تست زنی و دورهتست زنی و دورهتست زنی و دورهدوران جمع بندیدوران جمع بندیدوران جمع بندیمقالاتویدیو

مباحث تست خیز و راحت زیست کدامند؟

زیست را چگونه در دو ماه بالای ۸۰٪ بزنیم ؟

مبحث هایی که در این مطلب بررسی میشود حتی برای کسانی که قصد شروع از سطح صفر زیست شناسی را نیز دارند مناسب است.

داوطلبانی نیز که کم تسلطی پراکنده ای در زیست دارند می توانند با اولویت بندی مباحثی که امروز مطرح میشود به تقویت درس زیست کنکور بپردازند.

در درس زیست بدلیل تست های اشتراکی و ترکیبی که مطرح میگردد نمیتوان حذفیات مبحثی زیادی مشخص کرد بلکه بهترین روش جمعبندی زیست انتخاب زنجیره دروسی است که در کنار روان بودن اهمیت بیشتر ی نیز دارند

بهترین مباحث زیست شناسی کنکور

پیشنهاد ما این است که ابتدا این مباحث مطالعه گردد و اگر به روش جمع بندی شناور توانستید در آزمون های جامع پیشرفت کنید میتوانید به سراغ سایر مباحث نیز بروید در غیر اینصورت بهتر است بر مباحث خوانده شده مسلط شوید.

مباحث انتخابی در این مطلب بر چه اساس انتخاب شده

برای مثال در نظام قدیم قسمت گیاهی زیست شناسی در انتهای فصول سوم،ششم و هشتم سال دوم، فصل های نه و ده سال سوم و بخش مختصری از فتوسنتز در شارش انرژی مطرح شده است.

اما آیا گیاهی قسمت راحتی است؟مسلما اینطور نیست ولی میتوان با مطالعه ی فصل ۳ ، ۶ و ۸ زیست دوم به سراغ شارش انرژی رفت و فصل ۹ و ۱۰ سال سوم را حذف کرد.هدف ما در این مقاله مشخص کردن این قسمت هاست

گلچین مباحث زیست شناسی نظام قدیم

تمام زیست سال دوم انتخاب مناسبی برای مطالعه است اما اگر با گیاهی خیلی مشکل داشتید میتوانید انتهای فصول 3 ، 6 و 8 را حذف کنید ولی توجه کنید که با حذف این قسمت ها قدرت مانور کمتری در مبحث شارش انرژی دارید.

پیشنهاد ما این است در سال دوم تمامی فصول را کار کنید به خصوص فصل های ۴، ۵، ۷ و ۸ چون فصل ۸ مبحث ماهیچه ها سوال مستقیم دارد همچنین فصل ۴ مبحث گوارش نیز سوال مستقیم دارد و فصل های ۵ و ۷ نیز که مباحثی مانند تنفس و دفع مواد زائد بررسی میشود نیز قسمت های خوبی هستند.

در زیست شناسی سال سوم فصل های 1 ، 2 و 3 بسیار مناسب و ایده ال هستند.فصل ۴ از نظر اهمیت متوسط است اما با خواندن فصل ۴ به میتوانید سراغ فصل 5 بروید که در خیلی از قسمت ها به کمک ما می آید و به پشتوانه ی فصل ۴ و ۵ میتوان فصل ۱۱ را نیز کار کرد.

در زیست پیش دانشگاهی فصل های ۹ ، ۱۰ و ۱۱ خیلی مهم هستند و بعد از انها فصل ۸ نیز فصل پراهمیتی است
اگر این مباحث را کار کردید و مسلط شدید میتوانید به سراغ پروتئین و تکنولوژی زیستی یا مباحثی مثل رفتار شناسی و فصل های 3 و 4 (تغییر و تحول،گسترش و پیدایش) که سوال زیادی از آنها مطرح نمیشود و برای شروع صفر پیشنهاد نمیشود اما برای کم تسلط ها مباحث مناسبی است.

گلچین زیست شناسی نظام جدید

هفت فصل در زیست شناسی سال دهم داریم که فصل های ۱ ، ۲ ، ۳ ،۴ و ۵ بخش های مناسبی هستند البته در فصل ۴ تا اخر بخش خون مدنظر است. اگر عالی پیش رفتید یا شرایط مناسبی دارید میتوانید به سراغ فصل ۶ و همینطور فصل ۷ تا اخر بحث تغذیه گیاه نیز بروید.اگر قصد کار کردن زیست گیاهی را ندارید فصل ۶ و ۷ اجباری نیست.

در زیست شناسی سال یازدهم ۹ فصل داریم که فصل های ۱ تا ۵ اهمیت خیلی بیشتری دارند و بعد از آن فصل ۶ نیز پر اهمیت است و تا اخر میتوز بهتر است مطالعه شود.

در سال دوازدهم نیز فصل 8 راحت و مناسب است اگر بخش تقسیم یاخته تا میتوز را کار کرده باشید میتوانید فصول ۱ ، ۲ ، ۵ و ۶ را نیز بدون مشکل پیش ببرید.با مسائلرزیست نیز کاری نداریم.

بهترین روش مطالعه ی زیست شناسی

بهترین روش مطالعه ی زیست شناسی در دوران جمع بندی به این صورت است که اول به سراغ درسنامه می رویم سپس حل تست و بعد از آن به سراغ متن کتاب درسی و حل تست های بیشتر برا رسیدن به تسلط کافی. در فصل هایی مانند رفتار شناسی یا فصل حواس اهمیت متن کتاب درسی از درسنامه نیز بیشتر است.

بهترین منابع زیست شناسی

زیست شناسی درس مهم و کلیدی است که بهترین منابع جمع بندی آن از نظر ما خط ویژه انتشارات گاج، زیست شناسی مهر و ماه و همچنین جمع بندی زیست شناسی نشر دریافت

نکته مهم: تست های مساله ای درس زیست شناسی به خصوص مبحث ژنتیک در نظام قدیم مطرح میشود اما در نظام جدید به احتمال زیاد مطرح نمیشود یا نهایتا یک تست از آن می آید حتی اگر در آزمون های جمع بندی سازمان سنجش تعداد بیشتری طرح شود.

ویدیو استاد افشار در مورد جمعبندی درس زیست شناسی را مشاهده کنید

مشاوره کنکور مرتبط : آموزش جمع بندی کنکور99

مشاوره تحصیلی دوران جمعبندی : منابع جمعبندی کنکور۹۹

مشاوره کنکور دوران جمع بندی : بهترین روش مدیریت زمان در آزمون

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

 1. من امروز،دارم از منفی بی نهایت شروع می کنم
  ایشالا ک روز بعد کنکور،بیام،،،،،،و رضایتم روهم براتون بنویسم

 2. سلام استاد افشار
  من اینجوری متوجه شدم که در زیست دوازدهم کاری با فصل های 3 و 4 و 7 نداشته باشیم ؛درسته ؟
  ممنونم بابت مقاله خوبتون

  1. سلام
   البته فصل ۷ جای خوبی هست و ساده ولی خب تست چندانی نداره اگر تقسیم سلول قبلش بلد باشی

 3. سلام خسته نباشید این اولویت بندی میتونه برای کسانی که شروع از0 نیستند ولی کم تلسط ان مورد استفاده قرار بگیره؟؟

 4. سلام و خسته نباشید،
  این پیشنهاد مباحث اپدیت شده؟
  آخه نوشته ۹و۱۰و۱۱ پیش خیلی مهمن، از طرفی گفته میشه این مباحث غیرمشترکن و سوال زیادی رو به خودشون اختصاص نمیدن؟
  کدوم حرف درسته استاد افشار؟
  من شروع صفرم تقریبا و چند هفتس که شروع کردم،

  1. سلام
   درسته مهم هستند ولی چون در نظام جدید دیگه حذف شدند پس اهمیتش کمتره

 5. سلام استاد برای نظام قدیم اگه فقط ژنتیک رو حذف کنیم و فصل ۹و ۱۰ سوم که گیاهی هست چقدر میشه زیست رو زد منظورم اینه که با حذف این فصل ها چقدر کسر میشه از درصد به نظرتون؟
  و اینکه میشه توی این فاصله تا کنکور روی بقیه فصل ها کاملا مسلط شد ؟ با توجه به اینکه تقریبا همه رو قبلا یه دور خوندم و تست کار کردم ولی احساس میکنم کاملا فراموشم شده

  1. سلام
   بچه های نظام قدیم بین ژنتیک و گیاهی حتما روی گیاهی بیشتر کار کنند چون مشترک با نظام جدید است و گیاهی مسائل میشه حذف کرد

 6. سلام استاد خسته نباشید
  ببخشید استاد من از برنامه ی ۵۰ روزه شروع صفر شما برای مرور و تسلط روی مطلب های کم تسلطم استفاده میکنم و شروع کردم به خوندن.ایا به نظر شما کار غلطیه؟
  ( صرفاً به خاطر اینکه مطالب گلچین و تست خیز تر بود این تصمیم رو گرفتم )

  1. مشکلی نداره . اول همین مباحث را کاملا مسلط باش . طرح کلاس مشاوره بهار ادامه آن برنامه ۵۰ روزه هم ارائه میشه براتون

 7. استاد شما تو ویدیو میگین این فصلا فصلای راحت زیست هستن . تو تابستون کنکور برای نظام جدید به نظرتون چه فصلایی(از پایه) سنگین تر و فنی تر هستن و با خوندشون مطالب بیشتر یاد آدم میمونه؟

  1. ژنتیک و گیاهی سخت هستند ولی گیاهی برای کار کنکور اولویت دار تره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن