترمیم کن

   2. سلام من فنی حرفه ای نظام جدید خوندم و میخام کنکور زبان بدم ولی امتحانات ما نهایی نبودن الان من باید دروس عمومی رو ایجاد سابقه کنم یا لزومی به ایجاد سابقه نیست

 3. سلام من فارغ التحصیل رشته تجربی ام و میخوام امسال علاوه بر کنکور تیری که شرکت میکنم ترمیم معدل هم انجام بدم.
  نمره نهاییم زیاد جالب نیست و میخوام همشونو ترمیم بزنم.
  قصد دارم عمومی هارو برا دی و اختصاصی هارو برای خرداد بزارم.از اونجایی که تازه میخوام برای کنکور تیر استارت بزنم.چطور میتونم این دوتارو باهم خوب پیش ببرم؟

  1. سلام
   دی بذار فقط برای ترمیم عمومی و تمام شد بچسب به تستی کار کردن دروس تخصصی برای کنکور ۱۴۰۲
   از الان تا قبل از دی هم دو تا درس تخصصی برای کار تستی بردار و عمومی هایی مثل ادبیات و عربی که حجمش بیشتر هست بذار کار کنی تا عقب نمونند
   قواعد عربی و ی خرده آرایه از ادبیات هم نیازه از قبل بهش پیش نیاز وصل کنی و بیاری جلو به همراه اونا

   1. سلام من برای ترمیم دی ثبت نام کردم اما این مصوبه نبود الان میشه تغییرش داد؟ و در دونوبت ترمیم بزنم. مثلا تخصصی ها الان و عمومی ها بعدن؟

    1. همه دی بخون
     خیال خودت هم راحته برای خرداد فقط کنکورت جمع بندی میکنی

   2. سلام استاد وقت بخیر،لطفا به سوالام جواب بدین
    ۱.رشته م تجربیه و قصد دارم کنکور تجربی رو هم شرکت کنم.من سال ۸۹ دیپلم گرفتم و سال بعدش هم پیش دانشگاهیم رو گرفتم،الان قصد ترمیم دارم،الان باید درس هویت و سلامت و بهداشت رو واسه خرداد امتحان بدم؟
    ۲.کی باید برای ترمیم دروس خرداد برم اموزش پرورش ثبت نام کنم؟

    1. سلام
     خیر
     عمومی خوای ترمیم کنی فقط ۴ درس خودت داری ( طبق قانون فعلی )
     ثبت نام ترمیم خرداد هم از اواخر امسال احتمالا شروع میشه وو تا اواخر فروردین ماه سال آینده ادامه داره

 4. سلام استاد عزیز.
  ببخشید چند تا سوال دارم که ممکنه سوال بسیاری از دوستان دیگه هم باشه:
  آیا طبق این بخشنامه ، برای افرادی مثل ما که قبل از سال 84 دیپلم و پیش دانشگاهی گرفته اند ، باید در تمام دروس عمومی و اختصاصی ایجاد سابقه کنیم ؟ و نمرات تمام این دروس در سهم 40 درصدی موثره؟ مگه نگفته بودن که معدل فقط دروس عمومی مد نظره؟
  در صورتیکه بخوایم تمام دروس رو 20 بگیریم ، عملا کار غیر ممکنیه! و شاید بهتر باشه اصلا بی خیال کنکور بشیم …
  به نظرتون امکانش هست که مجلس با این طرح یک فوریتی جدید بتونه روند کنکور امسال رو مانند 1401 کنه ؟ و یا حداقل تاثیر قطعی رو برای امسال برداره؟
  خیلی خیلی ممنون از لطف تون…

  1. سلام
   دیپلمه های قبل از ۸۴ قطعا باید همه دروس دوازدهم نهایی شرکت کنند
   این مساله هم در این بخشنامه و هم بخشنامه قبلی اعلام شده بود

   مجلس هم برای کنکور ۱۴۰۲ کاری نمیتونه کنه و شاید برای کنکور ۱۴۰۳ اتفاق هایی بیفته
   پس راه شما اینه بری دی بخشی از دروس و خرداد بخش دیگری ترمیم کنی

   1. ببخشید استاد ، معدل رو هم از روی تمام دروس محاسبه می کنند یا فقط از روی عمومی ها محاسبه میشه و دروس دیگه فقط صرفا ایجاد سابقه است؟ خیلی ممنون

  2. سلام وقت شما بخیر..میشه این هفته برای ترمیم معدل امتحانات دی ماه اقدام کنم؟ من دیپلم تجربی 84 به بعد گرفتم

  3. سلام وقت بخیر
   فارغ التحصیل تجربی بعد از سال 84هستم . هم مدرک دیپلم هم مدرک پیش دانشگاهی دارم حالا باید برای ترمیم معدل مطابق کتابهای نظام قدیم خودمون امتحان بدیم یا نظام جدید ؟
   خیلی ممنون از پاسخگویتون

   1. سلام
    کتاب های نظام قدیم دیگه نهایی ندارند
    فقط نظام جدید باید ترمیم کنی
    ۴ تخصصی اصلی و ۴ عمومی اصلی
    سلامت و هویت هم نیاز به ترمیم اش نیست

    1. سلام ببخشید گفتین ک سلامت و هویت هم نیاز ب ترمیمش نیست.. ما ک نظام قدیم هستیم و این درست رو نداشتیم واسمون صفر لحاظ نمیشه اگ امتحان ندیم؟!

     1. سلام
      اگر نظام قدیمی یعنی فارغ التحصیل قبل از سال ۱۳۸۴ باشی نیاز هست ولی اگر نظام سالی ـ واحدی باشی نیازی به ساختن سابقه از این دو تا درس نیست

 5. سلام استاد شما در کانال یه پیام فرستاده بودید که واسه ترمیم معدل نمیتونیم در دو نوبت و با پخش کردن دروس شرکت کنیم اما الان در این ابلاغیه که اومده میتونیم درس هارو واسه ترمیم پخش کنیم الان دیگه واقعا این بخشنامه قابل اعتماده یا بازم امکان داره تغییر کنه با تشکر

  1. ابلاغیه جدیده
   گفتن میشه اول بعد گفتن نه و الان مجدد تصویب کردند که میشه
   انشاله که قابل اعتماده چون ابلاغیه اش منتشر کردند

   1. سلام‌
    من سال ۹۷ برای ترمیم معدل ثبت نام کردم ولی به دلیل مشکلاتی نتونستم سر جلسه امتحانات حاضر شم الان میتونم باز ترمیم معدل انجام بدم؟

     1. سلام خسته نباشین
      من چند ماه پیش شهریور برای بعضی از دروس ترمیم نمره انجام دادم
      خرداد ماه میتونم مجدد برای همین دروس شرکت کنم؟

  2. سلام ایجاد سابقه تحصیلی خرداد ثبت نام کردم میخام انصراف بدم چون تا ۳۱فروردین وقت هست امکانش هست یا خیر

 6. میشه هم دروس دیپلم و هم پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی رو ترمیم کرد

 7. سلام وقت بخیر
  استاد من شهریور ۱۴۰۱ دو تا درس برای ترمیم انتخاب کردم ولی غیبت داشتم و سر جلسه حاضر نشدم.طبق این بخشنامه،الان میتونم دوباره این دو تا درس و یک درس دیگه (که قبلا ثبت نام نشده)رو هم ثبت نام کنم؟

 8. سلام وقت بخیر
  استاد من شهریور1401 دو تا درسو برای ترمیم معدل ثبت نام کردم ولی غیبت داشتم و سر جلسه حاضر نشدم.الان طبق این بخشنامه،میتونم دوباره این دوتا درس و یک درس دیگه(قبلا ثبت نام نشده) رو ثبت نام کنم؟

  1. سوال بپرسید
   به نظر من نمیشه چون شهریور برات صفر رد کردند
   بخشنامه میگه ترمیم معدل قبل از امسال میتونه مجدد اقدام کنه
   اما باز هم سوال بفرمایید چون قوانبن امسال به لحظه تغییر کرذند

 9. استاد در مورد تغیرات کنکور 403خبر دارین برا ما ها ک یازدهمیم.اینک میگن امکان داره هر سه پایه تاثیرش میتقیم بشه درسته؟

  1. قرار نیست پیش امتحان بدی
   نمره خرداد دوازدهم نهایی که میگیری برای سوم و پیش لحاظر می کنند اگر خواستی

 10. سلام استاد من دانشجوی روزانه میتونم ترمیم معدل شرکت کنم ،یا اینکه باید انصراف از دانشگاه بدم و بتونم شرکت کنم؟الان ما دانشجوهای روزانه که قصد کنکور مجدد داریم چکا کنیم

  1. سلام
   میتونی بدون انصراف هم کنکور شرکت کنی و هم برای ترمیم معدل اقدام کمی
   ( خوشبختانه امسال)

   1. استاد بنده فارغ التحصیل نظام قدیم هستم سال ۹۸ ترمیم معدل سوم دبیرستان شرکت کردم ، آیا الان طبق این بخشنامه میتونم مجددا در ترمیم معدل نظام جدید شرکت کنم ؟

     1. سلام خسته نباشید….من هم فارغ‌التحصیل نظام قدیم هستم و سال ۹۵ یک بار ترمیم شرکت کردم و همه دروس رو رفتم،الان میتونم مجدد شرکت کنم یا نه؟گیج شدم با این شیوه نامه جدید.اول که مصاحبه کردن گفتن میشه الان میگن فقط اونایی که شرکت نکردن میتونن برن دوباره.چیکار کنیم بالاخره؟

   2. ماهایی که دانشجوی روزانه هستیم برای ایجاد سوابق تحصیلی مدارکمون پیش دانشگاهه باید چکار کنیم آیا کپیش رو بهمون میدن؟! و اینکه من شهر دیگه ای دانشجو ام باید مدارس بزرگسالان شهر خودم ثبت نام کنم یا شهر دیگه؟!ممنون میشم جواب بدید

 11. سلام وقتتون بخیر
  نظام قدیما درس هویت اجتماعی و سلامت بهداشتو هم باید ترمیم کنن؟؟

  1. نظام قدیم که هیچی نهایی کشوری نداشته بله
   اما نظام سالی واحدی که امتحان نهایی سوم داشته خیر

 12. پس برای بقیه درس ها به جز اون ۴ تایی ک توی امتحان نهایی نبودن که کم گرفتیم در پیش دانشگاهی چیکار کنیم ،؟؟؟
  نمرات کم سال سوم دبیرستان چه کنیم

   1. خب دروس سال سوم دبیرستان چی؟ اونا مهم نیستن؟
    یک نظام قدیمی اگر بخاد سال ۱۴۰۵ به بعد کنکور بده دقیقا باید چ سال هایی باید ترمیم کنه؟؟

    1. ترمیم کنید هم سوم و هم پیش دانشگاهی تان عوض میشه
     نگران چی هستی ؟

    2. سلام استاد خسته نباشید
     من فارغ التحصیل سال 81 رشته تجربی هستم باید همه درس ها رو ترمیم شرکت کنم؟حتی هویت و سلامت اجتماعی؟

 13. سلام.ببخشید سوالی دارم کسانی که قبل سال ۹۱ پیش دانشگاهی رو طی کردن امتحانات سومشون نهایی بود ولی پیش خیر.الان این افراد باید حتما اون چهارتا درس پیش رو معادلش در نظام جدید رو امتحان بدن یا اون ۴۰ درصد سوابق از روی همون نمرات سوم دبیرستانشون محاسبه میشه؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام
   خیر نیازی نیست . همان دروس نهایی سوم و نمراتی که داشتند برایشات در کنکور محاسبه خواهد شد
   البته اگر هم مایل بودن دروس سال سوم شان ترمیم کننند مانعی ندارند

   1. استاد بالفرض یک نظام قدیمی ترمیم هم کرد ولی معدلش خوب نشد مثلا ۱۶ موند

    کنکورشو دقیقا چقدر باید بزنه ک رشته های تاپ قبول شه؟
    ایا لصلا امکانش هست ک بشه یا کلا فراموش کنه کنکور مجدد رو و بره دنبال یک مسیر دیگه

    1. نمیشه دقیق گفت
     چند سال باید تاثیر نهایی مستقیم ببینیم تا تخمین بزنین و قضاوت داشته باشیم

 14. سلام استاد ببخشین من فارغ التحصیل تجربی نظام قدیم هستم نمرات عربی ادبیات زبان فارسی و انگلیسیم خوبه ولی بقیه چه سوم چه پیش دانشگاهی خیلی جالب نیست چجوری میتونم ترمیم کنم میشه راهنمایی کنین؟

  1. دوازدهم امتحان بده دی یا خرداد
   نمره خوبی داشتی بگو برات جای درس سوم یا پیش دانشگاهی قرار دهند

 15. استاد الان من نظام قدیمی که دیپلم ریاضیم مال سال ۹۶ هست و الان میخوام انسانی بدم باید برای چه دروسی سابقه ایجاد کنم و در چه زمانی؟ گیج شدم واقعا

  1. سلام
   دروس نهایی دوازدهم انسانی خرداد ۱۴۰۲ ثبت نام کن و امتحان بده

 16. سلام ودرود
  برای نظام قدیمی ها میشه دروس سوم دبیرستان رو هم ترمیم کرد؟
  یا فقط چهار درس پیش دانشگاهی رو باید ترمیم کنیم؟
  با تشکر

  1. هم دروس پایه سوم و هم پیش با یکبار امتحان ترمیم تومان ترمیم می شوند

   1. سلام استاد وقتتون بخیر من دیپلمم را سال ۹۶ گرفته‌ام می خواهم در ترمیم معدل نظام جدید شرکت کنم میخواستم بدونم این ترمیم معدل و نمراتی که کسب می‌کنم برای سال پیش لحاظ میشود یا دیپلم و یه سوال دیگه آیا امتحان زمین شناسی هم برگزار میشه در حالی که برای دوازدهم امتحان زمین شناسی وجود ندارد و اگر ما در امتحان هویت اجتماعی و سلامت بهداشت شرکت کنیم نمره کسب شده ما در کنکور تاثیری خواهد داشت ببخشید که زیاد شد ولی ممنون میشم که پاسخ بدید

 17. سلام استاد
  من فارغ التحصیل رشته ریاضی قبل از سال 84 هستم و دی ماه کنکور تجربی شرکت کردم برای ایجاد سابقه تحصیلی با توجه به اینکه این بخشنامه تازه اعلام شده میتونم برای ایجاد سابقه خرداد اقدام کنم؟
  چون هفته قبل آموزش و پرورش منطقه ۵ تهران بودم بهم گفتن هنوز بخشنامه‌ای نیومده برای قبل سال ۸۴ اگر هم بیاد چون زمان ثبت نام تموم شده برای خرداد باید امتحان بدید

  1. سلام
   این دوستان در جریان نیستند و اطلاعات ندارند
   دی کنکور تجربی بدید
   خرداد سابقه تحصیلی بسازید

   1. سلام خسته نباشید
    ببخشید اگه دانشجو یافارغ التحصیل دانشگاه باشی می تونی ترمیم شرکت کنی
    باتشکر

 18. سلام
  نظام قدیمی ها می توانند به جای پیش دانشگاهی و سوم دبیرستان امتحانات نهایی دوازدهم شرکت کنند؟

  1. بله
   هر نمره ای که از امتحان نهایی ترمیم نظام جدید ( دوازدهم دبیرستان) بگیرید با خواستن خودتون جایگزین درس سوم و یا پیش و یا حتی همزمان هر دو مقطع خواهد شد

 19. سلام من سرباز هستم میتونم ترمیم معدل شرکت کنم خرداد ماه،و این که۴۰۳تاثیر معدل برای کدوم پایه هاست

 20. استاد اگر داوطلب نظام قدیمی که مبخاد کنمور امسال نه هدفش کنکور ۱۴۰۶ به بعد باشه ؟؟
  و قیلا معدل دیپلمش نزدیک ۱۷ و پیش هم نزدیک ۱۵ بوده
  دقیقا باید چیمار کنه

  1. سلام
   نمرات پایین نهایی ترمیم کنه با امتحان دوازدهم و خلاص
   هم سووم و پیش همزمان با ترمیم دوازدهم بهتر خواهند شد و تغییر می کنند

   1. اخه استاد سال ۱۴۰۶ میگن تاثیر معدل سال دهم و یازدهم و دوازدهم همه با همه ؟

    داوطلبی ک نظام قدیم بوده
    اول و دوم دبیرستان ک نهایی نداشته ؟
    بلافرض مثلا ریاضی سال دوم دبیرستانش شده ۱۰، اون موقع نهایی نبوده ،۱۴۰۶ ب بعد نهایی میشه دهم و یازدهم
    اونوقت برای نمرات پایین در سال دوم و سوم دبیرستان باید چه کرد

 21. سلام من دیپلم رشته اجر بی رو دارم و ابراز کنکور انسانی دی ماه شرکت کردم برای داشتن سابقه تحصیلی باید تو همه امتحانات نهایی دروس انسانی شرکت کنم یا خیر ؟
  و آیا سوابق تحصیلی که ایجاد میشه رو هم میتونیم تو کنکور دی و هم خرداد استفاده کنیم ؟

 22. سلام من فارغ التحصیل رشته تجربی ام و برای کنکور دی ماه تو رشته انسانی شرکت کردم میخواستم بدونم برای داشتن سابقه تحصیلی باید همه دروس نهایی رشته انسانی رو امتحان بدم یا نه ؟
  و اینکه این سابقه تحصیلی که ایجاد میشه رو برای هر دو نوبت کنکور میتوان استفاده کرد یا خیر ؟

   1. استاد اگر کسی قبلا تخصصی هاش خوب بوده عمومی ها رو گند زده چیکار کنه ؟
    عمومی ها ک نهایی نبودن قبلا ؟
    نظام قدیم بوده تخصصی بالا عمومی افتضاح
    حالا چه کنه

    1. عمومی ها نهایی نبودن قبلا یعنی چی ؟
     شما اگر فارغ بعد از سال ۱۳۸۴ ۴ درس عمومی نهایی امتحان ندادی یعنی ؟؟ !!!

  1. سلام استاد
   من دیپلم نظام قدیم سال ۷۶ هستم و رشته ام تجربی بوده میخوام با علوم انسانی شرکت کنم حتما باید سوابق تحصیلی داشته باشم برای اینکه فرصت ندارم ۱۲ درس دوازدهم رو بخونم نمیخوام هم بی خیال کنکور بشم چیکار باید بکنم آیا میتوانم بدون سابقه در کنکور شرکت کنم یا نه ?

 23. سلام استاد. من دیپلم ریاضی رو سال 94 و پیش دانشگاهی ریاضی رو سال 95 گرفتم و امسال می خواهم برای کنکور رشته تجربی ثبت نام کنم. نمراتی که در در آن سال ها گرفتم همه عالی هستند. من این طور استنباط کردم که صرفا باید درس زیست 3 پایه دوازدهم و زمین شناسی یازهم را امتحان بدهم و و نیازی به شرکت در امتحان درس های بهداشت و علوم اجتماعی ندارم. درسته ؟ باتشکر

   1. سلام،استاد.من فارغ‌التحصیل نظام سالی واحدی هستم.ادبیات سال سوم و ادبیات پیش دانشگاهی نمره کامل گرفتم ولی درس زبان فارسی سال سوم خیر؛اگر قصد ترمیم درس زبان فارسی را داشته باشم،باید درس `فارسی۳` نظام جدید شرکت کنم.امکانش هست نمره جدید را فقط جایگزین درس زبان فارسی سال سوم کنند تا نمرات کامل ادبیات سوم و پیش را خراب نکند؟با سپاس فراوان

  1. سلام ، آیا برای درس زبان فارسی که گفته شده باید فارسی 3 رو امتحان داد این نمره در درس ادبیات هم لحاظ میشود یا خیر ؟ چون درس فارسی رو 19/5 شدم و نمیخوام نمره اش تغییری بکنه فقط میخوام زبان فارسی سوم و پیش دانشگاهیم تغییر کنه ، سوال دوم اینکه من دین و زندگی سوم رو 20 شدم ولی پیش رو 18/5 گرفتم با ترمیم نمره دینی پیش دانشگاهی ایا نمره نهایی سومم هم تغییر خواهد کرد ؟

   1. سلام
    ادبیات و زبان فارسی در نظام جدید باهم ادغام شدند
    شما هم با امتحان ادبیات دوازدهم نمرات هر دو بهتر میکنی و حتی اگر مایل بودی نمره ادبیات پیش دانشگاهی

 24. سلام
  کسایی که پیش دانشگاهی سال 90 گرفتند و کد سوابق پیش دانشگاهی ندارند 4 تا درس براشون صفر گذاشته میشود

 25. سلام استاد.من جز بچه های نظام قدیم هستم(دیپلم سال ۸۹ و پیش دانشگاهی سال۹۰)اینم بگم ک پیش دانشگاهی ما امتحان نهایی نداشت‌.من میخوام کنکور تجربی شرکت کنم و ب مدرسه بزرگسالان و اموزش وپرورش مراجعه کردم اما چیزی ک بمن گفتن بطور خلاصه این بود ک هنوز بما چیزی ابلاغ نشده تا این لحظه(۱۴آذر)و چون ریاضی هستی نمیتونی درسای تجربی رو ترمیم یا ایجاد سابقه کنی فقط میتونی دیپلم مجدد بگیری.خب دیپلم مجدد هم یک مقوله جدا داره و خودم فکر میکنم اشتباه راهنمایی کردن.از اونجایی ک میخواستم عمومی هارو دی ماه ترمیم کنم دچار شک شدم.لطفا راهنماییم کنید

 26. سلام استاد
  من دیپلمو سال ۹۵ و پیش دانشگاهیمو سال ۹۶ گرفتم
  درسهای ادبیات ، عربی ، دینی رو ۲۰ گرفتم و نمیخواستم دوباره امتحان بدم و اصلن نخوندم
  حالا از وقتی که بخشنامه ترمیم اومده یسریا میگن بچه های نظام قدیم مجبورن تموم درسهای دوزادهمو امتحان بدن و انتخابی نیست این موضوع صحت داره؟؟؟؟

 27. سلام استاد وقت بخیر
  یعنی ما میتونیم هر سال یکبار ترمیم معدل کنیم یا فقط یه بار تو کل عمرمون میتونیم ترمیم کنیم؟

 28. سلام دکتر افشار من رفتم برا ترمیم ثبت نام کنم 5 درسشو گفتن باید همشو یه جا امتحان بدی و اینطور ما نداریم که بخشش تو دی باشه و یه بخشش تو خرداد
  چرا اینطوره؟ مگه بخشامه یه چیز دیگه نگفته

 29. سلام وقت بخیر من امروز( 14/9/401) برای ثبت نام ترمیم نمره به مدرسه بزرگسالان مراجعه‌ کردم گفتند بخش نامه رسمی هنوز به ما ارسال نشده و طبق بخش نامه قبل باید یک بار امتحان بدید میخواستم بدونم الان باید چی کار کنم دروس عمومی انتخاب کنم یا تمام دروس خرداد ماه امتحان بدم

 30. سلام من دیپلم سال 87 هستم.اگه سلامت و هویت رو امتحان بدم بهتره یا ندم؟
  واسه زمین اینایی که الان دوزادهم هستن چرا امتحان نمیدن بعد ما باید ترمیم کنیم؟

 31. سلام استاد اینک میگن عمومی برمیگرده درسته خیلی از کانال ها گفتن!!!!یعنی واقعا میشه الان ما برا ترمیم بخونیم یا ن

  1. این صحبت های نمایندگان مجلس است و به نظر من برای کنکور ۱۴۰۲ فایده ندارد
   اگر خواستند کاری کنند تابستان وقتش بود نه الان که نصف سال گذشته

   1. هر چند دروس عمومی احتمال برگشت اش نزدیک صفره ، ولی من امید دارم تاثیر قطعی معدل رو بردارند و تبدیل به تاثیر مثبت بشه … خدا کنه که بشه…

 32. سلام وقت بخیر ، من دانش آموز رشته ی ریاضی دوازدهم تجربی هستم ولی کنکور تجربی رو برای دی ماه ثبت نام کردم ؛ آیا باید برای امتحانات نهایی دی ماه اقدام کنم ًً؟ و اینکه چه درس هایی رو باید امتحان بدم ؟
  آیا تیرماه هم باید کنکور تجربی بدم ؟ یا اینکه میتونم اونموقع کنکور ریاضی بدم؟

  1. سلام
   هر دوبار باید یک کنکور بدی
   اگر سابقه تحصیلی نهایی دوازدهم در رشته ای که قراره کنکور بدی ندارید ، باید کتبی که اخاتف داری امتحان بدید

 33. سلام.
  چرا برای بچه های نظام قدیم ترمیم معدل دی ماه در نظر گرفته نشد؟؟ یعنی ممکن اصلا ترمیم معدل شامل حالشون نشه؟تکلیف چيه؟؟

  1. سلام
   ترمیم معدل دارند ۱۰۰٪ و نمیشه برای یک نظام فرصت جبران نمره نهایی قرار بدهند و برای سایرین خیر
   قصور ابلاغیه آموزش و پرورش بوده

 34. طبق این شیوه نامه جدید که امشب مجدد خوندم ‌نوشته که اونایی که قبلا ثبت نام کردن ولی نرفتن میتونن مجدد شرکت کنن
  ینی اونایی که شرکت کردن و نمره گرفتن از ترمیم نمیتونن دوباره شرکت کنن؟
  من فارغ‌التحصیل سال ۹۵ هستم و ترمیم هم سال ۹۵ شرکت کردم همه دروس رو رفتم
  الان دیگه نمیتونم؟

 35. سلام وقت بخیر من رشته تجربی هستم پشت کنکور میخوام از کنکور انسانی شرکت کنم میگن باید دیپلم انسانی بگیری اگ دیپلم نداشته باشی تاثیر سوابق ۴۰درصد برات حذف میشه بعد هم میگن اگه عمومی هارو حساب کنن ۲۶ درصد میشه و۱۴درصد اختصاصی ها میره رو کنکور الان کدوم درسته ؟واقعا گیج شدیم

 36. سلام استاد کنکور ۱۴۰۳ اگر عمومی ها برگرده این همه زحمات ما و هزینه صرف ترمیم معدل بشه واقعا ظلم نیست، ینی عمومیا به ۱۴۰۳ برنمیگرده مردیم از استرس ، شما فرض کن ینفر ترمیم کنه و هزینه زیادی بده و… بعد۱۴۰۳ بگن قوانین لغو شده و دیگه تاثیر معدل مثبت و عمومیا هم برگشته، خیلی بده واقعا.
  استاد تو رو خدا بگین دیه این قانون حتمی شده ؟

 37. سلام من برای ترمیم دی ثبت نام کردم اما این مصوبه نبود الان میشه تغییرش داد؟ و در دونوبت ترمیم بزنم. مثلا تخصصی ها الان و عمومی ها بعدن؟

  1. اگر تونستی عمومی بذار دی و تخصصی خرداد
   چون عمومی مهمتره نمراتش در سر خلوتی دی باشه احتمال زیاد نمره بهتری میاری
   تخصصی هم خرداد باشه که دیگه برای کنکور حسابی آماده شدی

 38. سلام ، طبق بخشنامه جدید من که سال ۹۳ فارغ التحصیل شدم و چهارتا درس نهایی داشتم الان فقط همون چهار درس رو میتونم ترمیم کنم؟ اخه من همه دروس نمرات پایینی دارم پس برای بقیه دروس که نمرات پایین دارم چیکار کنم ؟ ، از این نظر میگم که تاثیر قطعی داره …
  یا اینکه برای ما فقط همون چهار درس تاثیر قطعی داره و بقیه دروس که اون موقع نهایی نبوده الان فقط درصد کنکور !

  1. سلام
   فقط همون ۴ درس پیش و سوابق سوم دبیرستان شما داری به میزان ۱۰ و ۳۰ درصد که کجموعا میشه ۴۰
   در ضمن میشه ترمیم دوازدهم هم شرکت کنی و هر کدامش خواستی بهتر کنی

   1. یعنی همه ی دروس دوازدهم رو میتونم امتحان بدم و نمراتم رو ترمیم کنم ؟ منظورم هویت اجتماعی و سلامت و بهداشت هم هست ، همونطور که گفتم فارغ التحصیل ۹۳ هستم

    1. سلامت و بهداشت مهم نیست چون نظام سالی واحدی بودی
     بعضی هاتون فکر می کنید این دوتا امتحان ندید به ضررتون میشه در صورتیکه که اینطور نیست و سابقه تحصیلی شما با دروس نهایی خودتون به میزان ۴۰ درصد مستقیم سنجیده میشه

 39. سلام بله همه میتونند تو ترمیم معدل شرکت کنند حتی کسانی که قبلا ترمیم کردند

 40. سلام
  تاکی مهلت ثبت نام داره؟
  آیا مهلت ثبت نام ناحیه با ناحیه فرق داره
  من تماس گرفتم گفتن تا۱۴ و۱۵ بوده با اینکه دو روز که امکان دومرحله دادن قطعی شده
  مناطق دیگه هم همینطوره؟

  1. سلام
   بله فرق داره
   حتی ابلاغیه ها و بخشنامه ها هم در استان های مختلف همزمان به دست عزیزان مسئول نمیرسه و این همه دلیل اینهمه سر در گمی

 41. دروس پیش دانشگاهی رو بخواییم ترمیم معدل کنیم از چه سالی تو نظام جدید امتحان میگیرن؟! و اینکه میشه برای ثبت نام ترمیم معدل خرداد ماه نظام قدیم باید بره دبیرستان بزرگسال ثبت نام کنه یا باید اول درخواست بدیم به اموزش پرورش و اگه درخواست ترمیم معدلمون قبول شد میتونیم ترمیم معدل شرکت کنیم ؟!

 42. سلام استاد خسته نباشید من فارغ التحصیل تجربی هستم و دی ماه کنکور انسانی میدم . میتونم برای خرداد سابقه تحصیلی ایجاد کنم تا روی کنکور دی ماه ام تاثیر بزاره؟واینکه از چهل درصد تاثیر سابقه تحصیلی فقط ۱۴ درصد روی تخصصی کنکورم تاثیر داره؟اگر اینجوریه شرکت نکنم برای امتحانات نهایی ضرر میکنم؟

 43. سلام
  یه نکته مهم برای دیپلمه های قبل ۸۴ هست که متاسفانه اشاره نکردین..طبق این بخشنامه آن طوری که مشخص شده این عزیزان می توانند یکبار در ایجاد سابقه برای آن درس بصورت جداگانه،ایجاد سابقه کنند و یکبار نیز می توانند همان دروس را مجددا ترمیم نمایند.
  در جای جای این بخشنامه وضعیت ایجاد سابقه و ترمیم کاملا شرایطش مجزا بررسی شده اگر دقت بفرمایید.
  لطفا در این رابطه نیز توضیحاتی بفرمایید.
  تشکر

  1. یا دیپلم مجدد باید بگیری
   یا اگر در رشته خودت میخوای کنکور بدی و سابقه نهایی نداری همه دروس دوازدهم رشته خودت باید مجدد نهایی امتحان بدی

   1. هدف از عرایض بنده این بود که آیا تایید می فرمایید که بچه های قبل ۸۴ دوبار فرصت دارند برای دروس در امتحانات نهایی شرکت کنند یا خیر؟
    یک بار به عنوان ایجاد سابقه و یکبار نیز برای ترمیم دروسی که در آن ایجاد سابقه نموده اند؟
    و در هر دو مورد ذکر شده نیز دروس بصورت جداگانه از آنها امتحان گرفته خواهد شد.

    1. سلام
     اگر دیپلم مجدد بگیرند دوبار می تونن نهایی شرکت کنند
     یکبار دیپلم جدید خودشان و بار دیگر برای ترمیم همین نمرات دیپلم

 44. سلام خسته نباشید من فارغ التحصیل ۹۹ هستم امسال میخواستم کنکور بدم
  تو شهریور ماه میتونم بعد کنکور ترمیم معدل بزنم یا حتما باید توی دی و خرداد باشه

  1. سلام وقت بخیر. استاد من داوطلب ترمی واحدی هستم پیشم سال91گرفتم.سوال اولم اینکه دروس نهایی دوازدهم که امتحان بدم میتونم جایگزین هردو سال پیش وسوم بکنم؟ برای زمین شناسی باید زمین یازدهم بخونم تا ترمیم بشه؟؟

   1. زمین فعلا ترمیم نداره چون نهایی نیست
    بله میتونی جایگزین هر دو کنی

 45. سلام استاد وقت شما بخیر
  استاد من فارغ التحصیل هستم و قصد شرکت در کنکور تیر ماه را دارم و لازم است در دروسی مثل فارسی ترمیم معدل بکنم،مشاور من دیشب این بخشنامه را فرستاده و گفته که باید حتما در دی شرکت کنی و گرنه دیگر امکانش برای تو نیست ، من از دیشب چند دفعه این بخشنامه را خواندم ولی از فارغ التحصیل‌ها حرفی نزده بود که فقط در دی باید شرکت کنند. الان به نظر شما من باید حتما در دی شرکت کنم و یا می‌توانم همه‌ی دروسی که قصد ترمیم معدل دارم را خرداد شرکت کنم؟
  ممنون می‌شوم راهنمایی‌ام کنید
  با تشکر

  1. باسلام،بنده سال سوم دبیرستانم رو (تجربی)درسال۸۳تموم کردم و پیش دانشگاهیمو در همین رشته درسال۸۴ به اتمام رسوندم،حالا میخوام کنکورتیر۱۴۰۲ در همین رشته خودم شرکت کنم ایا من باتوجه به چیزایی که گفتم دارای سوابق هستم یا فاقد سوابق هستم و باید ایجادش کنم؟؟؟؟

   1. سابقه تحصیلی نداری و باید ایجاد کنی
    نیازه دروس نهایی دوازدهم امتحان بدی

 46. سلام و عرض خسته نباشید.استاد،طبق ابلاغیه جدید، اگر خدای نکرده نمره جدید کمتر از نمره قبلی باشه،امکانش هست تاثیر ندن و همان نمره سابق را ملاک درنظر بگیرن؟🙏

  1. اگر نمره ترمیم کمتر بشه اصلا نمره قبلی شما که بهتر بوده را تغییر نمیدن که به ضررتان شود

 47. سلام و عرض ادب.استاد،من فارغ التحصیل ریاضی فیزیک نظام سالی-واحدی،تقریبا صفر هستم و هنوز برای ترمیم یا کنکور شروع به خواندن نکردم.غیر از چند درس که نمره کامل گرفتم،حسابان سوم و پیش به ترتیب ۱۷ و ۱۲ شدم.فیزیک هر دو ۱۴. شیمی سوم ۱۶.۷۵ و جبرواحتمال ۱۶.۲۵.چون قصد شرکت در کنکور زبان رو علاوه بر ریاضی دارم،باید دروس عمومی را هم ترمیم کنم:زبان فارسی۱۸،دینی پیش۱۸.۵ و عربی سوم ۱۹.با توجه به فرصت کم،بنظرتان دی عمومی ترمیم کنم و تخصصی خرداد؟و اینکه همه ی این نمرات دروس تخصصی خیلی کم هستند؟😢مثلا ضریب تاثیر جبرواحتمال کم هست.اما خب،رقابت برای قبولی رشته کامپیوتر سنگین😭😭

 48. سلام استاد فرصت ثبت‌نام دی تا کی هست؟هر چقدر صبر کردیم بخشنامه نیومد حالا که اومده میگن دیگه ثبت‌نام نمیکنیم :(((

  1. سلام استاد خسته نباشید من دیپلمه تجربی سال 91 و پیش تجربی سال 1392 گرفتم و نمراتم هم خوبه و نیازی ب ترمیم نمیبینم فقط اینکه ما باید دروس سلامت بهداشت بهداست و اجتماعی رو برای کنکور 1402 امتحان بدیم حتما؟ چون گفتن اگر امتحان ندین و سابقه شو نداشته باشین صفر رد میشه این درسته؟

   1. نیازی نیست این دروس امتحان بدی
    سابقه ۴۰ درصدی شما با نهایی دادی ساخته میشه

 49. سلام…من دیپلم تجربی نظام قدیم 1370 هستم و امتحان نهایی سراسری کشوری داده ام و کارنامه و مدرک فراغت از تحصیل دارم …ظاهرا بر اساس سیستم جدید امثال من سابقه تحصیلی( Dipcode)نداریم…قصد شرکت در کنکور تجربی دارم، بر اساس مصوبه جدید :
  1) ایا باید برای همه دروس عمومی و اختصاصی دوازدهم( سوم متوسطه) سابقه ایجاد کنم؟( و نیز درس زمین شناسی که در سال یازدهم بود؟)
  2) ایا امتحان ایجاد سابقه با امتحان ترمیم متفاوت است؟ یعنی آیا دو امتحان مجزا محسوب می شوند ؟
  3) آیا نتیجه ایجاد سابقه و نیز ترمیم مربوطه، برای کنکورهای سالهای بعد هم قابل استفاده است؟
  4) اگر بخواهم در کنکور دی ماه 402(سال اینده) شرکت کنم، ایا میتوانم در خرداد ماه 402 ایجاد سابقه کرده و عنداللزوم در شهریور402 یا دیماه 402 ترمیم کنم؟
  5) با تفاصیل بند 4، آیا میتوانم در شهریور402 ایجاد سابقه و در دیماه402 عنداللزوم ترمیم کنم؟
  6) نهایتا ایا برای قبولی کنکور در مهر هر سال( ابتدای سال تحصیلی)، باید نهایتا تا قبل از خرداد اون سال سابقه و ترمیم ( هر کدام یکبار) انجام شده باشد؟
  بسیار ممنونم

 50. کنکور لیسانس و کنکور فوق لیسانس و کنکور دکترا سالی دو بار برگزار گردد
  معدل فقط بیست درصد در کنکور ها تاثیر داشته باشد
  امتحان نهایی در نظام آموزشی حذف گردد

 51. با سلام
  من سال ۸۷ دیپلم ریاضی گرفتم، امسال می‌خوام توی رشته تجربی کنکور بدم، آیا باید برای درس فیزیک و ریاضی هم سابقه ایجاد بشه؟
  چون ما سوم دبیرستان حسابان، جبرواحتمال و هندسه ۲ داشتیم و فیزیک هم که کمی متفاوت با رشته تجربی هست.
  همچنین ۴ تا درس پیش‌دانشگاهی که نهایی دادیم، متفاوت بود.

  1. خدا رو شکر یک سوال خوب و غیر تکراری هم پرسیده شد !!!

   اگر نمره ریاضی و فیزیک هم پایینه که ترمیمش کن و بحثی نیست اما اگر بالا بوده نیاز نیست
   فقط زیست شناسی امتحان بدید
   اگر گفتن که نمرات مشابه فیزیک و ریاضی شما که اتفاقا پر ملات تر و مفصل تر هم بوده قبول نیست اونوقت فکر ترمیمش باش

   1. سپاسگزارم از پاسخگویی و راهنمایی،
    حسابان و فیزیک بالای ۱۶ و ۱۷ هستن، هندسه ۲۰ بوده و جبر یه خورده پایین،
    چاره‌ای نیست میتونم ترمیمی شرکت کنم، چون الان دروس خیلی راحتترن.
    بقیه درسها بالای نوزده هستن.

 52. سلام استاد، ببخشید من سه تا از درسهای پیش دانشگاهیم سال ۹۵ پاس نکردم ، الان برای ترمی معدل چکا کنم؟

  1. دروس نظام قدیم دیگه امتحانی نداره
   برو آموزش از راه دور ببین چی بهنون میگن از نهایی نظام جدید

  2. دروس نظام قدیم دیگه امتحانی نداره
   برو آموزش از راه دور ببین چی بهنون میگن از نهایی نظام جدید .

  3. مداریس بزرگسالان برو تا درس دوازدهم بهت بده بتونی فارغ التحصیل بشی

 53. سلام استاد
  من فارغ التحصیل تجربی ۹۶ هستم امتحان نهایی سوم و پیش دانشگاهیم کامله
  امسال میخوام کنکور تجربی شرکت کنم و میخواستم درسهایی که ۲۰ شدمو ترمیم نکنم
  ولی یسریا میگن بچه های نظام قدیم باید کل دوازدهمو امتحان بدن حتی اونایی که ۲۰ شدن و انتخابی نیست .

  1. شما نظام قدیم نیستی که لازم باشه کل دروس دوازدهم امتحان بدی اجبارا
   شما سالی واحدی هستی و هر درسی نیاز دیدی و خواستی امتحان بده برای ترمیم

 54. امروز سه شنبه ۱۵ آذر به آموزش پرورش مراجعه کردم متاسفانه هنوز ابلاغ نشده

 55. سلام،استاد.وقتتون بخیر و خسته نباشید.من برای کنکور سال ۱۴۰۰،’کتب درسی و تستی نظام جدید’ را تهیه کردم.اگر برای ۱۴۰۲ بخواهم کنکور بدم و ترمیم نمره هم شرکت کنم،باید برای همه دروس عمومی و تخصصی کتب جدیدتر تهیه کنم؟ینی در ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۰ تغییرات محتوایی زیاده؟؟سپاسگزارم

  1. سلام
   برای رشته های بجز انسانی نیازی به تغییر نیست
   برای انسانی ولی دروس اقتصاد و فلسفه و منطقه و تا حدودی هم جامعه شناسی تغییرات داشتند

  2. سلام نظام سالی واحدی رشته تجربی سال ۹۴ هستم
   ۱- باید چطور و چه درس هایی ترمیم کنیم؟ برای ما پیش دانشگاهی ۴ درس نهایی بوده و دیپلم کل دروس
   و ۴۰ درصد تاثیر سوابق ۱۰ درصد پیش دانشگاهی و ۳۰ درصد دیپلم هست حالا باید چطور انجام بدیم؟ چه پایه و چه درس هایی؟ ما سلامت و اخلاق نداشتیم قبل

   ۲-به نظرتون ترمیم انجام بدم یا از اول دیپلم نظام جدید تجربی بگیرم؟؟ برای رشته های تاپ پزشکی

   ۳-رفتم مدارس و … گفتن برای شما اطلاعیه نیومده نمی‌تونید ترمیم دی انجام بدید حالا ما چی کار کنیم کنکور دی همین طور طبق سوابق قبل بدیم؟ که به ضررمون میشه

   1. سلام
    ترمیم معدل بهتره تا دیپلم مجدد در یک رشته دیگه که سابقه اش به دردت هم نمیخوره
    اگر ابلاغیه اش امد دی و اگر نه خرداد ترمیم کن

 56. این بخشنامه رو توی کدوم سایت معتر سنجش یا آموزش پرورش میشه دید که بهش استناد کرد چون امروز رفتم آموزش پرورش گفتن ابلاغ نشده

 57. سلام ب عنوان یه مشاور ک شاگرد هام ازم میپرسن از الان میشه ب پزشکی رسید یا نه من چطور قانعشون کنم ک بخونن .وقتی ک ت ذهن خودم امکان رسیدن ب پزشکی از این موقع سال کمه در واقع بخاطر تجربه کمی ک دارم نمیدونم اگ بگم میشه رسید امید واهیی دادم اگ بگم نمیشه رسید شاید نا امید بشن ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام
   قانع شدن هر کسی به دیدگاه خودش بستگی داره
   اگر کسی حسابی کار کنه حنما وقتش داره موفق بشه
   براشون این ۷ ماه تبدیل کنید به ۵ ماه مطالعه و ۲ ماه جمع بندی
   که میشه ۲۰ هفته که میشه در این زمان از مباحث تست خیز و روان شروع کرد و مبحث داد و کار کرد تا پیشرفت کرد

 58. سلام استاد دانشجوی دنشگاه دولتی هستم ،
  ترم ۲ میخوام مرخصی بگیرم بنظرتون چه دلایلی بیارم تا قبول کنن ؟فعلا نمیخوام انصراف بدم

  1. یک ترم واحد ۱۲ تا بردار پاس کن
   بعدی رو مرخصی بگیر
   دوتا پشت سر هم نمیدن

 59. استاد ما میریم اموزش پرورش میگن این رونوشته و هنوز بخشنامه اصلی نیومده ما چیکار کنیم🥺خسته شدم از بس هر روز روز رفتم اموزش پرورش اونام گفتن هنوز قطعی نیومده و همین رونوشته هی میگن صبر کن چقدر اخه اصلا از نظام قدیما کسی تونسته ثبت نام کنه؟همین رونوشت تو امچزش پرورش بود ولی گفت اصلی نیست و باید بخسنامه اصلی بیاد ما چیکار کنیم

 60. سلام من جهت حذف و اضافه اقدام کردم مدرسه و گفتند که بله بخش نامه تازه اومده و میشه حذف(اضافه) کرد از دروس و تقسیم کرد .

 61. سلام استاد چقدر احتمال داره که با این طرح یک فوریتی مجلس موافقت کنن که کنکور از سال ۱۴۰۳ مثل قبل برگزار بشه؟
  عمومی ها رو بین برنامه قرار بدیم یا فقط تمرکزمون روی نمرات مدرسه باشه؟

  1. من شک دارم راه بجای ببرند
   دیروز اعضای انقلاب فرهنگی دیدار رهبری رفتند …

   1. ایشان با طرح این سؤال که شأن و وظیفه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی چیست، گفتند: مهمترین نقش و وظیفه این شورا، هدایت فرهنگی کشور و جامعه است.

    پس تو رو خدا کنکور رو به مجلس بسپارید و اینقدر با روان ما بازی نکنید…

 62. سلام ببخشید اگر بخواهیم ۱۴۰۳ کنکور بدیم و تا اون موقع تاثیر ۶۰ درصد شه ایا لازمه دروس هر سه پایه ی دبیرستان رو امتحان بدیم یا بازهم همون دوازدهم فقط؟

 63. سلام ببخشید من دیپلم فنی حرفه ای گرافیک و پیش دانشگاهی هنر دارم سال ۹۴.
  میخوام سال دیگه کنکور تجربی بدم. ایا باید تمامی دروس دوازدهم تجربی رو امتحان بدم یا فقط زیست و شیمی و ریاضی و فیزیک؟
  چون دینی و ادبیات و امثال اینا داشتیم همه اشم بیستم

 64. سلام استاد خسته نباشید
  بنده فارغ التحصیل نظام سالی واحدی و دانشجوی پیام نور هستم،ایا میتونم خرداد ترمیم معدل شرکت کنم؟
  و اگر بله باید برای ثبت نام به آموزش و پرورش برم یا مدارس بزرگسالان؟

   1. استاد باید تمام درس ها رو ترمیم کنم و به عبارتی دیپلم نظام جدید بگیرم یا فقط بعضی از درس هایی که نمره ام کم شده هم میتونم ترمیم کنم؟
    ممنونم از راهنماییتون

 65. سلام استاد خسته نباشید من دیپلمه تجربی سال 91 و پیش تجربی سال 1392 گرفتم و نمراتم هم خوبه و نیازی ب ترمیم نمیبینم فقط اینکه ما باید دروس سلامت بهداشت بهداست و اجتماعی رو برای کنکور 1402 امتحان بدیم حتما؟ چون گفتن اگر امتحان ندین و سابقه شو نداشته باشین صفر رد میشه این درسته؟

 66. سلام
  استاد با توجه به اعلام ضرایب توسط سازمان سنجش، محاسبه 40 درصد تاثیر سوابق براساس همین ضرایبه؟ و اگر با انجام محاسبه در مجموع از 40 درصد معدل فرضاً 38 درصد رو کسب کنیم، میتونیم با پاسخگویی به سوالات بیشتر در کنکور به درسی غیر از اون که کسری نمره داریم کمبود نمره نهایی رو جبران کنیم؟
  مثلا نهایی شیمی نمره ش کم باشه و تو کنکور با زیست جبران کنیم؟
  واینکه هویت وسلامت هم به این شکل میشه کسری نمره شون رو جبران کرد؟
  مچکرم

 67. با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی…استاد بنده فارغ التحصیل رشته ریاضی فیزیک سال ۹۳(دیپلم) ۹۴ پیش دانشگاهی هستم قصد دارم در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم شهریور ماه به اموزش پرورش مراجعه کردم به من گفتن که باید دیپلمت تطبیق بخوره بشه تجربی ..هزینه ای گرفتن و دیپلم من به دیپلم تجربی تطبیق خورد ..مدرک تطبیق خورده رو به مدارس بزرگسالان بردم و اواخر مهر ماه برای امتحانات دی ماه ۱۲ تجربی ثبت نام کردم …از ۱۰ درس ۱۲ تجربی ۵ درس در نوبت دی ماه و ۵ درس مابقی در نوبت خرداد …الان با توجه به این ابلآغیه سوالاتم اینه ک …۱_اینک مدرسه برای من زده ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم و نزده مشکل ساز نشه؟(من گفتم میخام ترمیم کنم ولی گفتن برای نظام قدیم ترمیم وجود نداره!) …۲_من باید سلامت بهداشت و علوم اجتماعی رو هم از اون ۱۰ درس امتحان بدم؟…۳-یه سری درسای ۱۲ مث هنر و تاریخ هم به من گفتن باید امتحان بدم برای معدل کل ۱۲ …۴_ الان من با امتحان دادن این درسا دیگ عملا سوابق تحصیلیم مطابق با این نمرات میشه و سوابق رشته ی ریاضیم بی تاثیر میشه؟ چون یه سری از درسای عمومی نظام قدیم پایه ۳ ..۲۰ بوده نمراتش…..۵_ تو سوالات درس زمین شناسی هم پرسیده بودن من ینی زمین شناسیم باید امتحان بدم چون جز دروس ۱۲ نیست!….. گیجمون کردن با این همه تغیرات وتبصره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام

   زمین از یازدهم امتحان میدی و ترمیم میشه نمره ات
   سلامت و بهداشت هم نیاز نیست امتحان بدی چون قانون میگه نظام قدیم حق ترمیم داره

 68. ترمیم نمره درس زبان فارسی با درس فارسی 3 قابل ترمیم است.
  سلام استاد منظورتون از این حرف چیه؟مگه همه درسا نباید فقط برای سال دوازدهمشون رو بخونیم؟؟

 69. سلام خسته نباشید.
  من دیپلم فنی دارم خرداد میخوام برای دیپلم مجدد انسانی اقدام کنم. فقط سوالم اینه که اگه امسال دی ماه هم کنکور انسانی بدم هم هنر سوابق تحصیلی خرداد روی کنکور «دی» هم تاثیر میذاره؟
  با توجه به اینکه نتایج کنکور دی ماه اسفند معلوم میشه تکلیف سوابق تحصیلیه من چی میشه؟
  من باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. چه دی ترمیم کنی و چ خرداد نمرات ترمیمی جدیدت در کارنامه نهایی کنکوری که مرداد ۱۴۰۲ به دست شما میدن تاثیر میذاره

  2. سلام استاد برای علوم تجربی چه دروسی دقیقا باید امتحان بدیم من فارغ التحصیل قبل از ۸۴ هستم ممنون راهنمایی کنید

 70. سلام استاد من که هدفم کنکور ۱۴۰۳ هست ایا این قانون طرح یک فوریتی که میگن عمومیا برگرده امکان داره یا الکی خواهد بود ، یا از الان فکر ترمیم معدل باشم

 71. سلام و عرض ادب؛
  ببخشید من دیپلم تجربی دارم و می خواهم دی کنکور ریاضی بدهم. آیا خرداد می تونم ترمیم معدل کنم؟چون تو بخشنامه جدید گفته اند فقط دی می تونیم ترمیم معدل کنیم. با تشکر

 72. امکان جداگانه امتحان دادن دروس مختلف برای همون دیپلم مجدد گرفتن هم ظاهرا فراهم شده(در دی و خرداد ماه)
  #نتیجه می گیریم که دوبار بچه های دیپلم ۸۴ میتونن هر درس رو بصورت جداگانه در نوبت های مختلف امتحان بدن(یکبار ایجاد سابقه بصورت تک درس و یکبار ترمیم همون درس بصورت تک درس) و این یک مزیت بزرگ است نسبت به بچه های بعد ۸۴ که فقط یکبار آن هم ترمیم میتونن شرکت کنن#

 73. سلام خسته نباشید ببخشید من دیپلم کاردانش دارم کنکور تجربی شرکت میکنم اگه ایجاد سابقه نکنم نمره صفر خواهد بود تاثیر معدل تاثیر منفی خواهد گذاشت اگر صفر باشد مشکلی دارد

 74. سلام من دیپلمم رادر یک شهر دیگر گرفتم ودر حال حاضر ساکن شهر دیگر ی هستم آیا می توانم در شهری که ساکن هستم ثبت نام وترمیم معدل انجام دهم

 75. سلام وقت بخیر
  ببخشید خواستم بدونم بخشنامه ای که برای پخش کردن دروس ترمیم معدل بین دی و خرداد اومده یا نه؟
  آخه هر بار زنگ میزنیم به مدرسه شهرمون میگن به ما چیز راجب چنین چیزی نگفتم!

 76. سلام من نظام جدید هستم و سال ۹۹ یبار ترمیم انجام دادم الان باز میتونم شرکت کنم؟
  اخبار یبار زیرنویس کرد ک میشه الان داخل بخشنامه چیزیی ننوشته!
  ممنون میشم جواب بدین

   1. سلام…
    چرا احتمالا؟ینی ممکنه فرصت ترمیم مجدد بدن ممکن هم هست ندن یا منظورتون چیز دیگه ای بود؟

    1. سلام
     بخشنامه باید ابلاغ بشه مدارس بزرگسالان
     به نظر من برای انتفاع مالی قضیه ترمیم هم که شده آموزش و پرورش اجازه ترمیم مجدد میده

 77. استاد بنده فارغ التحصیل نظام قدیم سالی واحدی هستم نمرات ۴ درس نهایی پیش دانشگاهیم خرابه به نظر شما آیا ارزش داره بخاطر تاثیر ۱۰ درصدی این ۴ درس پیش وقت بزارم تو خرداد ماه برای ترمیم معدل بخونم ؟یا تاثیر ۱۰ درصد رو بیخیال شم بچسبم به کنکور و تستی کار کنم ؟

 78. سلام
  شما گفتین طبق مصوبه جدید اونایی که قبل این مصوبه مثلاسال۹۵ ترمیم کردن دوباره میتونن ترمیم کنن ولی جایی داخل مصوبه ننوشته از کجا مطمئن بشیم که درسته ؟
  ودرس زمین شناسی چطور ترمیم میکنن از مدرسه بزرگسالان یا جای دیگه ؟

  1. هنوز شفاف نگقتن که میشه ولی میشه برای خرداد که ترمیم مجدد بزنید
   زمین هم قراره با امتحان ۱۱ دبیرستان ترمیم بشه ولی مشکل اینه خرداد ۱۴۰۲ برای پایه یازدهم دبیرستان امتحانات داخلی هست و نه نهایی
   اینم مساله ای هست که باید حضرات خودشان شفاف سازی کنند

 79. سلام من سال۹۶ پیش دانشگاهی رو تمام کردم و الان میخوام توی کنکور۴۰۲ شرکت کنم
  ما که نمره سلامتو بهداشت و درس هویت اجتماعی نداشته ایم باید براشون سابقه ایجاد کنیم ؟
  یا اینکه همون زمین شناسی و زبان فارسی بعلاوه بر۸درس دیگر کافیه و لازم نیست ایجاد سایقه کنیم برای اجتماعی و بهداشت؟

  1. سلام
   نیاز نیست این دو درسی که گفتی امتحان بدی
   زمین شناسی هم تکلیف ترمیمش صد در صد مشخص نیست ولی احتمال داره با امتحان پایه ۱۱ کنند

 80. سلام استاد وقتتون بخیر
  تاریخ شروع امتحانات دی ماه مشخصه؟
  بنده فارغ‌التحصیل رشته تجربی سال ۹۵ هستم. نمرات سال سومم به این صورته
  زیست: ۱۹
  ریاضی: ۱۹/۵
  فیزیک: ۲۰
  شیمی: ۱۸/۷۵
  دینی و زبان فارسی: ۱۸/۵
  عربی: ۱۹/۲۵
  زبان: ۱۸/۲۵
  زمین: ۱۸
  استاد به نظرتون همه درس ها رو جز دو درسی که ۲۰ هستن ترمیم بزنم؟ سطح امتحانا خیلی فرق کرده؟ هنوز برای ثبت نام دی وقت هست؟ استاد از چه منبعی بخونیم بهتره؟ چون من کتاب درسی ندارم

 81. سلام وقتتون بخیر
  من دیپلمه تجربی ( نظام قدیم ۴ ساله ) سال ۷۷ هستم و میخواستم در کنکور زبان فقط شرکت کنم آیا برای ایجاد سابقه تحصیلی باید فقط ۴ درس عمومی رو بخونم یا کل دروس سال دوازدهم رو ؟ ممنون میشم پاسخ بدهید.

 82. سلام استاد،کسی که دیپلم تجربی داره و میخواد کنکور ریاضی بده باید دوباره درس ریاضی و فیزیک رشته ریاضی رو امتحان بده یا نه؟

 83. سلام خسته نباشید من دیپلم تجربی دارم ولی کنکور ریاضی میخوام شرکت کنم چه درس هایی برای من اعمال می‌شوند در سوابق تحصیلی؟

  1. عمومی و شیمی اعمال میشه سوابق شما
   دسته دروس ریاضی و فیزیک رشته ریاضی فیزیک باید امتحان بدی

 84. عرض سلام
  دیپلم تجربی قبل از 84 هستم و قصد شرکت در کنکور تجربی دارم.
  – آیا باید برای زمین شناسی هم سابقه ایجاد کنم؟
  – آیا به غیر از 4 تا عمومی و 4 تا اختصاصی، باید برای هویت و بهداشت هم سابقه ایجاد کنم؟
  سپاس

  1. سلام
   خیر
   زمین برای پایه ۱۲ وجود نداره و اصلات نهایی نیست
   اما بهداشت و سلامت برای شرایط شما الزامیه

 85. سلام و عرض ادب.
  من سال ۹۶ پیش دانشگاهیمو گذروندم.
  الان برای ترمیم معدل درس زبان فارسی موندم.
  نمره ادبیاتم ۲۰ و زبان فارسیم ۱۷ هستش.
  شما میگین در نظام جدید ادغام شدن.
  یعنی میانگین میگیرن از این دو نمره ی من؟
  خلاصه نفهمیدم زبان فارسیو ترمیم کنم یا نه؟

 86. سلام من دیپلم رو ایلام گرفتم اما الان ساکن کرمانشاه هستم میتونم شهر خودم ترمیم معدل کنم

   1. سلام ببخشید اگه کسی خرداد دیپلم بگیره یعنی چندتا دروس افتاده رو خرداد جبران کنه
    میتونم هم دیپلم بگیره هم ترمیم شرکت کنه تو خرداد؟

    1. سلام
     خیر
     اول باید دیپلم بگیره و بعد برای ترمیم اقدام کنه

 87. سلام استاد وقت بخیر
  کسی که دی ماه امسال نمره یک درسو ترمیم کنه ،این نمره فقط برای کنکور ۱۴۰۲ تاثیر داده میشه یا برای ۱۴۰۳ هم لحاظ میشه؟

 88. سلام. من سال 89 مدرک پیش دانشگاهی تجربی گرفتم. یعنی مهر 89 رفته بودم دانشگاه. الان نیازه برای آزمون نوبت دوم 1402 که تیر ماه برگزار میشه، نمرات دیپلم یا پیش دانشگاهی رو ترمیم کنم؟ اصلا سابقه دیپلم سال 88 و پیش دانشگاهی 89 موجود هست یا باید ایجاد سابقه بشن؟
  سایت دریافت سوابق دیپلم و پیش دانشگاهی هم اصلا باز نمیشه.
  ممنون میشم اگر لطف بفرمایید راهنماییم کنید.

  1. سلام خیر
   همون سوم دبیرستان سال شما همه تاثیر نمره داره و سهم ده درصدی ۴ درس نهایی پیش برای بچه های سالی ـ واحدی بعد از ۱۳۹۰ اعلام میشه

 89. سلام
  دانش آموز دوازدهم تجربی هستم میخوام کنکور ریاضی بدم، ظاهرا برای ایجاد سابقه دانش آموزان دوازدهم فقط دی ۱۴۰۱ فرصت داشتم که خب اطلاع نداشتم و ثبت نام نکردم. تا ماه قبل خیلی درموردش پرس و جو کردم خبری نبود ظاهرا بخشنامه جدیده.
  الان برای ایجاد سابقه باید چیکار کنم؟ میتونم دی ماه یا شهریور سال ۱۴۰۲ اقدام کنم؟ یا اینکه بخاطر نظام وظیفه باید اول سربازیمو تموم کنم؟ اخه اینجوری میفته دو سال دیگه که یازدهم هم بهش اضافه میشه :/

  1. سلام
   اگر دانش آموز هستی که باید در رشته خودت فارغ التحصیل بشی اول و ترمیم برای بعد ازفراغت از تحصیل هست
   دی یا شهریور ۱۴۰۲ میتونی برای کنکور ریاضی سوابق ایجاد کنی ولی دیگه ورود به دانشگاهت میشه مهر ۱۴۰۳

 90. سلام ببخشید من واسه ترمیم معدل دی ثبت نام کردم و سوالم اینه که میتونم در آزمون غیبت کنم تا دوباره توی خرداد اونارو بدم

  1. سلام
   خیر
   هر درس یکبار فرصت ترمیم داره و برات صفر رد میشه و غیبت غیر موجه و ….

  1. هر نمره کمتر از بیست نیاز به تقویت داره با درصد بهتر همان درس در کنکور و اگر عمومی باشه هم فقط ۲۰ تاثیر کامل معدل میگیره و البته جای نگرانی نیست چون ۱۹ هم نمره خوبیه و من خودم به بچه ها نمیگم برید ۱۹ ترمیم کنید

 91. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دیپلم نظام قدیم انسانی داشتم و دارم دیپلم تجربی میگیرم ولی دینی رو که پنجم دی شرکت کردم اون نمره ای ک میخاستم نمیشم میتونم خرداد ترمیم کنم؟

   1. ولی من ترمیم شرکت نکردم فقط دیپلم تجربی میخام بگیرم.من نظام قدیمم سال۹۵ گرفتم دیپلم انسانی رو.و بعد میخام دیپلم تجربی بگیرم یکسری درسارو برای دی گذاشتم و باقی رو خرداد.ولی متاسفانه بخاطر شرایطی ک پیش اومد نمره دینی اونی ک میخاستم نشد.حالا میتونم خرداد دینی رو دوباره شرکت کنم ترمیم کنم؟

    1. طبق قانون فعلی خیر
     هر درس فقط یکبار حق امتحان دارید
     درباره دینی هم کاش قبل از امتحان از تبصره ۴ استفاده میکردی و اطلاع میدادی به مدیر مدرسه که اسمت رد نکنه و بعدش هم با یک گواهی غیبت موجه میکردی

 92. با سلام
  فقط ۴ درس را برای
  “ایجاد سابقه” در دی ماه امتحان میدهم(دیپلم قبل۸۴)،آیا می توانم همین دروس را مجددا در خردادماه،به عنوان ترمیم نمره شرکت نمایم؟
  با تشکر.

 93. سلام استاد عزیز
  من که دیپلم تجربی سال ۸۳ هستم
  اگر برای کنکور تجربی ۴۰۲ سابقه نداشته باشم و برام صفر رد بشه مشکلی ایجاد میشه؟ یعنی دادن امتحان نهایی از الزاماته یا فقط برای ایجاد سوابق تحصیلی هستش؟ چون تصمیم دارم وقتی که برای ایجاد سوابق می‌گذارم را برای خواندن کنکور اختصاص بدهم
  متشکرم

  1. سلام
   برای تک تک دروس سهم معدل نداری اگر سابقه تحصیلی با نهایی دولزدهم ایجاد نکنی و این خیلی بهت ضررر میزنه

 94. سلام من هم دیپلم و هم پیش دانشگاهی ام ریاضی فیزبک هست و قبل از سال ۸۴ فارغ التحصیل شدم برای شرکت در کنکور تجربی ۱۴۰۲ چه کاری باید انجام بدم؟ باتشکر

  1. سلام
   تمام دروش تجربی دوازدهم باید مجدد امتحان بدی و سابقه تحصیلی ایجاد کنی در خرداد ۱۴۰۲

 95. سلام . من دانش اموز نظام قدیم تجربی(دارای مدرک پیش دانشگاهی) هستم. ایا لازمه که دروس سلامت و بهداشت و هویت اجتماعی رو امتحان بدم ؟؟؟ دروسی که نمرات در حد 19 هست لازمه که ترمیم کنم ؟

 96. سلام . من دانش اموز نظام قدیم تجربی (بعد از سال 84 )هستم. ایا لازمه که دروس سلامت و بهداشت و هویت اجتماعی رو امتحان بدم ؟؟؟ دروسی که نمرات در حد 19 هست لازمه که ترمیم کنم ؟

 97. سلام وقت بخیر
  من همه ی امتحاناتو شرکت کردم واسه ترمیم در دی ماه، حالا طبق تبصره 4 بخشنامه ترمیم معدل میگه اگه ب هر دلیلی نتونید شرکت کنید میتونید اون امتحانو تو نوبت بعدی امتحانات بدید، واسه اینکار باید چیکار کنم؟؟ باید ب مدیر مدرسه زنگ بزنم و اگه غیبت کنم میتونم نوبت بعدیشو شرکت کنم؟؟ لطفا همه ی جزئیات و هرکاری لازمه انجام بدم بهم بگید

  1. سلام
   به مدیر مدرسه زنگ بزنید تبصره ۴ استفاده کنید اگر برای موجه بودن غیبت هم گواهی پزشکی خواستند ارائه کنید

 98. سلام آیا ممکنه مصوبه جدید بیاد برای دوباره ترمیم کردن ؟؟اخه من از یه شانسم استفاده کردم ولی نتیجش خوب نشد ..احتمالش هست تعداد ترمیم رو بالا ببرن؟

  1. در ایران هیچی غیر ممکن نیست
   اما اگر درسی دیدی خوب نرسیدی تبصره ۴ بزن

   1. تاکی معلوم میشه که دوباره میتونم تو خرداد ترمیم کنم یانه ؟؟البته اگه شانسی باشه یعنی کی مراجعه کنم به اموزش پرورش بپرسم که ایا میشه یانه؟؟واس خرداد

    1. فعلا که خبری از این اتفاق نیست
     شما هم حساب باز نکنید که افسرده نشی
     هر درسی که دی غیبت کردی گفتن میشه خرداد مجدد امتحان داد

 99. سلام خسته نباشید روزتون بخیر من یک بار سال ۱۳۹۷در کنکور انسانی شرکت کردم و دانشگاه هم رفتم مدرک لیسانس هم گرفتم اما‌مجدد میخوام تو کنکور انسانی شرکت‌کنم میخواستم ببینم من‌مجدد باید ایجاد سوابق تحصیلی کنم؟بعد بخوام‌ایجاد سوابق تحصیلی کنم باید چیکار کنم دروس پیش دانشگاهی رو بخونم یا سوم‌دبیرستان؟(برای نظام‌جدید دوازدهم)

  1. سلام
   ترمیم معدل فقط شرکت میکنی
   چه سوم کم گرفته باشی و چه پیش باید امتحان دوازدهم دبیرستان بدی

 100. فقط ۶ درس را برای
  “ایجاد سابقه” در دی ماه امتحان میدهم(دیپلم ۹۶)،آیا می تونم همین دروس را مجددا در خردادماه،به عنوان ترمیم نمره شرکت کنم؟

   1. سلام استاد وقتتون بخیر

    طبق تبصره 4 این بخشنامه اگ امتحانی و ندیم میشه حذفش کنیم خرداد بدیم..
    درسته؟!
    و اینکه اگ بعد ِ امتحان بریم حذفش کنیم امکانش هست یا باید حتما قبلش باشه؟!

    یسوال‌م راجع ب سلامت و بهداشت و هویت داشتم..
    با توجه به ضریب پایینشون نیاز به ترمیم این دو تا درس هست؟!
    منظورم اینه چقد تو ایجاد سابقه و معدل تاثیر دارن

    ممنون میشم جواب بدید خیلی مهمه🙏🏻

    فارق التحصیل رشته تجربی‌م..

    1. سلام
     بچه ها گواهی بعد از امتحان بردند و اونا هم قبول کردند

 101. سلام وقتتون بخیر من برای یدونه از امتحاناتی که دی ثبت نام کردم آماده نیستم میتونم نرم امتحان بدم و خرداد همین امتحانو بدم مثل اینکه گفتن عوض شده و میشه همچین کاری کرد درسته؟؟

 102. سلام وقت بخیر
  ببخشید من هنوز دیپلم ایجاد نکردم
  میخواستم بدونم میشه درسایی که پاس نشدم با درسایی که پاس شدم ولی نیاز به ترمیم داره باهم انجامشون بدم یا خیر؟

  1. اول باید دیپلم بگیری و بعد بری تو مرحله درخواست امتحان مجدد و ترمیم معدل

 103. سلام ببخشید اگه نمرات ترمیم معدلمون از نمرات نهایمون بدتر شده باشه ، کدوم تاثیر داده میشه ؟ نمرات بهتر ؟

 104. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگر نمره ی ترمیم کمتر از نمره ایی باشه که توی امتحان اصلی گرفتیم کدوم یکی از این ها رو برای تاثیر توی کنکور استفاده میکنن؟

 105. سلام من شهریور 1401ترمیم معدل شرکت کردم طبق بخشنامه جدید
  که گفتن اونایی که قبلاً ترمیم معدل انجام دادن میتونن مجدد شرکت کنن من هم میتونم شرکت کنم برا اساس تبصره 1 این بخشنامه

  1. سال های قبل اگر ترمیم کرده باشی حتما میشه شهریور ماه سوال بپرس از مدارس بزرگسالان

 106. سلام استاد خسته نباشین
  دوشنبه یعنی پس فردا امتحان ادبیات نهایی دارم ترمیم معدل ثبت نا کردم طبق تبصره 4 میتونم حذفش کنم و خرداد ترمیم کنم؟! اگه اره باید قبل از امتحان برم حذفش کنم یا بعد از امتحان؟؟
  اگه جواب بدین خیلی ممنون میشم استاد🙏🏻

 107. سلام استاد وقت بخیر
  من دوشنبه 19 دی امتحان نهایی فارسی دارم ترمیم معدل ثبت نام کردم
  میخوام طبق تبصره 4 حذفش کنم بمونه برای خرداد
  فردا باید برم مدرسه یا بعد از امتحان باید برم حذف کنم؟

 108. سلام ببخشید من امتحان دینی رو شرکت نکردم
  فردا هم ادبیات امتحانه نمیخوام شرکت کنم
  خرداد میتونم دوباره امتحان بدم
  اگه غیبت کنم؟؟

  1. سلام
   بله
   فرم تبصره ۴ هم برو مدرسه بزرگسالانی که ثبت نام کردی پر کن

 109. سلام من فردا امتحان ادبیات دارم(ترمیم معدل )میخوام غیبت کنم
  اگر غیبتم غیر موجه باشه امکانش هست خرداد دوباره امتحان بدم همین درسو

 110. سلام استاد من الان دیپلم مجددی هستم تازه می‌خوام دیپلم بگیرم یک فرصت هم برای ترمیم دارم درسته؟

 111. سلام من دانشجو ام. دیپلمم ریاضی بوده الان میخوام کنکور تجربی بدم آیا با توجه به اینکه خدمت نرفتم اجازه میدم ترمیم معدل یا ایجاد سابقه تحصیلی(مثلاً درس زیست)امتحان بدم؟؟؟؟

 112. با سلام
  من در در ترمیم معدل خرداد ماه 1402شرکت خواهم کرد براین اساس در فرم ثبت نام کنکور در قسمت معدل چه چیزی وارد کنم
  و از کجا بدانم نمرات ترمیم معدل در سایت سنجش قرار گرفته است؟

  1. سلام
   سایت سوابق تحصیلی باز و مهمتر از آن بروز میشه حدود اوایل تیر
   اون زمان چک کن

 113. سلام کسایی که دی هم کنکور میدن اگر دی اسون تر از تیر باشه درصداشون بالاتره که
  چطو میشه عدالت با دوتا کنکور متفاوت رعایت شه!!وقتی هر تست چ سخت ی اسون ی درصد معین داره

  1. مثل کنکور داخل و خارج کشور که همه ساله قبلا داشتیم

   دو کنکور کنار هم و باهم هم تراز می شوند و سخاتی و سادگی درس ها نرمال میشه برای هر دو

 114. سلام،نظام قدیمی ها بعد ترمیم با دوازدهم نمراتشون برای پیش زده میشه یا سوم؟

 115. سلام نظام قدیمی های بعد ۸۴ با ترمیم دوازدهم نمرات جدیدشون برای پیش دانشگاهی زده میشه یا سوم دبیرستان؟

 116. سلام آقای دکتر
  من سه درس رو برای ترمیم دی ثبت نام کردم منتهی شدیداً بیمار شدم و ترسیدم نمره کم بگیرم و غیبت کردم ، حالا بنظر شما برم فردا پس فردا حذف میکنن؟ چون طبق تبصره ۴ گفتم شاید بتونن ، بدجور استرس دارم و خودم رو سرزنش میکنم که چرا ثبت نام کردم ولی بیماری دست خودم نبود ، بنظر شما چی میشه ؟
  گواهی پزشکی هم دارم

  1. سلام
   گواهی ببر مدرسه بزرگسالانی که ثبت نام کردی ببین بهت چی میگن
   به نظر میرسه بذارند همه غایب های ترمیم دی برای خرداد به شرط پرداخت مجدد هزینه دوباره ثبت نام و شرکت کنند

 117. سلام نظام قدیمی های بعد ۸۴ زمین شناسی و زبان فارسی رو چطور باید ترمیم کنن؟

  1. زمین ترمیم نداره امسال
   زبان فارسی هم با امتحان نهایی ادبیات ۱۲ ترمیم میشه

    1. سلام
     خرداد ۱۴۰۲ قرار نیست یازدهم امتحان نهایی داشته باشند
     مگر اینکه جداگانه بگیرند

 118. سلام،نظام قدیمی ها که تاثیر معدل ده درصد از پیش سی درصد از سومه و دوازهمی ها چهل درصد از دوازدهم میخوام بدونم دوتا بیستی از دونظام متفاوت ۴۰ درصد تاثیر معدل تو کنکور براشون یکسان هست یا دوازدهمی ها تراز بیشتر میگیره؟

 119. سلام .من دیپلم ریاضی نظام سالی واحدی دارم و میخواستم دیپلم تجربی بگیرم آیا باید همه دروس هم عمومی وهم تخصصی رو امتحان بدم که دیپلم تجربی بهم بدن یا اگر فقط زیست و زمین امتحان بدم کافیه؟؟

  و یه سوال دیگه که دارم الان فرصت ثبت نام برای گرفتن دیپلم تجربی هست؟

  1. زیست امتحان بدید حداقل
   بقیه درس ها نمره کمتر از ۱۸/۵ داری هم امتحان بدی بهتره

 120. سلام،این آزمون مجدد از بعضی ها که نتيجه کنکورشون مشکوکه کلا برداشته شده یا ن؟

 121. سلام خسته نباشید من سال ۹۴ در شهرستان ساری دیپلم گرفتم ولی الان ساکن اصفهان هستم آیا در همین اصفهان میتونم ترمیم معدل کنم یا باید برای ترمیم معدل برگردم ساری؟

 122. سلام استاد خسته نباشید من الان رشته تجربی دارم می خونم ولی تو کنکور ریاضی ثبت نام کردم من چطوری باید سابقه تحصیلی ایجاد کنم ؟

 123. سلام استاد من یه سوال داشتم اگه ترمیم معدل کنیم بعد پشت کنکور بمونیم باید دوباره ترمیم معدل کنیم یا همون نمره لحاظ میشه؟!

 124. سلام اقای افشار
  شما دفعه پیش بهم گفتید که اگه یه بار ترمیم کرده باشم دیگه بهم اجازه نمیدن
  ولی من بخشنامه ترمیم معدل 1402 رو مطالعه کردم که توش نوشته بود به کسانی که قبل از این مصوبه از ترمیم استفاده کرده اند یکبار دیگه فرصت داده میشه
  سوال من از شما اینه که میشه بیشتر در مورد این توضیح دهید
  مثلا من دی ماه امسال ترمیم کردم
  مثلا میتونم منتظر مصوبه ترمیم 1403 بمونم و دی ماه 1403 باز ترمیم کنم؟
  اگه شما پاسخ سوالمو به طور دقیق نمیدونید لطفا منو به یک راهنمای معتبر ارجاع بدید تا ازش اینو بپرسم

  1. مصوبه گفته اگر قبل از ابلاغ این بخشنامه ترمیم کردی مجدد میتونی نه بعدش

   1. اقای افشار
    فکر کنم منظورمو درست متوجه نشدید
    خب تو سال بعد مسلما یه مصوبه دیگه و جدید واسه ترمیم میاد که توش نوشته باشه به کسانی قبل این مصوبه ترمیم کردن اجازه ترمیم داده میشه
    منظور من اینه
    چون تو مصوبه امسال همچین چیزی نوشته شده بود
    ایا تو مصوبه سال بعد هم چنین قانونی ذکر خواهد شد؟

    1. رای اونایی که قبل از امسال ترمیم داشتند این اجازه داده میشه مجدد ترمیم کنند

 125. سلام.
  اگر دیپلم تجربی داشته باشیم بخواهیم کنکور انسانی شرکت کنیم برای ایجاد سابقه درسهای عمومی که قبلا امتحان نهایی دادیم تطبیق داده می‌شوند یا باید مجدداً امتحان بدهیم؟

   1. سلام استاد
    من بدلیل اینکه تمرکز بیشتر روی کنکور بذارم مجبور شدم ترمیم که شرکت کردم همین دی ماه چند درس رو نرم کلا
    الان که نزدیک ده روزه امتحانات تموم شده میتونم اقدام کنم و اون دروسی که نرفتم رو خرداد شرکت کنم؟

 126. اقای افشار تورو خدا راهنماییم کن
  من ترمی واحدی پیش دانشگاهی هستم که تو سال 1394 فارغ تحصیل شدم و رشته ام تجربی هست
  رفتم از مسئولین پرسیدم گفتن باید غیر متناظر امتحان بدی
  خب من رشته ام تجربی اگه بخوام غیر متناظر امتحان بدم مثلا از رشته ریاضی
  خب تو رشته ریاضی که زیست شناسی نیست که؟!!!:(
  یا مثلا تو مصوبه نوشته ترمی واحدی ها میتونن چهار درس امتحان نهایی شون رو غیر منتاظر ترمیم کنن!!!!
  ولی اقای افشار این چهار تا درس نهایی من تو هیچ کدوم از رشته های غیر متناظر نیست!!!!
  دردمو به کی اخه بگم
  و سوال اخرم اینکه اگه برم غیر متاظر ترمیم کنم مثلا برم رشته ریاضی اون موقع دیگه نمی تونم کنکور تجربی بدم؟
  یا سوابق رشته تجربی من از بین میره؟
  اقای افشار متاسفانه سوالات من خیلی زیاده و خیلی از ابهاماتمو تو کامنت ننوشتم که زیاد نشه و هیچ کدوم از اون مسئولین هم پاسخگو نبودن
  موندم چیکار کنم یه راه پیش پام بذار
  تف به روزگار

  1. میخوای کنکور تجربی بدی میری برای ترمیم دیگه
   مشکل چیه
   سوالت برای من واضح بود و جوابش ترمیم هست
   کنکور رشته دیگه ای که نمیخوای بدی مشکلت متناظر و غیر اون باشه

 127. سلام
  من دو چند از درس ها غیبت غیر موجه داشتم تو ترمیم
  بعد تو 23 دی ماه رفتم و تقاضای حذف اونا رو از مدرسه بزرگسالان با مدیر مدرسه ثبت کردم
  نتیجه درخواستم کی میاد؟
  از کجا بفهمم درخواستمو قبول کردن یا نه؟

 128. دو تا سوال دارم لطفا به هر کدوم جداگانه پاسخ دهید
  من ترمی واحدی ام و طبق قانون باید غیر متناظر باید واسته ترمیم شرکت کنم
  مثلا رشته من تجربی هست میخوام از ریاضی ترمیم کنم
  سوال من اینه که اگه این کارو بکنم ایا میتونم همزمان هم واسه کنکور ریاضی و هم واسه کنکور تجربی سابقه داشته باشم
  سوال دوم من اینه که اگه من از رشته ریاضی ترمیم کنم ایا دیگه نمیتونم واسه کنکور تجربی سابقه تحصیلی داشته باشم؟

  1. سلام
   همزمان در تیر نمیشه هر دو کنکور داد
   دی یکی تیر یکی گفتن میشه ولی در یک دوره هر دو خیر

 129. سلام استاد وقت بخیر.
  من فارغ التحصیل رشته انسانی هستم و تابستون امسال هم فارغ التحصیل شدم و معدل کل سه پایم شده ۱۴.۹۷ و طبق گفته ها باید نمره ۱۵ برای پذیرش برای ورود به دانشگاه فرهنگیان داشته باشم .
  سوالم اینه که میتونم کاری برای ارتقا ترمیم معدل سه سالم داشته باشم یا باید کلا بیخیال دانشگاه فرهنگیان بشم ؟

  1. سلام
   فعلا همچنین امکانی نیست برات
   مگر قانون عوض بشه
   البته شرط افزایش معدل فرهنگیان هم در دفترچه قید نشده و فعلا در حد پیشنهاده

 130. سلام وقت بخیر جناب افشار
  ببخشید اگه ترمیم معدل شرکت کنیم نمراتش فقط برای کنکور ۴۰۲ لحاظ میشه،یا کلا تو سامانه ثبت میشه و برای سال های دیگه هم لحاظ میشه؟
  چون الان فقط میخوام ترمیم انجام بدم،اما تو کنکور سال های دیگه شرکت کنم.

 131. قبل عید ممکنه بخشنامه جدیدی واس ترمیم معدل دوباره بیاد؟ امکان اومدن بخشنامه جدید تا کی هست؟برای خرداد البته

 132. سلام خسته نباشید من 96 فارغ التحصیل شدم فردا میخوام برم واسه ترمیم خرداد اقدام کنم و میشه گفت همه نمراتم خرابه. تکلیف من دقیقا چی میشه الان ؟ گیج شدم. نمرات سال سوم و پیش من نهایی بوده الان باید چیارو امتحان بدم دقیقا؟ تکلیف چیه دقیقا؟

 133. اقا دمت گرم پست رو دوباره از اول خوندم جوابمو گرفتم. پس هم واسه پیش هم سوم حساب میشه

 134. سلام استاد.من دانش آموز ترمی واحدی تجربی ام.یعنی دیپلم 84 به بعد و پیش دانشگاهی 94.میخوام همه دروس رو ترمیم کنم برای رشته تجربی اما نمیدونم کدام درس هارو باید بخونم درس های نظام قدیم یا نظام جدید ؟و اگه نظام جدیده باید کدوم سال رو شرکت کنیم
  در ضمن به ما گفتن 30 درصد سوم و 10 درصد دروس پیش دانشگاهی تاثیر داره اگه ترمیم کنیم همش یکی میشه؟مثلا زیست پیش دانشگاهی و زیست سوم نهایی برگذار میشد.الان چگونه امتحان میدیم؟؟

 135. سلام استاد عزیز میگم سلامت و بهداشت ک نظام قدیم های فارغ التحصیل انسانی سال ۹۶و ۹۷ نداشتن الان باس امتحان بدن اونو هم یا واجب نیست ؟چون اون موقع نداشتیم (برای کنکور انسانی )

 136. سلام و عرض ادب استاد من خرداد دیپلم سال ۹۵ و پیش ۹۶ دارم و ورودی ۹۷ دانشگاه هستم خرداد ۱۴۰۲ فارغ التحصیل میشم و میخام ترمیم بدم توی بند ۸ اومده نظام وظیفه خواستم بپرسم مایی که سربازیم اون موقع میتونیم امتحان بدیم یا نه

 137. سلام وقتتون بخیر من نظام قدیم بودم و دیپلمم تجربی بوده و معدلمم حدود ۱۷ بوده و ایجاد سابقه انجام دادم برای رشته انسانی متاسفانه درس جامعه شناسی رو تجدید شدمم الان باید چیکار کنم؟؟ من هدفم کنکور دی بود ک کاملا راضی بودم از کنکوری ک دادم و نمیخام تیر شرکت کنم فقد ازتون میخام کمکم کنید سردرگم شدم 🥲من باید خرداد صدرصد ترمیم بدمم؟؟ یا نیازیی نیس ؟؟ برا دانشگاه مشکلی پیش نمیاد اگ نیاز نبود؟

 138. سلام
  وقت بخیر
  من فارغ التحصیل رشته ریاضی قبل از سال 84 هستم و نمرات نهایی پیش دانشگاهیم بالای 16 هست. امسال می خوام تجربی شرکت کنم. آیا فقط سابقه تحصیلی بزنم کفایت می کنه یا حتما باید ترمیم کنم؟ درس زیست رو چون نداشتیم می دونم که باید امتحان بدم برای باقی دروس عمومی و اختصاصی می پرسم. ممنون

  1. سلام
   دیپلم مجدد باید بگیری
   همه دروس ۱۲ هم امتحان بدی
   چون نظام قدیمی ( قبل از ۸۴ )

 139. سلام خسته نباشید
  من دانش اموز پایه دوازدهم هستم . دی ماه دروس عمومی رو امتحان نهایی دادم و دروس تخصصی رو برای خرداد گذاشتم.امکان ترمیم معدل برای دروس عمومی در خرداد ماه وجود داره؟

 140. سلام استاد، من تغییر رشته ای ریاضی به تجربی ام، دیپلم ۸۴ نهایی بودم و پیش ۸۵ نهایی نبودم. برای چه درسهایی اگه ترمیم نزنم نمره صفر در نظر میگیرن؟

 141. سلام استاد من دانش آموز سالی واحدی یعنی دیپلم تجربی بعد 84 و پیش دانشگاهیم رو سال 95 گرفتم و میخوام همه درس هارو ترمیم کنم.سوال
  1:آیا باید همان دروس نظام قدیم رو برای ترمیم امتحان بدیم یا نظام جدید؟اگه نظام جدید باید امتحان بدیم کدام پایه تحصیلی نهایی محسوب میشه؟
  2:کنکور امسال گفتن که 30 درصد دیپلم و 10 درصد پیش دانشگاهی برای کنکور تاثیر داره.در نظام جدید چگونه تطابق میزنن بین پایه ها؟

 142. سلام، خدا قوت، ببخشید اگر تاثیر معدل برای سالهای ۱۴۰۳ به بعد باشه و امتحانات دهم و یازدهم هم نهایی بشه ، داوطلبان نظام قدیم فقط دروس دوازدهم رو امتحان میدن یا باید دروس دهم و یازدهم رو هم امتحان بدن؟

  1. بله دیگه احتمالا باید سال های قبل هم امتحان دهند
   دوستان هم از کسب درآمد ترمیم و ایجاد سابقه بدشون نمیاد

 143. سلام استاد برای تاییدیه تحصیلی یک قسمتش مشخصات استعلام گیرنده رو میخواد، نمیدونم چی بزنم؟

  1. سلام استاد ببخشید، من دیپلم تجربیم رو سال ۸۴ و پیش دانشگاهی رو سال ۸۵ گرفتم، نمرات جالبی نداشتم. تیرماه امسال میخوام کنکور تجربی بدم. مراجعه کردم مدارس بزرگسال بهم گفتن که برای شما ابلاغیه ای هنوز نیومده و باید تا بیست اسفند صبر کنین ببینین چه تصمیمی درموردتون گرفته میشه. بنظر شما من باید چه کاری برای ایجاد سابقه و ترمیم معدل انجام بدم، باتوجه به اینکه نمرات همه درسام جالب نبودن.

 144. سلام استاد خسته نباشید من به خاطر ی مشاوره اشتباه مجبور شدم ۹ تا درس رو نوبت دی ماه بردارم و متاسفانه نمره خوبی نگرفتم خواستم ببینم میشه نوبت خرداد ی ۴ تا درس رو بردام؟

    1. اگر امتحانش ندادی میشه ولی اگر سر جلسه رفتی و امتحان دادی دیگه نمیشه

 145. سلام من فارغ‌ التحصیل سال ۹۹ هستم میخواستم بدونم این تاییدیه تحصیلی رو باید حتما بگیرم ؟ مگه برای دانشگاه نیست ؟
  و اینکه این تاییدیه تحصیلی رو فقط رسید میدن یا کلشو
  و سوال آخرم اینه که استعلام گیرنده رو توی تاییدیه تحصیلی چی بزنیم

  1. سلام
   بله باید بگیری از آموزش و پرورش برای مدرسه بزرگسالانی که ثبت نام کردی
   البته چون مدارس بزرگسالان زیر مجموعه همان آموزش و پرورش هستند در عمل تاییده میگیره از خودشون و برای خودشون
   اینم در نوع خودش جالبه دیگه !!

 146. سلام، ببخشید من فارغ‌التحصیل هستم و میخوام تمام دروس عمومی و تخصصی رو ترمیم کنم و قصدم اینه که ۲تا درس در خرداد ۴۰۲، ۲تا در شهریور ۴۰۲،۲تا در دی ۴۰۲ و ۲ تا هم در خرداد ۴۰۳ انجام بدم ودر کنکور های ۱۴۰۳
  تجربی شرکت کنم،بنظرتون باتوجه به مصوبه، امکان تقسیم درسها به این شکل رو دارم؟

  1. سلام
   هر درس یکبار میشه قانون شفافی نیست
   برو مدرسه بزرگسالان سوال کن ببین تقسیم میشه کرد طی ۲ سال یا خیر
   البته م جات باشم همه دو مرحله نهایت خرداد و شهریور ۱۴۰۲ جابجا میکنم که تموم بشه و بره پی کارش و می چسبم بعدش فقط به تستی کار کردن تخصصی های کنکورم

 147. سلام استاد خسته نباشید، میشه تو دو نوبت خرداد 402 و شهریور 402 ترمیم نمره انجام بدم؟

  1. اگر برای کنکور ۱۴۰۲ منظورت هست باید همه خرداد تموم کنی و امتحان بدی
   اگر برای کنکور ۱۴۰۳ میخوای تقسیم کنی
   بله میشه

 148. سلام
  من شهریور 1401 تمام درس های نهایی دوازدهم تجربی رو ترمیم معدل کردم ولی متاسفانه نتیجه خوبی نگرفتم
  بخشنامه ترمیم معدل که تو ابان ماه 1401 اومده بود رو خوندم و توش نوشته بود “به کسانی که قبل از این مصوبه از فرصت ترمیم استفاده کرده اند یکبار دیگر اجازه ترمیم داده میشه”
  میخواستم بدونم با توجه به این قانون ایا دوباره میتونم تو ترمیم شرکت کنم؟ مثلا میتونم تو خرداد 1402 دوباره ترمیم کنم؟
  مرسی

  1. سلام
   احتمالا اجازه بدهند به شما
   هفته دیگه حضوری برپو مدرسه بزرگسالان شهر تون از آنها سوال کن بخشنامه ترمیم مجدد قبل از ابلاغیه براشون اومده یا خیر

 149. با عرض ادب خدمت شما اقای افشار
  توی یک بند از بخشنامه نوشته شده بود که هر کس فقط یه بار فرصت ترمیم داره
  ایا به نظر شما نسبت به اجرا این بند از قانون سختگیری میکنند؟
  با مدرسه بزگسالان تماس گرفتم و این موضوع رو ازشون پرسیدم و گفتند اگه غیبت کرده باشی یه کاریش میشه کرد وگرنه هیچ .
  مثلا شما ایا کسانی رو میشناسید که علی رغم اینکه ترمیم کرده اند باز هم به انها فرصت داده شده و دوباره ترمیم کرده اند؟
  اقای افشار نمی خوام زیاده گویی کنم برای همین رک و پوست کنده سوالم اینه به نظر شما که ایا میشه این بند از قانون رو دور زد؟هیچ راهی نداره؟
  ممنون

 150. سلام وقتی کامنتا رو میخونم خیلی ارزو دارند یه بخشنامه جدید واسه ترمیم بیاد!
  اقای افشار مگه چه حسنی تو اومدن بخشنامه جدید هستش؟لطفا منو هم در جریان بذارید 🙂

  1. دوستان منتظر هستند فرجی بشه
   یا فرصت ترمیم بیشتر بازم بدن بهشون یا امداد غیبی برسه و تاثیر نمرات نهایی مثبت بشه

 151. سلام من میخوام شیمی و فیزیک رو تو خرداد 1402 و دینی رو تو شهریور 1402 ترمیم کنم میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد که؟
  چون شنیدم که میگن باید همه رو یکجا ترمیم کنی

  1. میتونی خرد کنی ولی برای کنکور ۱۴۰۲ اونایی که تا خرداد ترمیم کردی لحاظ می کنند

 152. سلام
  اقای افشار کجای این مصوبه نوشته شده “به کسانی که قبل از این بخشنامه از فرصت ترمیم استفاده کرده اند یکبار دیگر اجازه ترمیم مجدد داده میشود”
  من که هر چقدر این بخشنامه رو زیر و رو کردم همچنین چیزی پیدا نکردم!!!!

  1. مصوبه کلی تبصره و متمم داره
   مدارس بزرگسالان تشریف ببرید بهتون میگن

 153. سلام جناب افشار ممنون از وقتی که می گذارید من قبل سال ۸۴ فارغ التحصیل ریاضی شدم الان که می خواهم کنکور تجربی بدم بهتر نیست کلا به جای این داستان ترمیم برم دیپلم مجدد در رشته تجربی بگیرم که مدرک جدید هم داشته باشم با تشکر از شما

  1. دیپلم مجدد بگیر شما چون بخوای یا نخوای همه درس های پایه ۱۲ باید امتحان بدی وگرنه تاثیر معدل نداری

 154. باسلام وخسته نباشید،بنده سال سوم دبیرستانم رو در رشته تجربی در سال۸۳ با اتمام رسوندم و پیش دانشگاهیم رو هم درسال۸۴ تموم کردم،با این اوصاف جز اون دسته ای هستم که باید سابقه تحصیلی ایجاد کنم؟؟؟؟اگه اره در چه دروسی؟و سوال مهمتر اینکه شنیدم اگه امثال من سابقه ایجاد کنن باید زمین شناسی رو هم ایجاد سابقه کنن و خرداد امتحانش بدن اینو هم لطفا بگید ممنونم

  1. سلام
   مدارس بزرگسالان برو
   همه دروس بردار برای ترمیم در نظام جدید
   زمین فعلا ترمیم نداره چون نهایی نیست

   1. یعنی من باید اخرش باتوجه به سال اتمام دیپلم و پیش دانشگاهیم که تو پیام بالاییم دادم ایجاد سابقه تحصیلی کنم؟و منظورتون ازتمام دروس،ایا تمام دروس نهایی سال دوازدهم تجربی هستش؟(رشته خودم تجربی بوده و تجربی هم میخوام کنکور تیر بدم)

 155. سلام
  برادر من فارغ تحصیل نظام ترمی واحدی رشته علوم تجربی میباشد و در سال 1394 پیش دانشگاهی شو تموم کرده
  برادرم چون نظام ترمی واحدی هستش باید غیر متناظر ترمیم کنه
  برادرم میخواد از رشته ریاضی ترمیم کنه
  سوالی که من دارم اینه که اگه اون بره از رشته ریاضی ترمیم کنه سوابق تحصیلی رشته تجربی اش از بین میره؟منظورم اینه که دیگه واسه کنکور تجربی سوابقی نخواهد داشت؟

  1. سلام
   شرط ترمیم معدل اینه که در همان رشته ای که فارغ التحصیل شدی بیای و دروس مجدد امتحان بدی و درست کنی

 156. سلام. من فارغ التحصیل تجربی ۹۲ هستم و میخوام کنکور تجربی ۱۴۰۲شرکت کنم. نمرات ادبیات ۳و دین و زندگی ۳ و معارف پیش هر سه ۱۷/۲۵ هستش و عربی ۱۷/۵۰ ، زبان هم ۱۵ ،زمین ۱۵ دروس اختصاصیمم یا ۱۵ هستن یا زیر ۱۵. کدوم یک از دروس رو واجبه ترمیم کنم؟ نمرات ادبیات و دینی و عربی رو میارزه وقت بزارم بخونم؟ و اینکه درس بهداشت و سلامت و هویت اجتماعی رو هم باید امتحان بدم؟
  من از اموزش پرورش استان خودم پرسیدم گفتن تا اخر اردیبهشت فرصت ثبت نام ترمیم هست اما تو همه اخبار میگن تا اخر بهمن. ممکنه بعد بهمن برم ثبت نام نکنن؟ ممنونم🌷

  1. نیاز به امتحان هویت و سلامت نیست
   بقیه درس ها زیر ۱۸/۵ ترمیم کن

 157. سلام
  سه تا سوال دارم:
  سوال اول:بخشنامه جدید ترمیم معدل برای کنکور 1403 کی میاد؟خیلی منتظرشم
  میشه زمان تقریبی اومدنشو بگید
  امیدوارم تو اون بخشنامه جدید یه اصلاحاتی بشه
  سوال دوم:این قانون از ترمیم معدل که میگه ” هرکس فقط یکبار فرصت ترمیم داره ” عمر این قانون چقدره؟منظورم اینه که چند ساله که این قانون داره اجرا میشه؟
  سوال سوم:احتمال لغو شدن این قانون در بخشنامه های ینده به نظرتون چقدره؟
  لطف کنید به هر سوال جداگانه پاسخ دهید

  1. سلام
   فعلا هر چی اوومده همون قبلی هاست
   امیدواری الکی هم نگیرید از کسی و بخوانید فقط تا ببینیم چی میشه
   قبل از عید همه چیز حول بودجه ۱۴۰۲ و عید کارکنان و بسته معیشتی و … هست و مجلس اولویت نداره برای کنکور

 158. سلام وقت بخیر
  این درسته که میگن نظام قدیمی ها باید حتما زمین شناسی رو مجدد امتحان بدن حتی اگر نمره خودشون تو کارنامه دیپلم قدیم خوبه؟جدیدا بخشنامه اومده؟

  1. مین فعلا امتحان نهایی نداره
   چون پایه یازدهم هست و اونم نهایی نیست
   باید براش فکری کنند در هر حال و یا داستان ترمیم زمین برای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ لغو کنند

   1. سلام استاد افشار من دیپلم فنی حرفه ای دارم سال ۸۷ امسال میخوام کنکور تجربی شرکت کنم ،برای ترمیم معدل میتونم فقط ۴ درس عمومی و زیست امتحان بدم؟

    1. میتونی ولی اگر همه دروس امتحان ندی برات صفر رد میشه از آنها

 159. سلام وقت بخیر
  برای نظام قدیمی ها که حتما باید زمین شناسی رو امتحان بدن،اگر در امتحانات نظام جدید شرکت نکنیم برای زمین صفر لحاظ میشه؟

 160. سلام استاد وقت بخیر. ببخشید سوالم ربطی به مطلب نداره. من خرداد امسال فارغ التحصیل شدم و یک سال پشت کنکورم و در واقع دارم از یک سال معافیت تحصیلی سربازی بعد از فارغ التحصیلی استفاده میکنم و قاعدتا تا شهریور سال آینده فرصت دارم. حالا خواستم بپرسم اگر مرداد سال بعد انتخاب رشته کنم و دانشگاه نیم‌سال دوم قبول بشم چی میشه؟ تا بهمن که برم دانشگاه معافیت میدن بهم؟
  مرسی از راهنماییتون

  1. سلام
   این موضوع خیلی متداول هست و مشکلی نداره
   خیالت راحت
   درست می کنند که بری دانشگاه از بهمن بی دغدغه سربازی

 161. سلام وقتتون بخیر.
  یه سوال داشتم راجع به موضوع ترمیم معدل. اینکه گفتن تا آخر بهمن فرصت داریم برای ثبت نام.
  اگر تا آخر بهمن ماه ثبت نام نکنیم یعنی فرصت دیگه ایی برای ثبت نام وجود نخواهد داشت؟ نمیشه مثل سال های قبل بعد از عید ثبت نام کرد؟
  من نیاز به ترمیم معدل دارم و الان نمیدونم ثبت نام کنم یا بزارم برای بعد از عید؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید💖

  1. هر سال بعد از عید بود
   امسال شاید قبلش بذارند تا بودجه تامین کنند
   منم نمیدونم

 162. سلام استاد خسته نباشید. ما هایی که می خوایم ترمیم معدل ثبت نام کنیم میشه بعد از عید این کارو انجام بدیم؟ آخه یه بخش نامه اومده میگه تا آخر بهمن فرصت هست برای ثبت نام . من گیج شدم میشه بگین بعد از عید هم امکانش هست یا تا پایان بهمن تنها فرصته؟؟؟

  1. سلام
   حضوری تشریف ببرید مدرسه بزرگسالان سوال بپرسید . من فکر کنم از اسفند ثبت نام شروع کنند تا اخر فروردین

 163. سلام استاد خسته نباشید
  ما داوطلبان نظام قدیم تجربی که میخوایم همون کنکور تجربی شرکت کنیم باید برای دروس هویت و سلامت و بهداشت ایجاد سابقه بکنیم؟؟

 164. اقای افشار عزیز من رفتم اونجا پرسیدم بهشون گفتم نظام قدیمم و معدلم رو شهریور ۹۶ ترمیم کردم میخوام بازم بکنم
  گفتن نمیشه باید مجلس تصویب کنه ک بتونی بدی

   1. اتفاقا رفتم امروز خب دوستم بهشون نگفت قبلا ترمیم کرده اما بهشون نگفت و تشکیل پرونده داد
    ب من
    گفتن برید آمورش پرورش رفتم اونجا هم سوال کردم
    بهم گفت این مصوبه برای دیماه بوده و برای نوبت خرداد اعتبار نداره و فقط برای دیماه گفتن ک قبلا کسایی ک کردن بازم میتونن بکنن
    اما خرداد نمیتونن بکنن
    گفتم ینی من نمیتونم بکنم گفت ک نمیتونی تو
    اقای افشار ینی چی
    اخه چیکار کنم من با معدل ۱۱ کتبی
    امسال تنها امیدم بوده
    بدبخت میشم اگر قبول نشم
    هدفم اتاق عمل هست
    منطقه ۳ هستم

    1. اگر ترمیم کرده باشی دیگه اجازه ترمیم امسال دوبار بهتون نمی دهند
     پیشنعاد من اینه تاجایی که میشه روی درصدهای خوب خودت حساب باز کنی و آنها بالا بکشی

    2. اشتباه بهتون گفتن یکی از دوستان من شهریور همین امسال ترمیم کرد دوباره دی ماه هم بهش اجازه ترمیم دادن و دی هم شرکت کرد

     1. قبل از انتشار مصوبه یکبار حق ترمیم که پاییز بوده اگر کسی ترمیم کرده باشه مجدد این اجازه داره

 165. سلام استاد وقتتون بخیر. برای داوطلب های شهر خوی که با زلزله درگیرن تکلیف ثبت نام ترمیم معدل چیه؟ با وجود اینکه مدارس و آموزش پرورش تعطیل هست چه اقدامی باید انجام داد؟
  ممنون میشم از راهنمایی تون

 166. سلام وقت به خیر،
  من فارغ التحصیل رشته ی “انسانی” نظام قدیم(سالی واحدی) (سال ۹۶ دیپلم و ۹۷ پیدانشگاهی) هستم و امسال میخوام کنکور “هنر” شرکت کنم.
  با توجه به موردی از “بند یک” و موارد ایجاد سابقه که گفته شده فارغ التحصیلان رشته نظری که قصد شرکت توی رشته ی غیر متناظر دارن؛
  یعنی طبق این مصوبه از اونجایی که رشته خودم انسانی بوده و کنکور هنر میخوام بدم، باید حتما ایجاد سابقه کنم؟ یا سوابق خودم میتونن حساب شن؟ و اگه باید ایجاد سابقه کنم برای کدوم درسا لازم هستش؟؟
  خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. شما جز این بند نیستی
   شما عمومی با تاثیر قطعی داری برای خودت و تخصصی هات سر جلسه رقم میخوره
   تاثیر معدل برای شما بجای ۴۰ عدد ۲۶ درصد هست ؛ یعنی فقط برای عمومی ها

 167. سلام وقتتون بخیر. استاد من به دلیل بیماری و شرایط جسمی به اجبار از درس فاصله گرفتم و تحت درمانم و تصمیم دارم بعد از بهبودی برای سال۴۰۴ برای کنکور شرکت کنم ؛ که در این صورت معدل سال یازدهمم تاثیر داره.نمرات یازدهمم بالای ۱۸ و ۱۸.۵ هست به غیر از شیمی که ۱۷.۵ هست. و الان تصمیم گرفتم دوتا درس از دوازدهم رو ترمیم کنم. به نظرتون نیاز هست برای نمره ۱۹کتبی نهایی سلامت و بهداشت این درسو کنار دو تا درس دیگه ثبت نام کنم؟ از طرفی فکر میکنم ارزش نداره برای یک نمره دوباره ۱۴ تا درس رو بخونم؛از طرفی هم فکر میکنم چون معدل یازدهمم۱۹.۲۰ هست من هر چقدر نمرات کتبی دوازدهمم خوب باشه در نهایت همین یک نمره ها تاثیر منفی داشته باشند… ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  1. سلام
   هر درسی زیر ۱۸/۵ داری بهتره مجدد امتحانش بدی چون کسب نمره از ترمیم که تشریحی وار هست خیلی ساده تره تا کسب امتیاز از درصد کنکور

 168. سلام استاد ببخشین اگه تکراریه.همه کامنتا رو خوندم ولی هنوز متوجه نشدم. من دیپلم ریاضی(سوم دبیرستان)83 هستم و امتحانات نهایی بود .پیش دانشگاهی نهایی نبود .الان میخام کنکور تجربی شرکت کنم.باید همه دروس دوازدهم تجربی رو امتحان بدم یا فقط دروس دوازدهم تجربی که نهایی هستن؟ با توجه به اینکه درسهایی مثل فیزیک و شیمی تو سوم دبیرستان نهایی پاس کردم.تو بند1 توضیح دادین که دیپلم های قبل84 و تغییر رشته ای ها باید برای درس هایی که سابقه ندارن ، سابقه ایجاد کنن. الان من برا درس مثلا فیزیک یا شیمی سابقه دارم یا ندارم ؟

  1. گفت در بخشنامع که میتونی چهار درس پیش رو که تو نهایی بود در امتحان دوازدام امتحان بدی تا برای سوم یا پیش یا عر دو بذارن
   حالا یه سوال مثلا درس زبان سوم که تو پیش نیست کم شدم حالا وایه ترمیم معدل نمیتونم امتحان بدم گیج شدم اخه گفت فقط اونا یی که تو پیش هست اون چهار تا میتونی برای سوم هم بدی k

   1. سلام
    همه دروس میشه امتحان داد
    اگر نمره اش از سوم یا پیش بهتر باشه بجای آنها قرار می دهند

 169. سلام من ۱۴۰۱نهایی دادم یک درس رو مردود هستم مدرسه بزرگسال ثبت نام کردم خرداد۱۴۰۲امتحان بدم من الان دیپلمم کامل نیس نمیتونم در ترمیم معدل شرکت کنم؟

  1. خیر نمیتونی
   اول باید کامل تکلیف قبولی مشخص بشه و بعد ترمیم

 170. سلام خسته نباشید من دیپلم نظام قدیم تجربی دارم برای ترمیم نمرات برای خرداد ماه ثبت نام کردم مدرسه بزرگسال ولی میخام نمرات ترمیمم برای سابقه پیش دانشگاهی لحاظ بشه آیا لازمه دوباره مدرسه مراجمه کنم و این درخواست بدم؟ چون خودشون چیزی نگفتن

 171. سلام استاد افشار من دیپلم فنی حرفه ای دارم سال ۸۷ امسال میخوام کنکور تجربی شرکت کنم ،برای ترمیم معدل میتونم فقط ۴ درس عمومی و زیست امتحان بدم؟

 172. با سلام استاد خسته نباشید.
  من دیپلم تجربی دارم حالا امسال کنکور انسانی شرکت کردم تمام درس انسانی رو تو مدرسه بزرگسالان برای ترمیم معدل و ایجاد سابقه در خرداد ماه وارد کردم ولی فقط عربی تخصصی انسانی رو نمیدونم باید چکارش کنم امتحان بدم یا نه چون برای دارندگان دیپلم تجربی نوشته ایجاد سابقه یا عربی زبان قرآن 3
  حالا موندم عربی تخصصی انسانیو رو ایجاد سابقه کنم یا همون نمره عربی زبان قرآن 3 رو برام لحاظ میکنن.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. پس استاد جریان اون عربی زبان قرآن 3 چیه تو بخشنامه نوشتن مگه همون نمره رو برام لحاظ نمیکنن
    نوشته ایجاد سابقه یا عربی زبان قرآن 3

 173. سلام من دیپلم ریاضی سال ۸۶ گرفتم و پیش دانشگاهی ۸۷ ، و قصد شرکت کنکور تجربی رو دارم ، بهم گفتن باید برای زیست و زمین ایجاد سابقه کنم ، ممنونم میشم به این سوالاتم پاسخ بدید
  1دروس پیش دانشگاهیم به صورت نهایی نبود و امتحانات به صودت داخلی بود آیا من باید برای ۴ درس پیش یعنی زیست و فیزیک و دینی و فارسی ایجاد سابقه کنم ؟
  2-من درخواست دادم که برای زمین ایجاد سابقه کنم ولی بهم گفتن هنوز معلوم نیست امتحان ترمیم یا ایجاد سابقه زمین به صورت صددرصدی برگزار بشه و خب طبق بخشنامه اگه من برای زمین سابقه نداشته باشم نمرش برام صفر درنظر گرفته میشه چون در دیپلم نظام قدیم زمین بوده آیا به نظر شما من میتونم ۲ درس سلامت و هویت رو هم ایجاد سابقه ثبت نام کنم که اگر احیانا امتحان زمین برگزار نشد اونوقت برای همه دروس دوازدهم سابقه داشته باشم و معدلی که برام توو کنکور تاثیر داره مثل دانش آموز دوازدهمی برخورد بشه ؟
  3 . مسئول ثبت نام شهر تهرلن به من گفت مثلا برای درس دینی که باید برای پیش دانشگاهی ایجاد سابقه کنم و نمره ی دیپلم رو ترمیم کنم فقط تووی سیستم میتونم بنویسم ایجاد سابقه یا ترمیم و هردورو نمیشه نوشت ، آیا اگه من درس دینی رو که بین دیملم و پیش مشترک هست امتحان بدم نمره بهتر به طور اتوماتیک وار برای هردودرس درنظر گرفته میشه ؟

  1. سلام
   اگر دیپلم مجدد بگیری نیازه همه دروس تجربی پایه ۱۲ امتحان بدی من جمله بهداشت و هویت

   اما اگر ایجاد سابقه کنی برای دروس زیست و ادبیات و دینی و فیزیک به نظر من کافیه

   هر نمره ای هم بیاری اگر سابقه نداشته باشی درجا درج میشه و اگر داشته باشی مقایسه میشه و اگر بهتر باشه جایگزین میشه

 174. سلام
  من دیپلم ریاضی هستم ومیخوام کنکور تجربی شرکت کنم برای ایجاد سابقه در درس زیست ثبت نام کردم ولی نمدونستم برای زمین شناسی باید چه کار کنم مسئول مدرسه بزرگسالان هم اطلاعی نداشت میشه راهنمایی کنید ؟
  یعنی چون دردرس زمین سابقه تحصیلی ندارم نمیتونم کنور تجربی بدم؟

  1. زمین شناسی یازدهم دبیرستان هست و تا سال کنکور ۱۴۰۳ در نمرات نهایی و سوابق وجود نداره
   تلاش کن درصد زمین شناسی خودت بالا ببری

 175. سلام استاد وقت بخیر ببخشید من نظام قدیم هستم(فارغ التحصیل 96) دیپلم تجربی دارم میخواستم بدونم تکلیف سه درس سلامت،علوم اجتماعی و زمین شناسی برای من چیه؟دو تای اولی رو باید ایجاد سابقه و سومی رو ترمیم کنم؟یا هیچ کدوم لزومی نداره؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. نیاز به ایجاد سابقه برای هویت و سلامت نیست
   زمین هم ترمیم نداره امسال

 176. سلام
  من دیپلم تجربی ام و میخوام کنکور انسانی بدم
  میشه برای ترمیم معدل دروس انسانی شرکت کنم??
  و باید همه‌ی درس ها رو امتحان بدم یا میتونه انتخابی باشه?
  باتوجه به اینکه دیپلم تجربی دارم
  نمیدونم واقعا باید چکار کنم

 177. با سلام و سپاس
  داوطلب کنکور تجربی هستم، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی قبل از سال 84 (ترمی واحدی) دارم . برای علوم اجتماعی و بهداشت نیازمند ایجاد سابقه هستم؟ مراجعه کردم برای ترمیم معدل و ایجاد سابقه، مسوول مدرسه بزرگسالان گفت طبق بخشنامه به بهداشت و علوم اجتماعی نیازی نیست فقط زمین شناسی باید امتحان بدم. ممنون می شم راهنمایی کنید.

 178. ضریبی برای دروس بهداشت و هویت اجتماعی در سابقه تحصیلی نظام سالی/واحدی و ترمی/واحدی در نظر گرفته نشده. چطور عنوان می کنند که نظام ترمی/واحدی (قبل از 84 ) باید این دو رو ایجاد سابقه کنه؟
  ممنون

  1. سلام
   از مدراس بزرگسالان سوال کنید
   اینو میدونم که سالی واحی ها نیاز ندارند هویت و سلامت امتحان بدهند

 179. سلام وقتتون بخیر
  من دانش اموز نظام قدیم فارق التحصیل سال 96 م بعضی کتابای عمومی مثل سلامت و بهداشت نداشتیم ولی الان هست باید برای اینا ایجاد سابقه کنیم و تو امتحانای ترمیم شرکت کنیم یا نیازی نیست ؟

 180. سلام استاد خسته نباشید
  من فارغ التحصیل نظام سالی واحدیم و قصد ترمیم معدل دارم و در شهر دیگه ای درس خوندم اما الان جای دیگه سکونت دارم
  ایا الان مهلت ثبت نام برای ترمیم خرداد هست؟
  و اینکه من اول به کجا مراجعه کنم؟اموزش و پرورش محل تحصیلمم باید برم؟

  1. سلام
   مدارس بزرگسالان استان محل سکونت
   آدرس هاش از آموزش و پرورش بگیرید

 181. سلام استاد
  من فارغ التحصیل نظام سالی واحدیم ایا لازمه که هویت و سلامت بهداشت هم امتحان بدم؟

 182. سلام استاد، وقتتون بخیر
  من فارغ التحصیل نظام سالی واحدی و دانشجوی پیام نورم آیا با وجود دانشجو بودنم میتونم ترمیم معدل شرکت کنم؟

   1. ممنون از سریع جواب دادنتون استاد
    استاد من خیلی سردرگمم هدفم فیزیوتراپیه و سهمیه 5 درصدیم اما نمیدونم کدوم درس رو نهایی ترمیم کنم؟
    زبان فارسی پیش 17.5
    دینی پیش 16.5
    زیست پیش 14
    فیزیک پیش 15.75
    ریاضی سوم 18.5
    وبقیه درس های سومم بالای 19 بودن
    و اگر فیزیک پیش رو ترمیم کنم نمره اش واسه سوم هم لحاظ میشه؟

 183. سلام استاد وقتتون بخیر
  ببخشید من سال ۸۸ پیش دانشگاهی ریاضی فارغ التحصیل شدم و قصد شرکت در کنکور تجربی ۴۰۲ رو دارم. امروز برای ترمیم معدل مراجعه کردم.گفتن طبق بخش نامه نمیتونم ترمیم انجام بدم باید ایجاد سابقه کنم و که در این صورت نمرات به صورت دستی ثبت میشه و وارد سیستم نمیشه و برای کنکور لحاظ نمیشه و بخاطر همین موضوع گفتن نیازه که داوطلب تعهد کتبی بده بابت ثبت نشدن نمرات. نمیدونم واقعا چاره چیه!
  خواستم از خدمت شما راهنمایی بخوام. ممنون میشم از لطفتون

  1. آموزش از راه دور دیگه ای برو
   ولی اگر همه همین صحبت داشتند دیپلم مجدد بگیر در تجربی نظام جدید

   1. ببخشید برای دیپلم مجدد باید امتحان دروس هر سه پایه رو شرکت کنم؟(دهم و یازدهم و دوازدهم؟)

 184. سلام. برای ایجاد سابقه تحصیلی برای کنکور تیر 1402 می شه شهریور 1402 هم امتحان داد؟

 185. سلام خسته نباشید من دیپلم سال ۹۵ گرفتم و برای ما سه تا درس زبان فارسی و ادبیات هست و من میخام اینا رو ترمیم بدم ولی انگار فقط باید ادبیات دوازدهم امتحان بدم سوالم اینه که نمره این درس برای هر سه تا درس زبان فارسی و ادبیات ما حساب میشه یا فقط یکیش؟

 186. سلام خسته نباشید
  استاد برای قبولی رشته فیزیوتراپی تو سهمیه 5 درصد چه میانگین درصدی نیازه؟

 187. استاد سلام وقتتون بخیر
  بنده سال ۸۸ رشته ریاضی فیزیک فارغ التحصیل شدم و قصد شرکت در کنکور تجربی رو دارم. برای ترمیم معدل مدرسه بزرگسالان مراجعه کردم ولی متاسفانه گفتن اگه امتحان شرکت کنم نمرات به صورت دستی داده میشه و وارد سیستم نمیشه و برای کنکور موثر نیست و برای همین تعهد کتبی ازم میخواستن
  خواستم بدونم چه اقدامی باید انجام داد ؟ ممنون میشم از راهنمایی تون

  1. سلام
   عیب نداره تعهد بده
   سنجش نمرات جدید از آموزش و پرورش اتوماتیک میگیره

 188. سلام وقتتون بخیر
  استاد من فارغ االتحصیل نظام قدیمم و میخوام دو درس دینی و فارسی رو ترمیم شرکت کنم، ایا برای نهایی هم باید از کتاب های تست و اموزشی استفاده کرد؟ و چه کتابی برای نهایی خوندن مناسبه؟

  1. سیر تا پیاز گاج و نمونه سوال امتحانی برای ادبیات .
   برای دینی فقط متن کتاب درسی و نمونه سوال نهایی

   1. استاد برای درس های ریاضی و فیزیک و زیست چه کتابی مناسبه؟
    ممنونم از راهنمایی ها تون

 189. من نظام قدیمم فارغ التحصیل 96. رفتم برای ترمیم معدل موقعی که برگه رو پر میکرد گفت سابقه داری یا نه؟ منم سابقه تحصیلی و کد و همه چی رو دارم (تو ساهت هم هستش) گفتم اره. بعدش گفت اگه نداشته باشی و تیک رو اشتباه بزنم به مشکل میخوری. بعدش همه تیک ها رو ترمیم معدل زد. امروز یادم اومد من که نظام قدیمم و واسه درسایی مثل علوم اجتماعی و سلامت و بهداشت تیک ترمیم خورده بجای ایجاد سابقه مشکلی واسم پیش نمیاد؟ اصلا اینکه زد ترمیم درسته یا باید ایجاد سابقه میزد؟ تروخدا جواب بدید از استرس دیوونه شدم

     1. گفتین که نیاز نبوده بهداشت و هویت رو ترمیم بزنم. حالا اینکه تیک زدم این دوتارو نیازه برم سر جلسه یا نه؟ من کلا واس این دوتا درس سابقه ندارم و نظام قدیمم. واسه دروس عمومی و اختصاصی دارم سابقه