انتخاب رشتهمشاوره صوتیمقالات

تغییر رشته و انتقال دانشگاه و شرایط آن

شرایط تغییر رشته در دانشگاه

شرایط تغییر رشته و انتقالی دانشگاه

قبل از آغاز مقاله به یک نکته ی بسیار بسیار مهم توجه کنید

به امید تغییر رشته و انتقالی از دانشگاه ، انتخاب رشته نکنید!

همواره شبهات زیادی در ذهن داوطلبان در خصوص تغییر رشته در دانشگاه یا انتقالی گرفتن از شهری به شهر دیگر وجود دارد.

اینکه فرضا بعد از انجام انتخاب رشته بتوان آن را تغییر داد،یا در یک شهر دور افتاده پذیرفته شویم و بعد به یک شهر بزرگتر انتقالی بگیریم.

پاسخ این است که این موارد به راحتی امکان پذیر نیست و اگر چنین بود به معنای واقعی عدالت آموزشی از بین میرفت و هرکس با قبولی در رشته ای ضعیف آن را تغییر میداد و یا با رتبه ای متناسب با شهرستان دورافتاده به سادگی برای تهران پذیرش می گرفت.

تغییر رشته پس از قبولی در دانشگاه

این نوع پیشنهاد به درخواست دانشجو شاغل به تحصیل در یکی از رشته های دانشگاه مطرح شده و معاونت آموزشی و مدیران گروه دانشگاه با بررسی نمره آخرین فرد قبولی در رشته مورد تقاضا و مقایسه با نمره کل دانشجو درخواست کننده و همچنین بررسی شرایط علمی و محدودیت های نیروی انسانی دانشگاه خود مختار به تصمیم گیری در آن هستند.

که البته در اکثر مواقع با این درخواست ها موافقت نخواهد شد . همچنین سازمان سنجش هم باید در جریان مقایسه نمره آخرین نفر قبولی و فرد متقاضی تغییر رشته قرار بگیرد و در شرایط خاص (داشتن نمره آخرین فرد قبولی و همچنین انتخاب رشته ای که دانشگاه در آن رشته کمبود دانشجو دارد) با این تغییر موافقت خواهد کرد.

درخواست انتقالی از دانشگاه به دانشگاه هم دوره دیگر

(مفهوم هم دوره بودن در انتقالی یعنی انتقالی از روزانه به روزانه ـ از دانشگاه آزاد به آزاد ـ از شبانه به شبانه ـ از پردیس یا مازاد به مازاد یا پردیس دیگر و… امکان پذیر است)

برای بحث انتقالی از یک دانشگاه به یک دانشگاه دیگر حتما باید در همان رشته و دوره آموزشی خودتان درخواست دهید.

برای اطلاع از دوره های مختلف آموزشی به مقاله ی انواع دوره های آموزشی ( روزانه ، شبانه و…) و انواع دانشگاه (سراسری ، آزاد و…) مراجعه کنید.

مراحل انتقال از دانشگاه به دانشگاه دیگر

ابتدا درخواست خود را در سامانه الکترونیکی  ثبت میکنیم و هر سال دوبار در ماه های اردیبهشت و آذر اجازه درخواست انتقالی فراهم می شود.

بعد از درخواست انتقالی دانشگاه مبدا و مقصد بررسی های لازم را انجام می دهند.

به یاد داشته باشید که درخواست انتقالی دادن به معنی قبول حتمی درخواست نمی باشد و ممکن است به هر دلیل دانشگاه مبدا یا مقصد با آن مخالفت کنند.

فرضا برای دانشگاههای روزانه، دانشگاه مبدا معمولا با انتقالی موافقت می کند چرا که دانشجو به عنوان یک هزینه برای دانشگاه تلقی میشود، اما دانشگاه مقصد به دلیل اینکه هزینه اضافی را متحمل میشود ممکن است درخواست را نپذیرد.

به یاد داشته باشید برای درخواست انتقالی طبق قانون دانشجو باید ترم اول را در محل دانشگاه قبولی خود بگذراند و بعد از حداقل گذراندن یک ترم تحصیلی در دانشگاه مبدا اجازه درخواست انتقالی میسر خواهد بود.

بلعکس در دانشگاههای پولی مثل غیرانتفاعی ها ، پردیس های خودگردان  یا ظرفیت مازاد، دانشگاه مبدا معمولا موافقت نخواهد کرد به دلیل اینکه یک منبع درآمد را از دست خواهد داد ولی دانشگاه مقصد راغب به پذیرش دانشجو به عنوان یک منبع درآمد خواهد بود.

امتیازهای موافقت با انتقالی به دانشگاه دیگر

شرط  تأهل و سکونت همسر در شهری دیگر ، سرپرست خانوار بودن، معلولیت یا مصدومیت خاص یا بیماری خاص از مهمترین شروط پذیرش انتقالی هستند.

هم ترازی علمی دانشگاه مبدا و مقصد یکی از مهمترین شروط پذیرش انتقالی می باشد.

بطور مثال: اگر کسی از تهران به شهرستان برود بیشتر احتمال موافقت با این انتقالی وجود دارد تا کسی که از شهرستان به تهران انتقالی بخواهد .

معدل  بالا میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای کمکی برای انتقالی بحساب بیاید .

البته سازمان سنجش اختیاراتی را به دانشگاه ها برای تسهیل فرایند انتقالی تخصیص داده است. بطور مثال اینکه دانشجو غیر روزانه به مدت ۲ ترم در دانشگاه مقصد مهمانی گرفته و از محل دریافت شهریه دانشجو سنجش به دانشگاه مبدا شهریه ثابت و به دانشگاه مقصد شهریه متغیر را خواهد داد و در صورت ارتقا علمی و حسن رفتار دانشجو بصوت دائم به دانشگاه مقصد انتقالی خواهد گرفت .

نتیجه پایانی :

پس به امید انتقالی و تغییر رشته ، انتخاب رشته نکنید چرا که شرایط و سخت گیری های خاص خود را می طلبد.

لطفا در انتخاب کد رشته محلهای خود و ترتیب چینش آنها با کمک گرفتن از یک مشاور انتخاب رشته خبره و کار بلد انتخاب رشته ، حداکثر تلاشتان را برای انجام یک انتخاب رشته اصولی به کار ببندید.

موفق باشید.

پادکست استاد افشار در مورد تغییر و انتقال رشته

 

طرح کلاس مشاوره تابستان
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫28 نظرها

 1. سلام استاد
  مندر انتخاب رشته دانشگاه شهریه پرداز و آزاد رو انتخاب کردم .اگر یکی از اون رشته هارو قبول شم و بخوام که نرم دانشگاه باید هزینه ترم اول رو بدم بعد انصراف بدم یا بدون هزینه میشه انصراف داد و اصلا نرفت برای ثبت نام ؟

 2. سلام اقای افشار اومدم تشکر کنم از ویس هایی که تو کانالتون رایگان میزاشتید خیلی کمک کردن مخصوصا اون ویس مدریت آزمون. ۳ رقمی تجربی شدم

 3. سلام استاد خسته نباشید
  من دانشجوی ورودی بهمن ۹۸پزشکی هستم درخواست تغییر رشته به دندون دانشگاه خودم برای ورودی جدید مهر ۹۹ دادم (جندی شاپور) داخل کارنامم هم میتونستم قبول بشم ولی دانشکده دندون موافقت نکرده.میخواستم بدونم راه دیگه ای هست؟مثلا میتونم از طریق خود سازمان سنجش درخواست انتقالی با کارنامه سبز رو بدم؟

 4. من میخوام از رشته مهندسی شیمی یک دانشگاه به مهندسی برق همون دانشگاه انتقالی بگیرم. چقدر احتمال داره موافقت کنن؟

 5. سلام
  من ورودی 99 رشته مدیریت بازرگانی هستم میخواستم به رشته مشاوره تغیر رشته بدم .چقدر احتمال داره موافقت کنن؟

 6. سلام آقای افشار
  من ورودی99 حقوق یزد هستم میخواستم بدونم امکان مهمانی به دانشگاه تهران هست?
  و امکان انتقالی بعد از مهمانی به دانشگاه تهران وجود دارد?
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

 7. سلام آقای افشار. میخواستم ببینم اگه رشته و دانشگاهی که هنگام انتخاب رشته قبول میشدیم درخواست بدیم برای انتقال توام با تغییر رشته اصلا احتمال داره موافقت بشه؟ مثلا یه نفر فیزیک امیرکبیر قبول میشده ولی مهندسی برق بهشتی انتخاب کرده آیا احتمال داره برای فیزیک امیرکبیر درخواست بده و موافقت بشه؟

  1. سلام تچغییر رشتته باید درخواستش بدی دانشگاه که اغلب موافقت نمیشه
   انتقالی از دانشگاه a به b در همان رشته خودت هم سالی ۲ بار باید درخواستش بدی سایت سنجش / دانشگاه آزاد

 8. سلام، اگر بخوام از دانشگاه روزانه دامغان به دانشگاه غیرانتفاعی تهران انتقالی بگیرم توی همون رشته احتمال موافقت وجود داره؟

    1. انتقالی فقط به همان دوره آموزشی امکان پذیره
     از روزانه به غیر انتفاعی تهران نمی دهند

 9. سلام استاد…میخواستم بدونم از رشته ی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه شریف پردیس خودگردان میتونم تغغیر رشته بدم به مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف پردیس خودگردان؟با معدل بالا…و اینکه حداقل چند ترم باید بخونم که با درخواستم موافقت بشه؟

  1. تغییر رشته با رضایت دانشگاه امکان داره
   بستگی به سوابق قبلی شما داره و ظرفیت و امکان دانشگاه

 10. سلام خسته نباشید از رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی سهند شبانه در ترم دو میشه به تهران هر دانشگاهی که ممکنه انتقالی گرفت؟

 11. سلام خسته نباشید میشه از مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی سهند شبانه به تهران هر دانشگاهی که امکانش باشه و قبول شه انتقالی گرفت همرا شرایط خاص مثل از کار افتادگی سرپرست خانواده و بیماری خاص والدین؟

  1. خیر : در بهترین حالت مهمانی موقت می دهند یا به دانشگاه هم سطح انتقال می دهند

 12. سلام، من داشنجوی روزانه ورودی 98 هستم و جزو معدل های برتر ورودی خودم هست،اطلاعی دارید اگر بخواهم دانشگاهم رو عوض کنم(انتقالی) به دانشگاهی که کمی سطحش بالاتر هست اما توی کارنامه سبز هم قبول شده بودم، با توجه به اینکه دوسال گذشته امکانش هست بتوان از کارنامه سبز برای انتقالی کمک گرفت؟

 13. سلام استاد عزیز
  من نظام جدید هستم و کنکور 98 اولین کنکور من بود. و برای کنکور 1400 مجبور شدم که پیام نور ثبت نام کنم و از پارسال ترم مهر و بهمن رو مرخصی گرفتم تا در کنکور بتونم شرکت کنم. و عملا شهریور مرخصیم تموم میشه و باید برم سربازی….
  الان میخام دوباره برای 1401 کنکور شرکت کنم و از برنامه ی شما استفاده کنم.
  راه حل نظام وظیفه چی میشه؟ چیکار باید بکنم؟

  1. دانشجو بمون تا بهمن . بهمن انصراف بده تا بتونی برای کنکور ۱۴۰۱ اقدام کنید
   البته اگر خدایی نکرده انصراف دادی الان یا اخراج شدی هیچ راهی نداری برای 1401 و باید بری سربازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن