اخبار آموزشی

آیا کنکور 1400 حذف می شود؟ زمان حذف کنکور چه سالی است؟

بعد از حذف کنکور چه طور به دانشگاه بریم؟

کنکور در سال ۱۴۰۰ حذف می شود؟

زمان حذف کنکور

سوالات زیادی در ارتباط با حذف کنکور 99 و 1400 وجود دارد. به خصوص دانش آموزان سال 11 و 12 بیشتر چنین اخباری را دنبال می کنند. برخی زمان حذف کنکور را سال 1400 پیش بینی کرده اند در حالی که این مطلب از سوی مقامات ذیربط هنوز تایید نشده است.

در حال حاضر بسیاری امکان ورود به دانشگاه های دولتی دوره روزانه و نوبت دوم ، دانشگاه غیر انتفاعی، پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر موسسات آموزش عالی، بدون کنکور وجود دارد. در همین کنکور 98 نیز عده ای بسیاری از داوطلبان توانسته اند بدون کنکور در کد رشته مورد نظر خود به تحصیل بپردازند.

امکان ادامه تحصیل بر اساس سوابق تحصیلی یعنی معدل در بسیاری از رشته های دانشگاهی برای داوطلبان فراهم شده است. این امر شائبه هایی را در ارتباط با زمان حذف کنکور در دو سال آینده به وجود آورده است.

سال هاست که مخالفان برگزاری کنکور سراسری از سیاست گذاری کنکور و نحوه گزینش داوطلبان مستعد، گله مند هستند. تا این لحظه زمان حذف کنکور 99 به طور قطع یک شایعه است ولی هنوز تردیدهای در مورد حذف کنکور 1400 وجود دارد. در این مطلب به امکان حذف کنکور در سال های آینده پرداخته می شود.

آیا زمان حذف کنکور رسیده است؟

طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور، تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه ها از تعداد صندلی های خالی موجود در این مراکز کمتر بوده است.

همین امر موجب شده تا کد رشته های انتخابی برای داوطلبان بدون کنکور، در سال جاری تنوع بیشتری داشته باشد. آیا این امر می تواند نشان دهنده فرا رسیدن زمان حذف کنکور در یکی دو سال آینده باشد؟

قبولی در رشته های پر طرفدار کنکور

تا زمانی که سیستم کارامدتری برای گزینش بهترین ها وجود نداشته باشد، عملا نمی توان کنکور را حذف کرد. در کنکور سراسری 98 رقابت بین رشته های پر طرفدار کنکور همچنان فشرده بود.

رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی داروسازی،پرستاری، فیزیوتراپی، بینایی سنجی و شنوایی سنجی در گروه آزمایشی تجربی بیشترین تقاضا را داشتند. اگر زمان حذف کنکور فرا رسیده باشد، چگونه می توان در این رشته ها بهترین ها را انتخاب کرد؟

در گروه آزمایشی ریاضی و انسانی نیز رقابت در رشته های پر طرفدار و به خصوص دانشگاه های برتر است. در واقع بسیاری از داوطلبان مایل هستند تا در دانشگاه صنعتی شریف یا دانشگاه تهران در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. به نظر می رسد با وجود متقاضیان زیاد رشته محل های با کیفیت در رشته های فنی مهندسی و همچنین تعداد کم دانشگاه های برتر با درجه علمی بالا ، هنوز زمان زیادی تا حذف کنکور باقی مانده باشد.

حداقل تا زمانی که راه حل منطقی برای سنجش توان علمی و گزینش داوطلبان ورود به دانشگاه ها پیدا نشود، کنکور به قوت خویش باقی است و نمرات کتبی امتحانات نهایی سال دوازدهم به تنهایی نمی تواند ملاک مناسبی برای تشخیص وضعیت علمی داوطلبان کنکور از یکدیگر باشد فلذا اعمال تاثیر مستقیم معدل در کنکور ۹۹ و ۱۴۰۰ نیز تا حد قابل توجهی دور از ذهن است .

اعلام زمان حذف کنکور و گزینش بر اساس معدل

یک پیشنهاد منطقی برای حذف کنکور این است که سنجش بر اساس معدل انجام شود. این امر می تواند در برخی موارد راه گشا باشد اما در رشته های پر طرفدار کنکور هنوز چالش بین انتخاب بهترین ها وجود دارد. اگر ملاک برتری دانش آموزان را معدل دیپلم و یا دو سال آخر قرار دهیم می توان زمان حذف کنکور را پیش بینی کرد.

با نگاهی به آمارهای اعلام شده برای مثال در رشته پزشکی تعداد 5000 نفر پذیرفته شده اند. این تعداد با احتساب قبولی ها در دوره های روزانه، ظرفیت مازاد و پردیس بین الملل بوده است.

این در حالی است که همه داوطلبان رشته تجربی حداقل یک کد رشته- دانشگاه محل تحصیل را به پزشکی اختصاص داده اند. از طرفی تعداد دانش آموزانی که دارای معدل 20 و یا نزدیک به 20 هستند، چند برابر بیشتر از تعداد ظرفیت پذیرفته شدگان پزشکی کشور است.

با فرض اینکه زمان حذف کنکور سال 1400 باشد، چگونه می توان از بین ده ها هزار نفر دارای معدل نزدیک به 20 تنها 5000 نفر را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب کرد؟

قانون حذف کنکور به تصویب رسید

سال 1386 قانون حذف کنکور به تصویب رسید و زمان اجرای آن به اولین سال برنامه پنجم توسعه موکول شد. طبق اعلام مسئولان سازمان سنجش، این قانون شامل رشته های پر طرفدار کنکور نخواهد شد.

همانطور که می دانید هنوز این قانون اجرایی نشده و به نظر می رسد امکان اجرای آن ب این زودی ها وجود نداشته باشد. آنچه مسلم است تغییراتی در نحوه گزینیش داده شده که یکی از اثرگذارترین تغییرات مربوط به تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور است.

رقابت برای ورود به دانشگاه های خاص

زمان حذف کنکور هنوز فرا نرسیده است ولی در بسیاری از رشته ها می توان بدون کنکور وارد دانشگاه شد. در حال حاضر رقابت تنها در رشته های خاص و دانشگاه های خاص است.

در واقع دانش آموزان مستعد و داوطلبانی که می خواهند آینده شغلی بهتر و جایگاه اجتماعی مناسب تری را کسب کنند، باید از سد کنکور بگذرند. رقابت برای ورود در دانشگاه های برتر کشور، بسیار فشرده تر شده است و تنها دارا بودن معدل بالا نمی تواند ضامن قبولی باشد.

تا زمان حذف کنکور راه زیادی باقی مانده است. یکسان سازی نظام آموزشی، برخورداری از شرایط تحصیلی یکسان در همه مدارس و … برخی از موانع موجود در حذف کنکور است.

پس اگر قصد مطالعه برای کنکور 1400 را نیز دارید و هدف شما رتبه برتر شدن در کنکور است مطالعه با کیفیت و برنامه ریزی کنکور اصولی را جدی بگیرید.

در صورتی که برای شروع به موقع و قبل از سال دوازدهم برای کنکور ۱۴۰۰ را دارید و نیاز به یک همراه و مشاور با تجربه را دارید می توانید به صفحه درخواست مشاوره مراجعه کنید.

طرح کلاس مشاوره تابستان
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن