مشاوره خصوصی علیرضا افشار
منابع و آزمونمنابع و آزمونویدیو

از منابع چه سال‌ هایی می‌توان برای کنکور ۱۴۰۲ استفاده کرد؟

تغییرات منابع چه سال هایی برای کنکور 1402 مناسب است

استفاده از منابع سال های گذشته برای کنکور

یکی از سوال‌های پرتکرار داوطلبان کنکوری این است که آیا می‌توان از کتاب‌هایی که چاپ آن‌ها قدیمی‌تر است به عنوان منابع کنکور استفاده کنیم؟ منابع و کتب درسی وزارت خانه تغییرات کمی را دارد. یعنی تغییرات آن ها کم‌تر از ۱۰ درصد است.

پس تا حد زیادی هر ساله میتوان با منابع سالهای گذشته پیش رفت مگر در درسهایی که تغییرات بسیار زیاد و ساختاری بوده که اینگونه تغییرات هم به ندرت اتفاق می افتد. اگر شما هم به دنبال استفاده از منابع کنکور سال های گذشته هستید در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید.

منابع کنکوری تا چند سال گذشته میتوان مطالعه کرد؟

معمولا تا از منابع تا سه سال گذشته میتوان به راحتی استفاده کرد به شرطی که تغییرات جزئی را در نظر داشته باشیم و اعمال کنیم.

مثلا اگر قرار است در کنکور ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ شرکت کنید و منابع شما متناسب با کنکوری ۴۰۱ یا ۱۴۰۰ یا حتی ۱۳۹۹ باشد برای شروع کنکور کار مشکلی را به وجود نخواهد آورد. دوستانی که سال چاپ منابع آن‌ها یک سال عقب تر است، می‌توانند تقریبا تا عید با همین منابع پیش بروند چون منابع آپدیت و به روزی هستند. اما بهتر است بعد از عید از منابع جمع بندی چاپ جدید استفاده کنند. تا سوالات و نکات جدیدتر را بتوانند مطالعه کنند.

بهتر است است تا عید با منابع قبلی خود پیش بروید اما بعد از عید منابع جمع بندی جدید را تهیه کنید.

استفاده از منابع کنکور قدیمی تر از 3 سال

اگر فردی هست که از منابعی استفاده می‌کند که مربوط به سال‌های ۱۳۹۸ یا ۱۳۹۹ است بهتر است ۲ تا ۳ ماه اول را از این منابع استفاده کند. به دو دلیل:

دلیل اول) این است که سوالات کنکورهای جدید در آن منابع وجود ندارند

دلیل دوم) این است که گاها تغییرات و ویرایش‌ هایی هم از سال قبل به سال جدید اتفاق افتاده است

پس به همین دلایل بهتر است ب این داوطلبانی که منابع قدیمی تر از 3 سال گذشته را دارند برای تهیه منبع دوم خود از منابعی که چاپ جدیدتری دارند، استفاده کنند.

اگر منابع قدیمی دارید زمان را از دست ندهید

با توجه به مطالب گفته شده نتیجه میگیریم اگر می‌خواهید درس خواندن کنکور را شروع کنید و منابع شما مربوط به دو یا سه سال پیش است، برای شروع تعلل نکنید. چرا زمانی که از بین می رود شرایط را برای شما سخت‌تر می‌کند. به همین دلیل شروع کنید با همان منابع درس بخوانید و وقت خود را از دست ندهید. اگر منبع شما خیلی قدیمی‌تر است، منبع دوم خود را زودتر تهیه کنید. یعنی بعد از درسنامه و حل تست از منبع اول، برای تست زنی کنکور بیش‌تر منبع دوم جدید را سریع‌تر تهیه کنید.

کدام دروس کنکور تغییرات به نسبت بیشتر است؟

در رشته تجربی و ریاضی تغییرات در دروس خیلی کم‌ تر بوده است و گاها در درس شیمی پایه دهم قسمت‌های مفاهیم، درس زیست پایه دهم قسمت‌های جزئی ویرایش‌هایی اتفاق افتاده است. در کنکور انسانی، تغییرات در دروس‌های جامعه شناسی، فلسفه و منطق است. حتی طی دو و سه سال اخیر درس اقتصاد نیز این تغییرات را داشته است. پس در نتیجه هم اقتصاد و هم فلسفه و منطق و جامعه شناسی جزو دروسی هستند که اگر از منابع قدیمی‌تر استفاده می‌کنید، باید منابع دوم آن‌ها را سریع‌‌تر تهیه کنید. ولی اگر منابع تجربی کنکور و منابع ریاضی کنکور قدیمی دارید میتوانید تا عید با انها پیش بروید.

برای اطلاع بیشتر از تغییرات بهتر است به مطلب تغییرات منابع کنکور 1401 نسبت به سال 1400 مراجعه کنید.

منابع وزارتی (آموزش پرورشی) آزمون سراسری ۱۴۰۲

منابع وزارتی و آموزش پرورشی داوطلبان ۴۰۲ باید این چاپ‌ها باشد:

 • پایه دوازدهم چاپ ۱۴۰۱
 • پایه یازدهم ۱۴۰۱
 • پایه دهم ۱۳۹۹

یعنی اگر کسی که می‌خواهد کنکور بدهد مثلا برای تهیه منبع درس جامع شناسی پایه دهم باید همان چاپ ۱۳۹۹ را تهیه کند. متناسب با سال چاپ کتاب درسی.

برای دروسی مانند ریاضی بهتر است منابعی را که دارید (چه منابع قدیمی و چه منابع جدید) به طور کامل و دقیق مطالعه کنید. چرا که امکان دارد یک سوالی در درس ریاضی با روش قدیم راحت‌تر حل شود. بنابراین توصیه می‌کنیم حتی منابع قدیمی‌تر را نیز با دقت مطالعه کنید. پاورقی‌ها، زیر نویس عکس‌ها و… قسمت‌هایی هستند که شاید از آن‌ها به طور مستقیم سوالی داده نشود. ولی به طور ترکیبی یا مفهومی از آن‌ها سوال داده می‌شود. پس مطالعه این قسمت از کتب درسی و منابع کنکوری را نیز فراموش نکنید.

نکته مهم درباره منابع درس 1402

ما در این مقاله به بررسی منابع درسی کنکور ۴۰۲ پرداختیم. همانطور که گفته شد با توجه به تغییرات درس مورد نظر اگر چاپ منابع درسی شما یک سال یا دو سال و برای برخی دروس 3 سال عقب است یعنی برای سال ۱۴۰۰ است نیازی نیست منابعی با چاپ جدید تهیه کنید. فقط برای جمع بندی منابعی را تهیه کنید که چاپ جدیدی دارند.  همانطور که پیش‌تر گفته شد، آن‌ دسته از افراد که منابع قدیمی‌تری دارند، تا ۳ ماه می‌توانند از آن منابع استفاده کنند. و بعد ۳ ماه باید منابع جدید را تهیه کنند.

مشاوره پیشنهادی : برنامه ریزی امتحان ترمیم معدل و کنکور

ویدیو توضیحات تکمیلی استاد افشار در مورد منابع قدیمی و سالهای گذشته که برای کنکور 1402 مورد استفاده است

دانلود ویدیو آموزشی

مرکز مشاوره تحصیلی علیرضا افشار
مشاوره تلفنی/حضوری کنکور (با شخص علیرضا افشار)
ارسال پیام در اپلیکشن واتساپ و ایتا

۰۹۳۵۸۹۶۰۵۰۳

مشاوره رایگان کنکور (عمومی)

نوشته های مشابه

25 دیدگاه

 1. سلام استاد وقتتون بخیر من فارق التحصیل هستم
  الان کتاب درسی سال یازدهمم مثل ریاضی و شیمی و.. نوشته چاپ ۹۸ بعد کتاب تست همین درس ها هم روشون یا نوشته متناسب با کنکور ۹۸ یا نوشته ویژه کنکور ۹۹
  الان بنظرتون من باید عوض کنم منابع خودم رو عوض کنم؟
  ممنون

  1. سلام
   نیاز به تعویض نیست چون تغییری نکرده بجز افزایش هزینه خرید که روی جلد جدید نقش بسته

 2. سلام من پشت کنکورم تصمیم دارم برا 403بخونم چون میدونم تو 402ب خاستم نمیرسم الان ب نطرتون ترمیم معدلو امسال انجام بدم یا بزارم برا سال بعد ؟امکانش هس سال بعد دیگ تاثیر معدل مثلت شه و نیاز ب ترمیم نباشه؟

  1. سلام
   نمیشه پیش بینی کرد
   در حال حاضر معدل کتبی بالاتر امتیازه

 3. سلام آقای دکتر
  من داوطلب ۴۰۲ هستم کتاب خیلی سبز زیست دهم تهیه کردم ولی جلدش یاسی رنگه و ویژه کنکور ۴۰۴..باید جلد آبی رنگ تهیه میکردم ویژه کنکور ۴۰۲. باید مرجوع کنم کتاب رو؟؟
  ممنون میشم اگه تفاوت این دو جلد رو بفرمایید

 4. سلام استاد خواهشا جواب بدید از بانک تست ها میتونیم به عنوان منبع اول و آموزشی از تست ها استفاده کنیم یا بهتره برای منبع دوم و تست بیشتر بریم سراغ بانک تست ها .
  و اینکه مثلا من واسه شیمی و فیزیک منبع اول خیلی سبز دارم بهتره از تست های اینا واسه منبع اول و آموزشی استفاده کنیم یا بانک تست ها به نظرتون کدومش بهتره استاد

  1. به عنوان منبع اول خیر چون پاسخنامه های اغلب شون مختصر هست و نه آموزشی و مفصل
   ضمنا تا حد امکان سعی کنید تا جایی که میشه به عنوان منابع دوم و برای حل تست بیشتر استفاده کنید

   1. استاد ببخشید یه سوال دیگه داشتم خواهشا جواب بدید واسه منبع دوم شیمی آی کیو و واسه فیزیک نردبام بهتره یا بانک تست
    و سوال دومم اینه که اگه یه نفر واسه زیست کل پینوکیو رو کار کرده باشه بره سر وقت یه منبع دوم مثل آی کیو یا بانک تست کدومش بهتره

 5. سلام استاد این کار درسته که از درسنامه مبتکران استفاده کنیم بعد تست خیلی سبز بزنیم چون واقعا درسنامه هاسش خوبه و اگر این کار درست نیست خواشا بهم بگید اشتباهه یا درست

  1. مبتکران آموزش وو تست اولیه
   هر منبع دیگه ای حل تست تالیفی بیشتر

   1. سلام استاد وقتتون بخیر من کنکور ۱۴۰۳ هستم این بحث عوض شدن محتوای کتابها که اومده میخواستم بدونم این تغییر کتاب ها درحدی هست که نشه از منابع سال ۱۴۰۲ استفاده کرد؟

    1. تغییرات زیاد نیست
     غصه نخور
     با منابع قبل هم میشه کنکور ۱۴۰۳ داد

    2. سلام استاد وقتتون بخیر.من پشت کنکوریم و منابع کنکور ۹۹ دارم و به تازگی شروع کردم. با توجه به اینکه خرداد چهارتا درسو ترمیم معدل ثبت نام کردم بنظر شما از کی منبع جمعبندی (چاپ جدید) کار کنم؟

     1. سلام
      منبع دوم نیاز نیست لزوما مگه دو بار تست های منبع اول زدی و تست تالیفی خواستی اونوقت ۱۰ درصد منبع دوم فقط تست هاش بزن که دستت راه بیفته

 6. سلام استاد واسه کسی که شروع صفره اشکال نداره برنامه های آزمون قلم چی رو از ۲۲ مهر از اولین آزمون بیاره جلو و ووسه هر آزمون ۷ یا ۸ روز بچینه بیاد جلو یا اشتباهه یا نظرتون در مورد برنامه ماز که واسه کنکور دی بو همون برنامه رو واسه کنکور تیر اجرا کنه خواهشا جواب بدید

  1. لان دیگه برای اینکار خوب نیست
   گزینشی شروع کنید از مباحث تست خیز و روان تر بهتره

 7. سلام استاد بین کتاب های سه سطحی قلم چی و نردبام خیلی سبز واسه فیزیک برای منبع دوم کدوم رو بیشتر میپسندیدخواهشا جواب بدید استاد

   1. سلام .. پشت کنکوری تجربی هستم فارغ التحصیل شهریور 1401

    ریاضی جامع چاپ 1400 برای کنکور 1401
    شیمی جامع چاپ 1401 برای کنکور 1402
    فیزیک جامع چاپ 1401 برای کنکور 1402
    زیست جامع چاپ 1400 برای کنکور 1401
    دارم

    برای کنکور 1402 دی ماه و کنکور 1403 تیر سال دیگه بخوام شرکت کنم
    نیاز به تغییر کتب هست؟؟؟

    برای ترمیم معدل یازدهم در شهریور و دوازدهم در دی ماه 1402

    کتاب های درسی یازدهم و دوازدهم مدرسه ام باید چاپ 1401 یا 1402 باشه ؟؟؟

    خودم فارغ التحصیل 1401 هستم

    تشکر از پاسختون 🙏🙏🙏

    1. سلام
     تغییرات منابع برای کنکور ۱۴۰۳ نمیدونم ولی چیزی که اطلاع دارم اینه که تغییرات در یک نظام هیچ وقت انقدری زیاد نیست که نشه از کتاب سال قبلش استفاده کرد

 8. ,سلام استاد وقتتون بخیر
  من تازه استارت زدم و منابعم قدیمین …
  کتابای شیمیم همه چاپ ۹۸ ان …
  چیکار کنم کتاب تست بخرم ؟ فقط کتابای چاپ ۱۴۰۱ مبتکران تو بازار موجوده..برا دوازدهم ۱۴۰۱ بودنش اوکیه ولی برا دهم یازدهمم مناسبه؟ چیکار کنم ؟
  منتظر جوابتون هستم استاد یه دنیا ممنونم میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   استارتت با همون منبع باشه
   برای حل تست بیشتر یا جمع بندی چاپ جدید بگیر تا سوالات بروز تر هم داشته باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا