انتخاب رشته

اولویت انتخاب شهر و استان ، ناحیه و قطب در انتخاب رشته کنکور

پارامتر های انتخاب شهر، دانشگاه و رشته در انتخاب رشته

اولویت های انتخاب شهر و استان در انتخاب رشته کنکور

در انتخاب رشته 3 پارامتر انتخاب شهر ، انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه دخیل می باشد که در رابطه با انتخاب رشته کنکور و دانشگاه به طور مفصل در مثاله های قبلی صحبت شد.

در این مقاله قصد داریم پیرامون انتخاب شهر بحث کنیم که مقدمه آن را در مقاله کارنامه خوانی کنکور و دفترچه خوانی بیان کردیم.

اهمیت ناحیه و قطب در انتخاب رشته دانشگاه

قطب 1 شامل 10 استان می باشد و 20 استان باقی مانده هم با هم به رقابت می پردازند.

در رشته های پرطرفدار که قطبی هستند 60 درصد ظرفیت به آن قطب و 40 درصد باقی مانده به بقیه قطب ها می رسد.

در رشته های کم طرفدارتر این نسبت 80 به 20 است.

یعنی 80 درصد از ظرفیت برای قطب آن دانشگاه و 20 درصد به بقیه استان ها می رسد.

آگاهی کامل از قطب ها و ناحیه ها و بومی پذیر در مطلب : گزینش کشوری یا ناحیه ای یعنی چه؟

فرق انتخاب رشته و تحمیل انتخاب رشته در آزمون سراسری

در انتخاب رشته فرد متناسب با علایق، استعداد و رتبه ای که کسب کرده رشته یا مجموعه ای از رشته ها را انتخاب می کند و برحسب ترجیحات خود آن ها را اولویت بندی می کند و از 1 تا 150 می چیند.

تحمیل انتخاب رشته یعنی موانعی سر راه دانش آموز قرار بگیرد که مجبور شود از یک سری از ترجیحاتش دست بکشد و اولین تحمیل رتبه او می باشد. در درجه های بعدی، بازار کار، محل قرار گیری آن دانشگاه در رشته موردنظر، محدود بودن تعداد ظرفیت و دانشگاهها، علایق و … می باشد.

رتبه کنکور یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده محدودیت در انتخاب رشته و شهر

بیشتر داوطلبان و خانواده هایشان قبولی در شهر خود را به قبولی در سایر شهرها ترجیح می دهند. چون علاوه بر نزدیکی به خانواده، فرد را متحمل هزینه های اضافی نمیکند. حال اگر شهری که داوطلب در آن زندگی می کند انتخاب های اول رتبه های برتر هم باشد قبولی فرد با محدودیت بیشتری روبه رو می شود.

پس اگر فرد قصد ماندن پشت کنکور را ندارد بهتر است خیلی در این قضیه حساسیت به خرج ندهد و تا حد امکان شهرهای دیگر را هم در انتخابهای خود قرار دهد تا احتمال قبولی اش بالا رود.

برتری اولویت رشته بر شهر و دانشگاه

در انتخاب رشته باید این نکته را مد نظر قرار داد که در انتها چیزی که با فرد باقی می ماند رشته ای است که در آن تحصیل کرده است.

نکات بسیار مهم: پس بهتر است فرد با دید باز نسبت به دوری، آب و هوا، تعهد یا عدم تعهد در ارائه خوابگاه به دانشجو، هزینه های جاری در آن شهر، هزینه های اجاره خانه، دسترسی به وسایل نقلیه، فرودگاه ها و راه آهن به انتخاب رشته بپردازد و در ابتدا از شهر خود شروع کند حتی اگر دانشگاه و شهر تاپی نباشد. بعد از آن هم شهرهایی که با هم در یک قطب هستند را مد نظر قرار دهید.

پیشنهاد ویژه: با شرکت در طرح آموزش انتخاب رشته کنکور سراسری ب

طرح کلاس مشاوره  بهار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا