برنامه ریزی تحصیلیبرنامه ریزی تحصیلیویدیو

بررسی کامل تغییر رشته در سال کنکور

تغییر رشته بین رشته های تجربی، ریاضی و انسانی

دلایل اصلی تغییر رشته در سال کنکور

تغییر رشته کنکور ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد مثلا به علت مشکلات موجود در روند مطالعه ی داوطلبان و یا عدم شرایط  مناسب در بازار کار و متناسب نبود رشته با علایق و استعداد های داوطلب کنکوری.

بسیاری از داوطلبان با وجود اهمیت پایه درسی و داشتن پایه های درسی قوی و به علت موفق نشدن در آزمون کنکور سراسری تصمیم به تغییر رشته می گیرند. اگراین تغییرات مبتنی بر آزمون و خطا باشد نه آگاهی و دانش، نتیجه ی آن اتلاف وقت خواهد بود.

کنکور آسان تر و  دروس ساده تر با  تغییر رشته کنکور!

در این میان هستند داوطلبانی که با تفکر کنکور ساده تر تصمیم به تغییر رشته می گیرند. به طور مثال، اگر یک داوطلب رشته ی ریاضی با این دیدگاه که ریاضیات در رشته ی انسانی روان تر و ساده تر باشد به فکر تغییر رشته بیافتد کاملا تفکر غلطی را در ذهن پرورانده است.

این دسته از داوطلبان با این اندیشه سیر می کنند که با تغییر رشته تمام مشکلاتشان حل خواهد شد. اما اگر به علت سختی دروس در یک رشته اقدام به چنین تصمیمی گرفته باشند باید این را بدانند که قطعا همین شرایط حتی بدتر ممکن است در رشته ی جدید برایشان اتفاق بیافتد.

این مشکلات اعم از اهمال کاری در کنکور و یا عدم مطالعه ی مستمر و دقیق می باشد.اگر واقعا تصمیم به تغییر رشته برای داوطلب عزیز وجود دارد، باید به این نکته توجه داشته باشد که با ساز و کار درس خواندن در رشته ی قبلی مشکلی ندارد.

داوطلب باید مطمئن باشد که بر اساس علاقه و استعداد نیازمند به این تغییر شده است. آن دسته از داوطلبانی که با دید کنکور ساده تر و یا رقبای کمتر، تصمیم به تغییر رشته می گیرند، اکثراً با همان چالش ها و  اشتباهات کنکوری قبلی در رشته ی جدید مواجه خواهند شد.

تغییر رشته به علت ظرفیت پذیرش بیشتر در دانشگاه ها و برخی رشته ها

ظرفیت پذیرش داوطلبان، در رشته هایی مانند ریاضی و انسانی برای اکثر این عزیزان، تقریباً می توان گفت کافی است و داوطلبان عملاً ، فقط برای رتبه برتر شدن و یا رسیدن به دانشگاه سطح بالاتر با همدیگر رقابت می کنند.

اما گاهی برخی از داوطلبان رشته ی تجربی هستند که با دیدگاه ساده تر بودن آزمون و شرایط قبولی بهتر به این دو گروه رشته تمایل پیدا می کنند. اما از این مسأله غافل هستند که رمز رتبه برتر شدن، تلاش و کوشش مستمر و عدم جلوگیری از مطالعه نوسانی کنکور است .

تغییر رشته برای داوطلبانی که سال ها از درس خواندن فاصله داشته اند

گروهی از داوطلبان هستند که هرچند از درس خواندن فاصله گرفته اند، اما حال بنا به دلایلی تصمیم به تغییر رشته می گیرند. برخی از این افراد با وجود ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد در یک رشته ی خاص به علت عدم شرایط مناسب در بازار کار ، درآمد نامناسب و … به این فکر فرومی روند.

اینگونه از داوطلبان عزیز، به این نکته آگاه باشند که باید زمان کافی برای مطالعه در اختیار داشته و تغییر رشته کار ساده ای نخواهد بود. این افراد با وجود تمام شرایط ممکن در زندگی شخصی مانند تأهل، شغل و … باید تمام کارهای جانبی را برای شرکت در آزمون کنکور رها کرده و زمان کافی را به مطالعه اختصاص بدهند.

داوطلبانی که با این شرایط اقدام به تغییر رشته می کنند آگاه باشند که نباید به علت سختی بعضی دروس به فکر تغییر رشته بیافتند. زیرا از این جنس دروس در تمام رشته ها وجود دارد و این داوطلب است که باید با این مسائل خود را سازگار کند.

همچنین قبل از تصمیم به کنکور مجدد پیشنهاد میکنیم حتما مطلب کنکور مجدد سن بالا ها ، شاغلین و متاهلین مطالعه کنید.

انواع دروس که در تغییر رشته و گروه آزمایشی کنکور باید به آن توجه شود

دروس مورد مطالعه برای داوطلبان دو دسته می باشند

1) دروس تحلیلی     2) دروس توصیفی

دروس تحلیلی ماهیت غیرحفظی دارند و از فهم و ادراک یک شخص نشأت می گیرند. به طور مثال دروس ریاضیات، هندسه، جبر و احتمال در گروه ریاضی در دسته ی دروس تحلیلی قرار دارند. همچنین در گروه انسانی درس فلسفه و منطق ماهیت تحلیلی دارد.

پس اگر داوطلبی با این تفکر که به حل تمرین علاقه ای ندارد یک رشته را برگزیند دچار غلط انگاری شده است. حتی در رشته ای مانند هنر نیز دروس تحلیلی وجود دارد پس داوطلب نباید به خاطر فرار از حفظیات یا برعکس، برای فرار از دروس تحلیلی رشته ای را برگزیند و باید به روش برخورد با دروس مختلف کنکور دقت کافی داشته باشد.

در آخر تغییر رشته کنکور را انجام دهیم یا نه؟

در آخر این نکته را یادآور می شوم که، اگر داوطلبی به هر علتی تصمیم به تغییر رشته دارد. باید دقیق و بر اساس آگاهی تصمیم بگیرد، نه آزمون و خطا.

یعنی فرد ابتدا می بایست به ابعاد خودشناسی دست پیدا کند و سپس این کار را انجام دهد.زیرا اگر یک فرد در رشته ی تحصیلی خود از ابتدا ظرفیت موفقیت را داشته باشد در رشته های دیگر نیز این امکان برای وی وجود دارد.

اما موضوع مهم تری که در این بین مطرح است بحث استعداد و علاقه ی فرد می باشد. پس می توان با روشهای علمی و کاملاً شخصی مانند پرسشنامه های کاملاً مشاوره ای، تست هالند، رغبت سنج های شغلی، مصاحبه با افراد مختلف و یا تست های شخصیتی و در صورت امکان مشاوره خصوصی با مشاور به صورت تک جلسه تصمیم به تغییر رشته را در سر بپروراند.

مشاوره پیشنهادی : از بین بردن اهمال کاری کنکوریها

ویدیو صحبت های کامل علیرضا افشار در مورد تغییر رشته کنکور سراسری

دانلود ویدیو آموزشی

طرح کلاس مشاوره پییز
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. استاد استرس گرفتم شدید از مهر میگم همین امروز و فردا شروع میکنم ولی هنوز شروع نکردم الآنم دیگه فکر میکنم دیره از سربازی هم تازه اومدم و نظام قدیمی بودم و استرس نظام جدید من رو برداشته فکر میکنم نمیتونم به دانشگاه های تهران و مهندسی کامپیوتر برسم با این محبوبیت رشته کامپیوتر که دیگه سخت تر از پزشکی شده قبولیش تو رو خدا کمک کنید

  1. سلام
   دل بدی حسابی به کار و خوب بخوانی میتونی موفق بشی و نتیجه بگیری

 2. سلام دکتر افشارعزیز اگه کسی یازدهم تجربی باشه و بخواد به هنر تغییر رشته بده باید دقیقا چکارکنه؟ دروس دهم هنررو باید امتحان بده ؟ چه زمانی ؟
  ودرکل شمااینکارو توصیه میکنید یا پیشنهاد میکنید ب جای تغییر رشته ، دو تا کنکور بدن یعنی یکی هنر و یکی تجربی ؟

  1. سلام
   رشته خودت (تجربی) فارغ التحصیل شو تا اخر دبیرستان و لی کنکور هنر بده

 3. سلام استاد خسته نباشید
  ببخشید شاید نباید اینجا بپرسم ولی انقدر اینو بهم گفتن که چاره ای برام نموند
  استاد رشته ی پزشکی اگر که بخواییم تا تخصص پیش بریم حداکثر حداکثر چند سال طول میکشه ?
  مگه 12 سال نیست??
  دیروز یه نفر به من گفت 20 سال طول میکشه تا اونموقع پیر میشی و فلان. یکی میگه 15 سال … هر کی یه چیزی میگه!!
  پیشاپیش ممنونم از پاسخگوییتون

  1. سلام
   ۲۰ سال نیست و نهایت با طرح عمومی و تخصصی و آزاد شدن مدرک ۱۵ سال هم نخواهد شد
   البته بستگی به خودت هم داره چجوری درس بخوانید

 4. سلام اقای افشار بنده امسال دوازدهم تجربی هستم ولی دارم کنکور انسانی میخونم و میخوام کنکور انسانی شرکت کنم. میخواستم بدونم که سوابق تحصیلی تجربی شامل کنکور انسانی من میشه؟
  یعنی سوابق تحصیلی تجربی حتی به درس هایی مثل تاریخ و جغرافیا و درس های تخصصی انسانی نیز تاثیر میزاره یا فقط عمومی ها؟

 5. سلام‌دکتر افشار عزیز…من دانشجوی سال اخر کارشناسی شیمی کاربردی از دانشگاه سراسری هستم.۴ ۵ سال پیش ک برای کنکور درس میخوندم.خاطرم‌هست ک سایت شما و مطالب خوبتون چقدر به من امید و‌ انگیزه میداد.بعد از مدت ها امروز اسمتون رو سرچ‌کردم و وارد سایت شدم و به شدت خاطرات شما و حرفاتون توی ذهنم زنده شد .ممنون از شما و سایت خوب و راهنمایی های بی نظیرتون

  1. سلام
   خوشحالم از بازخورد خوبت
   برات بهترین ها آرزو می کنم . عالی باشی انشاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن