برنامه ریزی تحصیلیبرنامه ریزی تحصیلیبرنامه ریزی تحصیلیمشاوره صوتیمقالات

بهترین استفاده از فصل تابستان برای کنکور

رتبه های برتر در کنکور چگونه درس خواندند ؟

بهترین استفاده از تابستان برای کنکور

اکنون که در ابتدای فصل تابستان  و شروع کنکور 1401 هستیم باید به این نکته توجه کنید که بعد از پایان فصل تابستان معمولا بچه ها افسوس میخورند که ای کاش بیشتر درس میخواندیم، از زمان بهتر استفاده میکردیم و غیره.

برای جلوگیری از این احساسات منفی در پایان فصل تابستان و استفاده هر چه بهتر از این فصل مهم و تاثیرگذار نکاتی را به خدمت شما عزیزان عرض می کنیم.

1- در تابستان هر روز و منظم و با کمیت بالا بخوانید

اولین نکته بدون در نظر گرفتن کیفیت، منظم خواندن و هر روز خواندن است.قطع و وصل کردن فرایند مطالعه و اینکه یک روز بخوانید و یک روز نه، باعث فرصت سوزی خواهد شد.

در کنار منظم خواندن باید به بحث کمیت هم توجه کنیم ،تلاش کمّی زیاد داشته باشیم و ساعت مطالعه بالا داشته باشیم و سعی کنیم که در طول روز بهترین استفاده را از زمان ببریم.

راهکار این مطلب بازخورد گرفتن از خودمان هر سه یا چهار ساعت یک بار است.

به طور مثال بررسی کنیم که از 8 صبح که از خواب بیدار شدیم تا ساعت 11 چند ساعت درس خوانده ایم یا مثلا ساعت 2 از خودمان بازخورد بگیریم که از 11 تا 2 چه کرده ایم و به این صورت در طول روز خودمان را چک کنیم.

مطلب پیشنهادی: روش افزایش ساعت مطالعه کنکور 1401

فردای آن روز همین کار را انجام داده و رکوردهای ثبت شده را با روز قبل مقایسه کنیم.اگر مثل روز قبل بود پیشرفتی نداشتیم اگر بهتر بود پیشرفت کرده ایم به اینصورت تلاش کمّی ما افزایش می یابد.

2- تقویت دروس ضعیف و مشکل دار در تابستان

تقویت دروس تحلیلی با حل تست بیشتر در فصل تابستان از مهمترین کارهایی است که یک دانش آموز کنکوری می بایست انجام دهد.

برای دروس تحلیلی و مشکل دار از صفر شروع کنید که ترستان از آن مبحث یا آن درس از بین برود.

در یک کلام کمر کار سخت را در تابستان بشکنید!!

مباحثی که نقاط ضعف دیگران است را در تابستان تقویت کنید.

3- دوره مطالب قبلی و مباحثی که در گذشته خوانده ایم

این مطلب به این معناست که اگر فرضا هم اکنون در مرداد ماه هستیم مباحثی که در تیر ماه مطالعه کرده ایم در چه وضعیتی است.

آیا آنها را به خاطر دارید آیا دوره و مرور و حل تست پوششی مناسب انجام داده اید؟ آیا به مطالب ماه گذشته خود مسلط هستید یا آنها را فراموش کرده اید؟

مطلب پیشنهادی : تحلیل و بررسی تست زنی

شاید مشاور به اشتباه مطالب گذشته را در دوره و مرورهای ما قرار ندهد، یا شاید برنامه آزمون ها به گونه ای باشد که روی مباحث گذشته برگشت کمتری داشته باشد.

معمولا آزمون ها دوره و مرورهای میان مدت و بلند مدت را در برنامه خود لحاظ میکنند و مرورهای کوتاه مدت ندارد.

پس در این زمان وظیفه ما قرار دادن تست پوششی و دوره ومرور در برنامه مطالعاتی روزانه از مباحث قبلی برای حفظ ونگهداری از آنها و رسیدن به تسلط می باشد.

مطلب پیشنهادی: دوره با تست کارگاه 27 مهر تهران

4- تعهد به اجرای برنامه روزانه در تابستان

به اینکه در آبان یا دی چه اتفاقی میخواهد بیفتد و چه چیزهایی را تمام کرده اید یا نه، فکر نکنید هر چندکه میبایستی یک دورنما داشته باشید ولی اولویت شما باید اجرای برنامه روزانه باشد.

به طوری که در پایان روز تمام مباحثی که برای خود تعیین کرده اید مطالعه کرده باشید و در اصطلاح بدهکار به رختخواب نروید و برای عقب ماندگی های طول روز خود به فردا امید نداشته باشید.

سعی کنید به برنامه روزانه خود متعهد بوده و برنامه هر روز را همان روزانجام دهید که این نکته در استفاده بهینه از زمان بسیار حائز اهمیت است.

جدی گرفتن تعهد به برنامه روزانه باعث میشود که بعضاً شاید کمیت برنامه یک ماه را در یک هفته جمع کنید که این خود نمونه بارزی از کیفیت در مطالعه خواهد بود.یعنی این موضوع به طور ناخوداگاه در افزایش کیفیت مطالعه شما عزیزان نیز مؤثر خواهد بود.

از طرفی این تعهد باعث خواهد شد که در اوایل مهر ماه که رقبای اصلی به جمع شما اضافه میشوند و یا ماه های پایانی منتهی به کنکور که زمان به شدت ارزشمند خواهد بود،شما قلق گیری های اولیه را انجام داده و عادتتان به منظم بودن بیشتر بوده و تجربیاتی که آنها در آغاز راهِ کسب آنها هستند بدست آورده باشید.

5- اصلاح روند حرکت در تابستان کنکور

شرکت در آزمون برای ارزیابی روند مطالعه و بازدهی آن، مشورت گرفتن از یک مشاور خبره و بررسی روند پیشرفت بسیار مهم است و به اصلاح خطا ها و قرار گرفتن در مسیر درست کمک شایانی خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی: بررسی انتخاب های مهم کنکور

به شما عزیزان توصیه می شود که از مطالبی که در کانال همایش ها استاد افشار و کانال سوال و جواب استاد افشار که شامل مطالب ارزشمندی است و به رایگان در اختیار شما قرار گرفته استفاده کنید.

مطمئناً اگر از تابستان قوی شروع کنید می توانید از جمع زیادی از رقبا پیشی بگیرید.

نکته طلایی در موفقیت در کنکور:

تجربیاتی که دیگران در ماه های بعدی بدست می اورند شما زودتر بدست آورید و کارهایی که دیگران اواخر سال انجام می دهند شما زودتر انجام دهید. تنها رمز موفقیت در کنکور۱۴۰۱ این است که زودتر رکوردهای شخصی خود را ارتقا دهید و به ساعت مطالعه و تعداد تست های بالاتر برسید

مشاوره تحصیلی کنکور : برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱

مشاوره مرتبط با کنکور 1401 : اولویت مطالعه مباحث کنکور ۱۴۰۱ در تابستان

فایل صوتی مشاوره ای استاد علیرضا افشار در مورد بهترین استفاده از تابستان

نوشته های مشابه

61 دیدگاه

 1. سلام…ما ادبیات و عربی و زبان رو کامل بخونیم؟؟انسانی نظام جدیدم و کنکوری99

 2. سلام ، استاد وقتتون بخیر
  سوالم هیچ ربطی به این موضوع نداره ولی خیلی برام حیاتیه که از یه منبع موثق بپرسم
  کسی می تونه ترمیم معدل کنه منتها دیپلمش رو ینی نه برا رفتن به دانشگاه یا تاثیر کنکور،بخواد معدل دیپلمش عوض بشه ؟
  هست اصلا یه همچین چیزی که معدل دیپلم عوض شه و کلا اون قبلی حذف بشه؟
  چون مثلا بلکه یه بنده خدایی سر امتحانا بیمار میشه ، نمره ی خوبی نمی یاره، و برا بورس تحصیلی گرفتن تو دانشگاه های معتبر خارج از ایران علاوه بر رزومه ی قوی باید معدل دیپلمم خوب باشه دیگه ، درسته
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دانشگاه معتبر خارجی اگر باشه باشه با نمره مدرسه شما کاری نداره و خودش آزمون ورودی داره
   دیپلم مجدد بگیر دوس داری همه مجدد مدرک دیپلم بهت بدهند

 3. سلام استاد
  برای شیمی من منبعم خیلی سبزه برای 10 . 11 از یع رتبه برتر پرسیدم گفته جواب کار کنکورو نمیده ؟ درسته؟تراز5800قلمچی

  1. برای تابستان خوبه درسای سال قبلو مرور کنیم چون بعضی اوقات در تابستان فراموشی سال گذشته زیاد به وجود میاد به نظرتون باید چی کار کنیم؟

   1. سلام
    بله حتما
    زنجیره های مطالعاتی دروس فهمیدنی تر از سال دهم تا دوازدهم ادامه بدید

 4. سلام یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید….الان ماها داخل کتاب تستامون تستای 98هم هست …اونا رو بزنیم یا نه؟؟چون اولین ازمون جمعبندی شناور ک قراره از خودمون بگیریم داخل98هستش…

  1. سلام…خوب اگه ما تست 98رو قبل از جمعبندی شناور بزنیم…موقعی که میخوایم اولین ازمون جمعبندی شناور رو بزنیم صورت تستا همه برامون اشناست…اینجوری درصدامون واقعی نمیشه که چون اون تستا رو قبلا زدیم

   1. سلام
    اشکالی نداره چون بعد از سراسری های به قول شما تکراری و راه افتادن دست شما آزمون های جامع تالیفی شروع میشه که آنها معجزه میکنه

 5. ینی میشه منی که فرزانگان هستن دوباره دیپلم بگیرم به نام فرزانگان؟

  1. دیپلم مجدد مدرسه نمیده . آمورزش ازراه دور (بزرگسالان) زیر نظر آموزش و پرورش امتحان میگیره و مدرک شما از آنجا صادر میشه .
   مگران معدل نباش تاثیر معدل در کنکور 1400 هم به احتمال ۹۹٪ مثل سال های اخیر مثبت است . فقط وقتت تلف نکن و بچسب به کنکور ۱۴۰۰

 6. بله بخاطر کنکور نمیگم ، چون فکر نمی کنم حتی اگه تاثیر رو قطعی هم اعلام کنن مال کسایی که سال ۹۹ دیپلم گرفتن و اون سال تاثیر مثبت بوده ، قطعی کنن
  برا گرفتن بورس تحصیلی می گفتم ، چون علاوه بر امتحانی که گرفته میشه معدل دیپلم و ریزنمرات هم می خوان و من هم تا الان دو تا از نهایی هامو به شدت خراب کردم
  برا همین می خواستم ببینم بین این همه قانون و تبصره و فلان من الان هیچ راهی برا دادن دوباره امتحانات ندارم؟! حتی اگه همین الان که ۵ تا امتحانمون مونده بخوام نرم بقیه ی امتحانات رو بدم بازم افاقه نمیکنه و اون ۵ تا درسی که دادیم حساب میشه؟!حتی بخاطر کرونا هم هیچ تخفیفی قائل نمیشن امسال؟!😞

  1. باقی امتحاناتت با نمره خوب قبول شو از من میشنوی بچسب به کار تستی و کنکور همین ایران که نقد تر از جای دیگه هست

