برنامه ریزی تحصیلیبرنامه ریزی تحصیلیویدیو

مشاوره کنکور ۱۴۰۲ | صفر تا صد موفقیت کنکور تجربی،ریاضی و انسانی 1402

همایش و ویدئو آموزشی رایگان مشاوره شروع کنکور سراسری ۱۴۰۲ در تابستان

مشاوره کنکور 1402 و آغاز مطالعه آغاز شده و  دانش‌آموزان سال یازدهم خیلی زود نام کنکوری را به خود می‌گیرند. درحالی‌که شاید شناخت کافی و درستی از مقوله کنکور نداشته باشند. همین نداشتن اطلاعات دقیق باعث می‌شود تا اشتباه زیادی را انجام دهند، وقت زیادی را تلف کنند و یا شتاب‌ زده عمل کنند. رفتارهایی شتاب‌ زده مانند تغییر مدرسه یا ماندن در مدرسه سابق، انتخاب کلاس کمک‌آموزشی صرفاً به دلیل توصیه فلان دوست و فامیل، آزمون آزمایشی صرفاً به علت شرکت رتبه‌های برتر در آن آزمون یا تخفیفات ویژه آن می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد و زمانی متوجه آن شویم که کار از کار گذشته باشد.

در کنکور ۱۴۰۲ احتمالا قوانین تا دی تغییر خواهد کرد پس اهمیت مشاوره دو چندان خواهد شد.

در این مقاله از وبسایت علیرضا افشار قصد داریم تا هرآنچه که برای شروع کنکور در پایه یازدهم نیاز است را بررسی کنیم.

در زمان مناسب مشاوره بگیرید

از مهم‌ترین رفتارهای شتاب‌زده که باید از آن جلوگیری کنید انتخاب تست، خرید فیلم و کتاب کمک‌آموزشی است. ممکن است شما به یک آموزشگاه مراجعه کنید و در تست آن شرکت کنید اما هماهنگی بین منابع آزمون با پیشرفت کلاس‌ها درسی شما نباشد. از طرفی فیلم‌های سال گذشته فاقد تحلیل آزمون آخر سال هستند و همچنین فیلم‌ها و کتاب‌های تست با منبع سال قبل هماهنگ شده‌اند درحالی‌که ممکن است در سال جدید منابع و یا خود اصل کتاب درسی تغییرات داشته باشد که نمونه آن‌ها را در این سال‌ها کم ندیده‌ایم.

انتخاب زمان مناسب برای شروع مطالعات کنکور و همچنین انتخاب منایع مناسب تاثیر بسزایی در نتایج خواهد داشت.

شروع کنکور برای دانش آموزان سال یازدهم

برای کنکور چگونه درس بخوانیم؟

از روزی که امتحانات خود را در خرداد 1401 تمام می‌کنید، کنکوری سال 1402 حساب می‌شوید. مطمئناً این مهم‌ترین سؤالی است که از خود خواهید کرد. قطعاً برای کنکور نمی‌دانید چگونه مطالعه کنید، از کجا بخوانید و چقدر زمان بگذارید. اما این دلیل منطقی نیست که بی‌خیال درس‌خواندن شوید. یعنی با خود بگویید حالا که نمی‌دانم تا انتهای خرداد استراحت کنم و استارت درس خواند را از تیر بزنم. چون در این صورت ممکن است شرایط تحصیلی شما، ساعت خواب شما و حتی اشتیاقتان دست خور تغییرات شود. ممکن است کارهای غیردرسی را جایگزین کنید و یا حتی بعداً دچار عذاب وجدان شوید که چرا زودتر شروع نکرده بودید.

یک پیشنهاد ویژه برای ارزیابی شرایط درسی‌تان

پس از اتمام امتحانات مقطع یازدهم باید شرایط خود را بررسی کنید. شما خودتان بهتر از هر شخصی دیگری می‌دانید که تا چه اندازه امتحانات را جدی گرفته‌اید و برای کدام درس‌ها وقت بیشتری گذاشته‌اید. نمرات کارنامه ارزیابی خوبی است تا به شما نشان دهد، در کدام درس ضعف بیشتری دارید و کدام درس نقطه قوت شماست.

می‌توانید در این زمان مناسب یعنی تا شروع کلاس‌های کنکور، روی درس‌هایی که ضعیف هستید کار کنید و آن‌ها را احیا کنید. این مسئله باعث می‌شود ترس یا استرس شما از این درس بریزد و در آینده از آن درس فراری نشوید.

قبل از هر انتخاب بررسی و مشاوره کنکور داشته باشید

یکی از راحت‌ترین کارها برای مشورت گرفتن، دانش‌آموزان پایه دوازدهم مدارس هستند. اگر نسبت به مدرسه خود شک دارید و یا می‌خواهید به مدرسه جدیدی که نمی‌شناسید بروید؛ حتماً از پایه‌های دوازدهم آن مدرسه مشورت بگیرید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا شرایط مدرسه را به‌درستی ارزیابی کنید. درمورد کتاب‌های انتخابی خود، حتماً از معلم‌ها و مشاورین کم بگیرید و صرفاً به حرف تبلیغات اکتفا نکنید در صورت نیاز میتوانید از مشاوره خصوصی علیرضا افشار نیز استفاده کنید.

منابع نامناسب یا منابع زیاد، هر دو از بزرگ‌ترین آفت‌های کنکور هستند که می‌توانند تمام زحمت و وقت شمارا هدر دهند.

مشاوره استارت ساده برای شروع مطالعه کنکوری در تابستان

به‌طورکلی دودسته درس داریم:

 1. توصیفی
 2. تحلیلی

در رشته انسانی دروس توصیفی بیشتری داریم. درحالی‌که در رشته تجربی و ریاضی، دروس تحلیلی بیشتری را داریم. توصیه ما به شما این است که در تیرماه به سراغ خواند تحلیل بروید. یعنی با کمک یک کتاب مناسب کمک‌درسی، اول درس‌نامه را مطالعه کنید و سپس به سراغ تست‌ها بروید. اگر دیدید نمی‌توانید تست‌ها را حل کنید، دوباره به درس‌نامه برگردید و آن را مطالعه کنید. سعی کنید به همین روش دست به حل سؤالات بزنید و در نهایت اگر دیدید با کمک درس‌نامه نمی‌توانید حل کنید، پاسخ‌نامه را مطالعه کنید. به طور کلی باید به دنبال افزایش کیفیت مطالعه خود باشید.

برای این سبک نیز کافی است 4 درس اختصاصی را انتخاب کنید و اول به سراغ دروس پایه بروید. به‌عنوان‌مثال برای رشته تجربی 4 درس تخصصی شامل زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک دروس تخصصی هستند. برای درس زیست می‌توانید از درس بدن انسان و جانوری سال دهم استارت بزنید. درس شیمی را از فصل یک سال دهم شروع کنید. ریاضی را از معادلات و توابع پایه دهم شروع کنید تا به یازدهم برسید. فیزیک نیز می‌توانید از فصل‌های آسان پایه دهم مثل فصل گرما شروع کنید. در اینجا نیز اصلاً مهم نیست که چقدر زمان می‌برد بلکه مهم این است که بتوانید تحلیل کردن را یاد بگیرید.

ویژگی یک برنامه خوب در فصل تابستان برای کنکور

درس خواند به شیوه تحلیلی در تیرماه چه فایده‌ای دارد؟

در حقیقت این روش مطالعه در تیر ما به شما کمک می‌کند تا قلق گیری کنید. اینکه در کدام درس ضعیف‌تر هستید یا چقدر طول می‌کشد یاد بگیرید. در واقع در این زمان نه ساعت درس خواند شما و نه منابع شما هیچ‌کدام بی‌عیب نقص نیستند. اما می‌تواند شما را به‌خوبی جلو بی اندازد.

چه زمانی به مشاوره کنکور مراجعه کنیم؟

به‌طورکلی دو دسته دانش‌آموز داریم. دسته اول آنهایی هستند که به دنبال پیشگیر هستند و دسته دوم آنهایی هستند که به دنبال جبران‌اند. دسته اول همان ابتدای تیر به مشاور مراجعه می‌کنند ولی دسته دوم عمدتاً در مهرماه و یا حتی بعد از عید این کار را انجام می‌دهند. درصورتی‌ که شما جزو آن دسته از دانش‌آموزانی هستید که به دنبال نتیجه‌گیری و برنامه‌ ریزی صحیح هستید، باید از تیر ما به فکر روش کار خود باشید و از یک مشاور مناسب کم بگیرید.

در این صورت غالب کار کنکور اصولی بسته می‌شود. مثل نهالی که به‌درستی کاشته شده و از بادوباران و افت محافظت شده است.

سخن پایانی وبسایت علیرضا افشار در مورد مشاوره کنکور سراسری

کنکور مرحله حساسی در زندگی هر فرد است که با مشاوره و مدیریت کنکور و مدرسه به خوبی می توان از آن گذر کرد و از نتایج خوب آن در سال های بعدی زندگی استفاده کرد. اگر حتی برای شما مقدور نیست تا از مشاوره خصوصی استفاده کنید می‌توانید از طرح‌های گروهی مثل طرح‌های تابستانه که پیکربندی کنکور را به شما توضیح دهد، کمک بگیرید. در آخر امید داریم که با یک برنامه‌ریزی صحیح این مسیر را به‌درستی و با آرامش خیال طی کنید و به بهترین نتیجه برسید.


ویدیو توضیحات تکمیلی استاد علیرضا افشار در مورد مشاوره کنکور 1402

دانلود ویدیو


پادکست همایش صوتی استاد علیرضا افشار در مورد مشاوره کنکور ۱۴۰۲


طرح کلاس مشاوره بهار

نوشته های مشابه

34 دیدگاه

 1. سلام استاد
  وقت بخیر
  بنظرتون اگه با برنامه قلم چی از تابستان پیش برم نتیجه میگیرم؟یا حتما باید مشاور باشه؟
  فارغ‌التحصیل تجربی هستم

 2. سلام آقای افشار
  بنده مشاور هستم
  خواستم بپرسم شما چه قوانین و سخت گیری هایی در مشاوره دارین ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  و اینکه همیشه با اصولی علمی مشاوره ای که آموزش دادین جلو میایم
  اما در مورد قوانین مشاوره تون و جریمه چیزی برای کسب تجربه من مشاور گفته نشده

  1. گزارشکار هرشب
   تماس هر ۳ روز یکبار
   حل آزمون ها و گوش دادن به ویس های کانال اختصاصی

 3. سلام استاد خسته نباشید
  برای مطالعه کنکور تجربی ۱۴۰۲ ( تابستان )
  خواندن درسنامه کتاب کمک درسی و زدن تست ، باید به صورتی خوانده شود که حفظ باشم یا صرفا روخوانی ساده و فهمیدن کفایت میکنه ؟
  لطفا نظرتون رو دراین مورد بفرمائید ممنون

 4. سلام و خسته نباشین
  ببخشید من پشت کنکوریم و امسال هم به دلیل بیماریم خوب نخوندم و احتمال زیاد برای هدفم پشت کنکور میمونم و چند روزه دارم
  عمومی و بخشی از اختصاصیارو میخونم که رتبه ام بد نشه چون عمومیام خوبه و درصد آوره ولی نمیدونم چون 402 هستم برای 401 این مدت
  عمومی بخونم یا نه فقط اختصاصی؟ به نظرتون این قانونای جدید تصویب میشه؟
  خیلی ممنونم و اجرتون با خدا

  1. سلام
   استارت بزن از دروس تخصصی فعلا در تابستان تا ببینیم چی میشه

 5. سلام آقای افشار
  من پایه دهم ضعیفی دارم یازدهم هم همینطور
  الان من از دهم شروع کردم ولی نگران هستم که به یازدهم نرسم
  به نظر شما اول دهم رو تموم کنم برم یازدهم درسته یا هر دو را با هم بخونم؟

  1. سلام
   اول تشریحی دهم کار کن و بعد برو سراغ استارت تشریحی یازدهم و در کنارش هم تست از دهم

   1. سلام آیا تکرار پایه در پایه دوازدهم هست ؟منظورم این هست که ایا سال ۱۲را دوباره در همون رشته قبلی می تونیم بخونیم ؟اگر ترمیم معدل بزنم آیا نمرات امتحان نهایی حذف می شوند ؟

 6. سلام استاد
  چطور از چند منبع به ترتیب برای پیشرفت در یک درس استفاده کنم؟

 7. سلام استاد آزمون اول قلمچی که کل کتاب های دهم و یازدهم است رو چطور بخونیم ، چه درس‌هایی رو بخونیم براش؟

  1. تا برنامه استارت بخوره میشه مرداد
   اول بسم الله خودتون چند فصل از هر درس تخصصی دهم کار کنید تستی

 8. سلام استاد
  وقت بخیر
  من سال پیش پدرم رو از دست دادم و معدلم شد 12 و رتبه کنکورم 140 هزار اما امسال واقعااا خیلی خوب خوندم ( میانگین درص کلم بالای 70 هست ) ولی 2 روزه از استرس اینکه نکنه سازمان سنجش بهم شک کنه و من نتونم تو آزمون دوم به دلیل گذر زمان یا استرس موفق بشم و آیندم نابود بشه دارم دیوونه میشم :/
  استاد به نظر شما ممکنه سازمان سنجش فقط به دلیل پیشرفت و تفاوت فاحش سال قبل با امسال از نظر معدل و رتبه ، من رو رد کنه .

  1. سلام
   خدا رحمت شون کنه
   نگران نباش
   آزمون مجدد از بچه هایی که اختلاف معدل دارند منتفی است

   1. خیلی ممنونم ❤️
    یعنی کلا اگه مثل من اگه هم رتبه و هم معدل اینقدر داغون باشه ، بازم آزمون مجدد نمیگرن ؟ 🙏

 9. سلام استاد،وقتتون بخیر.من انصرافی روزانه سال 98 بودم؛ولی در انتهای کارت کنکور،توی کادر گفته شده که من انصرافی روزانه ۱۴۰۰ هستم و باید انصراف بدم!و گفته این به معنی عدم شرکت در آزمون نیست.من موقع ثبت نام اولیه،سال انصرافم رو ۹۸ وارد کردم.الان باید برم رفع نقص؟

  1. سلام
   خیر نیازی نیست
   فقط خودت ویرایشش کن
   اگر هم نمیذاره مهم نیست

 10. سلام،استاد.و خسته نباشید.توی اطلاعیه و ویدئو ی سایت سنجش گفته شده حتی بردن خوراکی هم ممنوع هست.معمولا برای دروس تخصصی،حداقل یه شکلات هم نیاز میشه.و سر جلسه هم اگر چیزی بدن،شاید خیلی جالب و مطلوب نباشه.واقعا نمیشه هیچ نوع خوراکی سرجلسه برد؟دراینصورت،چه کنیم؟باتشکر

 11. سلام استاد لطفا کمکم کنید کنکوری تجربی ۴۰۱ هستم منطقه سه. سال اولمه و برای رسیدن به هدفم به رتبه زیر ۱۰ هزار منطقه نیاز دارم. درصدهام توی عمومی خیلی خوبه و توی اختصاصی هم با احتساب کنکور های سخت ۴۰۰ و ۹۹ حدود ۳۰ درصد میتونم جواب بدم و زیست رو حدود ۴۰_۵۰ درصد.. اگه بتونم این درصدهارو تو کنکور بزنم قطعا رتبم زیر ۱۰ هزار خواهد بود اما برادرم که رتبه برتر ریاضی ۹۶ بوده همش ته دلمو خالی میکنه و میگه این درصدا رو نمی تونی تو کنکور بزنی و رتبه ت خوب نمیشه پدر و مادرمم دید خوبی بهم ندارن و این چیزا آزارم میدن. من استرسی نیستم و فکر نمیکنم سرجلسه هم استرس بهم غالب بشه اما این حرفای خانواده برام استرس زاست و اذیت میشم و همش فکر میکنم نکنه واقعا نتونم رتبه مدنظرمو بیارم

  1. سلام
   بله میتونی ولی از الان حساب و کتابش نکن و چرتکه ننداز لطفا
   فقط مصرانه دل بده و کار کن و انرژی بذار تا بتونی خودت بالا بیاری حسابی
   دروس عمومی و بخصوص توصیفی ها بهت این کمک خواهد کرد که بتونی بیشتر رشد کنی

 12. سلام استاد
  آیا مباحث یک درس سه پایه رو در یک باکس قرار بدیم یا هر کدام در باکس های جداگانه ، مثلاً علوم فنون سه پایه یا دو پایه رو دریک باکس یا هر کدوم رو در باکسی جداگانه بگذارم ؟

  1. سلام
   در یکروز از یک جنس درس از پایه های مختلف نذار
   مگر اینکه یکی برای دوره باشه و دیگری برای تدریس و آموزش جدید

 13. سلام آیا تکرار پایه در پایه دوازدهم هست ؟منظورم این هست که ایا سال ۱۲را دوباره در همون رشته قبلی می تونیم بخونیم ؟اگر ترمیم معدل بزنم آیا نمرات امتحان نهایی حذف می شوند ؟

 14. سلام استاد
  مشاوره های تک جلسه ای(حداقل ۱۵ دقیقه ای)تون، بر خلاف صحبت های رایگان بنظرم، اصلا بدرد نمیخوره، ۲ بار گرفتم و هر ۲ بار انگار پولم رو ریختم دور

  اگر دوست داشتید کتاب بده بستان رو بخونید.

  1. اگر واقعا مشاوره گرفتید اینو بدونید که اگر کسی ناراضی باشه و بهم بگه رایگان بهش مشاوره میدم
   تا فردا پیام بدید به خودم تا بهتون زنگ بزنم
   اگر هم این پیام صرفا جنبه نقل قول و تخریبی داره
   بهتره از این کارها نکنید

 15. سلام استاد در برنامه تابستان قلمچی برای همه دروس پایه ، هر آزمون که پیش می‌رود مباحث قبلی اصلا مرور نمیشود و فقط پیشروی دارد این خلاء رو چطور پر کنم چون مطالب آزمون اول مثلاً تا به آزمون ۵ یا ۶ برسه یادم میاره ؟ چه استراتژی بکار ببرم؟
  ممنون

  1. سلام
   برنامه دوره اکثر آزمون ها مشکل داره و خودت باید بیشتر برای مرور انرژی بذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا