طریقه محاسبه تراز آزمون

0
1954

 

یکی از سوالات متداولی که در ذهن بسیاری از دانش آموزان شکل میگیرد طریقه‌ محاسبه تراز آزمون است.

برای مثال چگونه دو شخص با درصد مشابه در آزمون تراز مختلفی در آن درس کسب می‌کنند؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که تراز بر اساس درصد پاسخگویی ساخته نمی‌شود بلکه از پاسخگویی به هر تست بطور مجزا شکل می‌گیرد.

بنابر‌این اگر دو داوطلب در درسی، درصد 30 را کسب کنند داوطلبی که به سوالات سخت تر در جامعه ی آماری آن آزمون پاسخ داده باشد تراز بالاتری بدست می آورد.این مساله در کنکور سراسری نیز صادق است.

آیا می‌توان استدلال کرد که هر چه به سوالات سخت تر جواب دهیم تراز بالاتری بدست می آوریم؟

می‌توان به طوری کلی این استدلال را پذیرفت اما نکته ی مهم این است که درصد پاسخگویی به سوالات در درجه ی اول مورد بررسی قرار میگیرد و تراز پارامتر بعدی است.
مثلا در ورزش وزنه برداری اگر دو ورزشکار وزنه ی 100 کیلوگرمی را مهار کنند آن ورزشکاری برنده می‌شود که وزن کمتری دارد.

با بیان این نکته می‌توان به اهمیت زیاد بررسی سوالات آزمون های آزمایشی در منزل پی برد.حتما بررسی کنید که سوالات آزمون را به چه دلیلی پاسخ نداده اید یا اشتباه پاسخ داده اید.

اگر میخواهید تراز بالا بدست آورید باید دامنه ی تغییرات درصد ها کم باشد،ماکزیموم و مینیموم درصد ها در دروس مختلف باید در حد قابل قبول و نزدیک به هم باشد.
هیچ درسی نمی‌تواند جای درس دیگری را بگیرد و هر درس در جایگاه خود ارزشمند است.

سخن پایانی

تراز وقتی ارزشمند تر میشود که به درصد قابل قبولی از سوالات پاسخ صحیح داده باشید، پس نمی‌توان تنها با پاسخ به سوالات سخت و بی توجهی به درصد آن درس انتظار تراز بالا داشت. همچنین در تراز کلی آزمون نیز باید به تمامی درس ها در حد قابل قبولی پاسخ دهید و کسب درصد بالا در یک درصد و درصد بسیار پایین در درس دیگر باعث افت تراز میشود.

شما عزیزان میتوانید ویدیو دکتر علیرضا افشار در رابطه با طریقه محاسبه تراز آزمون را مشاهده نمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را وارد کنید

ده + 20 =