 7. استاد میشه بعد از رفتن به دانشگاه در ایران ، از طریق چاپ مقاله یا فعالیت زیاد گرفت بورس تحصیلی؟ ینی درواقع برای جبران معدل دیپلم به جاش تو دانشگاه خیلی فعال باشیم؟

  1. سلام
   بله میشه
   البته اپلای کردن راه های مختلفی داره و محل بحثش اینجا نیست

 8. آقای افشار هرچند یکم درست نیست این سوالو بپرسم ولی درسته که میگن میشه بعدا تو کارنامه ی دیپلم دستکاری کرد؟ اصلا احتمال داره یه همچین چیزی؟ هرچند اگه احتمالش کم باشه؟

  1. تخصص بنده نیست
   ذست شما درد نکنه ولی لطفا اینجا به حاشیه نبرید

 9. من دانش آموز دهم به یازدهم هستم میخواستم بدونم کلاس مشاوره تابستان که قیمتش 90 هزار تومان به درد من می‌خورد یا نه؟؟؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام بله برای پایه دبیرستان هم خوبه
   باید وفت بذاری و آموزش های کلاس مشاوره دنبال کنی تا مشاور خودت باشی

  2. سلام آقای افشار وقتتون بخیر من نمیتونم از واتس اپ بهتون پیام بدم مشاوره شما رو میخواستم واسه امسال

   1. پیامک ارسال کنید برای منشی ولی چون پیامک ها محدودیت ارسال داری از طرف اپراتورها از واتساپ برای ثبت نام مشاوره های خصوصی ماهانه و تک جلسه استفاده می کنم
    ۰۹۳۵۸۹۶۰۵۰۳

 10. آیت برنامه مشاوره تابستان برای دهمی های ورودی به یازدهم مفید است؟؟؟

 11. اقای افشار یه سوال خیلی مهم دارم، منی که اتباع افغانستان هستم حتی اگر رتبه سه یا دورقمی بیارم باید شهریه بدم؟خواهش میکنم اگه میدونید اطلاعات کافی بهم بدین

  1. سلام
   بهتون کارت ملی اگر بدهند مشکلی ندارید (اگر مادر ایرانی داری و پدری افغان کارت ملی بهتون می دهند ) و اگرنه (اورجینال اتباع خارجی باشی) شهریه برای روزانه ازتون میگیرند

 12. سلام
  وقتتون بخیر
  استاد میشه لطفا برا کسایی که تا الان همه چی رو خراب کردن توصیه هایی برای بخشش خودشون بکنید؟
  یا حداقل بگید تو کدوم وویس هاتون دارید من گوش بدم، واقعا گذشته ای که با دست خودم گند زدم بهش حالمو خیلی خراب میکنه و از ذهنم اصلا بیرون نمی ره ، موقعی که کتاب باز می کنم جلوم گریم میگیره ، چون به چیزی که می خواستم دیگه نمی تونم برسم و سه سالم رو هدر دادم

  1. بخشش نیاز نیست گفتنی باشه
   تو عمل نشون بده فرق کردی
   خودت برات آسانسورها و نردبان هایی قرار میده که حتی فکرش هم نمی کردی هیچ وقت

 13. سلام اقای افشار
  امکانش هست بشه برای کنکور 1400خوند و هم برای ازمون ایتلس با توجه به تعطیلی هایی که پیش رو خواهیم داشت؟

  1. هر دو باهم سخت هست . نیمه دوم سال بخصوص بهمن به بعد باید وقت صرف کنکور کنی

 14. سلام
  استاد وقتتون بخیر
  دانش آموز دوازدهمم ولی برا کنکور اصلا آماده نیستم،یه دورانی خیلی عالی می خوندم ولی یهویی نمی دونم چی شد از دی به بعد کلا درسو ول کردم ، از اون موقع تا الان هیچی نخوندم
  الانم که تازه شروع کردم ، برا کنکور سال بعد ، البته امسالم یه حد نصابی برا خودم تعیین کردم،اما از عالم و آدم بازخورد و حس منفی می گیرم ، همه و همه میگن تو هیچی نمیشی،کلا هیچکس حمایتم نمی کنم،واقعا بریدم ، چه کنم به نظرتون؟
  گوشیمو خاموش کنم و کسی رم نبینم ، ینی دور باشم از همه ی آدما؟😞

  1. مشاوره تک جلسه بگیرید لیست منابع و مباحث خوب بهتون بگم تا این ۲ ماه به این شیوه کار کنید
   شماره پیامک/واتساپ ثبت نام : ۰۹۳۵۸۹۶۰۵۰۳

 15. سلام، میشه من که زبانم خوبه یه روز درمیون یه ساعت زبان هم تو برنامم بزارم؟

  1. سلام استاد افشار
   در پایه دهم تحصیل میکنم اما برای تابستان منبع تست ندارم(بضاعت چندانی ندارم) و مجبورم به صورت مجازی و از طریق موبایل یا کامپیوتر تست بزنم و اینجوری بازدهی ما میاد پایین ، همینطور چشم اسیب میبینه
   راهکار شما برای جبران این مشکلات و حل تست بیشتر در تابستان و نداشتن منبع و کتاب چیه؟

   1. از سایر دوستان قرض بگیرید
    با انتشارات ها در ارتباط باشید (اینترنتی) با ارائه مدارک و مستندات ازشون بخواهید براتون حداقل ها را فراهم کنند

 16. سلام استاد وقتتون بخیر من دانشجوی زیست فناوری ورودی 95 دانشگاه دولتی روزانه بوده ام و سهمیه 25 درصد .درسم در دانشگاه تموم شد و فراغت از تحصیلم در تاریخ 1 مهر1399 ثبت شده .اما به دلایل کرونا و محدودیت های ترددی نتونستم برای کارهای تسویه حساب و کاغذبازی هایی که انجام میشه برای اینکه نامه ای که دانشگاه میدهد را به اراده ی کار ببریم که تهعد خدمت تحصیل رایگان را اعلام کنیم بعد اگر اداره ی کار به نیاز به ما نداشتند بعد از 6 ماه .مدرک گواهی موقت صادر میشه …من اینکار رو انجام نداده ام و کنکور 1400 رو شرکت کردم و الان میخوام که انتخاب رشته انجام بدهم ایا به مشکل بر میخورم ؟

 17. سلام استاد من دانشجو ورودی 94 بودم دانشگاه روزانه .اگر 1400 بخوام دانشگاه ازاد برم دروس مشترک و عمومی رو برام تطبیق واحد قبول میکنن؟

 18. سلام استاد خسته نباشید .ببخشید ب نظر شما مشکلی پیش میاد اگه روزایی ک ازمون داریم از قرص رتالین استفاده کنیم،من صبح ها کلا خیلی بازدهی ندارم و بعضی سوالای زیست و فیزیک اصن نمیتونم روشون تمرکز کنم.

 19. سلام استاد افشار
  در پایه دهم تحصیل میکنم اما برای تابستان منبع تست ندارم(بضاعت چندانی ندارم) و مجبورم به صورت مجازی و از طریق موبایل یا کامپیوتر تست بزنم و اینجوری بازدهی ما میاد پایین ، همینطور چشم اسیب میبینه
  راهکار شما برای جبران این مشکلات و حل تست بیشتر در تابستان و نداشتن منبع و کتاب چیه؟

  1. مجبوری pdf بخوانی
   راه دوم هم اینه که از بچه های دیگه کتاب کمک درسی قرض بگیری

 20. سلام استاد آیا کتاب های جامع برای دهم و یازدهم مناسبه مثلا عربی جانع خیلی سبز رو تو دهم یازدهم کار کنم ؟

 21. سلام چجوری میتونم برای دو سال تا کنکور از شما مشاوره بگیرم یعنی مشاورم باشید با کجا تماس بگیرم ؟ لطفا بگید ممنون استاد

 22. سلام استاد افشار عزیز، وقتت تون بخیر. در بهترین حال باشید ان شاء الله
  من فارغ التحصیل تجربیم تصمیمم برای پشت کنکور موندن قطعیه. دوهفته ای که برای آزمون ۱مرداد وقت بود درگیر تغییرات و تعویض منابع شدم و از دستش دادم متاسفانه. الان خیلی سردرگمم.سوالم اینه الان کدوم کار بهتره:

  ۱_دو هفته ای که برای ازمون ۹ مهر هست و باید مرور کنیم رو بذارم برای پیشروی. به این صورت که برنامه آزمونهای ۱مرداد تا ۲۶ شهریور رو برای ۱۵ مرداد تا ۹ مهر اجرا کنم. یعنی هرکدوم از ۵ ازمون پیشروی رو دوهفته بندازم عقب تر و درعوض مرور ۹ مهر رو کامل حذف کنم که از مهر با برنامه هماهنگ شم.
  ۲_ ۹مهر جای خودش باشه و برای این ۵ آزمون پیشروی که یکی شو از دست دادم، بیام از بودجه ۱مرداد شروع کنم بخونم و هربار یک چهارم از آزمون بعدی رو هم در برنامه م جا بدم که از الان تا ۲۶ شهریور، برنامه ی ۱مرداد تا ۲۶ شهریور رو جمع کرده باشم( یعنی در هر دوهفته: برنامه ۱ آزمون+ ۱/۴ برنامه آزمون بعدی) یعنی حجم برنامه رو بیشتر کنم که از بعد ۲۶ شهریور هماهنگ شده باشم با آزمون و دوهفته ۹ مهر رو طبق آزمون مرور کنم.

  لطفا بفرمایید نظر شما چیه؟؟؟اگه پیشنهاد بهتری دارید ممنون میشم لطف کنید راهنماییم کنید. پیشاپیش خیلی خیلی ممنونم از پاسختون

  1. سلام
   عربی و اختصاصی های آزمون 1 مرداد که عقب موندی اول برسن و بعد برو سراغ برنامه آزمون های بعدی . انشاله میرسی

 23. سلام استاد وقت بخیر
  من امسال میرم دوازدهم تجربی .
  ببینید استاد، دهم من فقط تشریحی وار روی کتاب مدرسه میخوندم برا هر درسی. یازدهمم که ۶ ساعت مجازی بود و فقط چیزایی که گفتن رو نوشتم ینی عمیق خوانی نکردم. توی این دو سال نه کتاب کمک درسی داشتم و هیچ تستی هم نزدم . الان که میرم سر درس هم دهم باید بخونم هم یازدهم برا همه درسا تستم باید بزنم . مطالبم که یا یاد نگرفتم یا از ذهنم فرار کرده . وسط درس سردرگمی میگیرم . احساسات بدی دارم . فشار زیادی رومه من چیکار کنم استاد تو رو خدا کمکم کن کمکم کن کمکم کن .

  1. سلام
   درک می کنم که سردرگم بودن خیلی بده
   ۲ تا راه بهت پیشنهاد میدم

   ۱) از خودم بیای کلا مشاوره ماهانه بگیری
   ۲) در کلاس مشاوره تابستان عضو بشی (برای شهریور برنامه از سطح صفر میدم که به دردت میخوره)

   https://alirezaafshar.org/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%b3-%d9%85%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%861400-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1/

 24. سلام استاد من دهم تجربی هستم
  میخوام که تغییر رشته بدم به ریاضی
  حالا سوالم اینه که داخل تابستون علاوه بر هندسه و فصل پنج فیزیک چه درسهای دیگه ای رو مطالعه کنم ؟ با تست باشه یا تشریحی ؟

 25. سلام من کنکور 1402 هستم ایا حذف عمومی ها قطعی است و لازم نیست در این تابستان عمومی ها رو بخونیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا