مشاوره صوتیمقالاتمنابع و آزمونمنابع و آزمونمنابع و آزمون

انتخاب بهترین آزمون آزمایشی + نکات تابستان

شرکت در آزمون آزمایشی کنکور

چگونه بهترین آزمون آزمایشی را انتخاب کنیم؟

همان طور که می دانید یکی از مهمترین انتخاب های داوطلبان کنکور هرسال در ابتدای سال تحصیلی مبحث انتخاب کنکور آزمایشی مناسب می باشد و امروز قصد داریم با شما مورد انتخاب آزمون مناسب در تابستان صحبت کنم.

پس قبل از سوالاتی مثل قلم چی یا گزینه 2 ؟ آزمون سنجش یا گاج ؟ بیاد به سوال زیر پاسخ داد:

 آیا در سال کنکور نیاز است حتما در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم ؟

در پاسخ به این سوال  باید گفت : رفتن شما به آزمون ها تعهد خوبی برای شما به همراه خواهد داشت و باعث می شود موظف بشید در مقاطع مختلف زمانی خود را محک بزنید.

همچنین بخاطر برنامه ریزی آزمون موسسات که به بودجه بندی مباحث آزمون معروف هست ، میشه گفت تا حد قابل قبولی شما یک برنامه ریزی و طرح کلی از مسیر یکساله موفقیت در کنکور را دارید.

داوطلبانی که در سال کنکور بدون آزمون مسیر خود را طی می کنند همواره از جایگاه علمی خود در مقایسه با دیگران تردید دارند و ترس از عقب ماندگی و نداشتن برنامه منسجم برای آنها باعث استرس بیش از اندازه ، بخصوص در ماه های منتهی به کنکور میشود.

همچنین این دسته از داوطلبان اکثرا روی برخی فصول مکث و وسواس مطالعاتی شدیدی دارند که مسلما با شرکت در آزمون و دیدن نتایج آن می توان تا حد قابل قبولی به این اطمینان رسید که آیا این فصل را تسلط داریم یا که نه ؟!

گرچه رفتن به حوزه امتحان در کنار سایر داوطلبین می تواند در جهت شبیه سازی هرچه بیشتر و بهتر شرایط واقعی کنکور به شما کمک کند و در کاهش استرس جلسه اصلی کنکور نقش اساسی ایفا می کند اما

توجه داشه باشید پیشروی با برنامه آزمون و حل تست های آن در منزل به صورت منظم و منسجم حداقل کار است که صد درصد از شرکت نکردن در آزمون ها بهتر است.

مقایسه آزمون های آزمایشی کنکور

مهمترین فاکتورهای مقایسه بین آزمون های آزمایشی

قبل از انتخاب آزمون آزمایشی حتما به نکات زیر توجه کنید:

بودجه بندی و برنامه ریزی ( انتخاب مباحث و فرصت مطالعاتی و نحوه دوره آنها )

شامل: انتخاب دروس تحلیلی تر در تابستان ، تعداد آزمون ها و دوره های بیشتر از هر مبحث ، انتخاب زنجیره های مطالعاتی مرتبط با یکدیگر و …

بودجه بندی آزمون های آزمایشی را با استفاده از مطلب برنامه ریزی کنکور 1400 یاد بگیرید.

کیفیت سوالات آزمون آزمایشی

شامل: طرح سوالات تالیفی هم سنگ با کنکورهای سال های گذشته ، برگزاری پیش آزمون برای هر درس برای استاندارد سازی بیشتر تست ها ، استفاده کمتر از تست های کنکورهای سال های قبل بدون تغییر و ثابت بودن اعضای دپارتمان طراحان هر درس باعث افزایش کیفیت تست های کنکورهای آزمایشی می شود .

جامعه آماری آزمون آزمایشی ( تعداد شرکت کنندگان )

شامل: محک خوردن داوطلبان با بیشترین جامعه آماری شرکت کننده در همان آزمون و نه تخمین رتبه بر اساس کنکور سال قبل، طریقه ی محاسبه ی تراز آزمون باید بر حسب جامعه ی آماری آزمون باشد.

خدمات جانبی و هزینه آزمون ( کتاب ، لوح فشرده ، پشتیبانی و … )

شامل: هزینه منطقی و متعارف و برابر در همه نقاط کشور ، جلوگیری از هزینه تراشی های اجباری مثل خرید کتاب ، بسته آموزشی، دی وی دی های آموزشی کنکور، مشاوره و…

نقاط ضعف آزمون های آزمایشی کنکور

نقاط ضعف آزمون های تابستان کنکور ۱۴۰۰ که توسط مشاورین مجرب باید حل شود

معمولا در آزمون های آزمایشی موارد زیر به درستی و به صورت کامل صورت نمی گیرد که در این موارد نیاز به یک مشاور تحصیلی مجرب حس می شود.پیشنهاد می شود به نکات مهم در انتخاب مشاور کنکور مراجعه شود.

عدم رعایت پیش نیاز و مکمل مباحث

یعنی قبل از پرداختن به هر فصل از هر هر سال بودجه بندی بایستی پیش نیازهای ضروری آن مبحث را یک دور دوره کند و سپس به سمت مبحث زنجیره بعدی برود.

همچنین در صورت تکمیل مباحث یک فصل در سال های آینده بایستی به صورت کامل از صفر تا صد مبحث را کنکوری وار جمع کند.

پرداختن زیاد به دروس توصیفی

دروسی مثل زمین شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، دینی و … نیاز نیست در تابستان به مقدار یک کتاب کامل کار شود.

ای کاش آزمون ها بجای پرداختن به کل دروس از این کتب برای تنوع مطالعاتی و جلوگیری از خستگی داوطلبان بصورت انتخاب صرفا بخش های کمی را در طرح درس بودجه بندی خود گنجانده بودند.

همچنین مبحثی نبودن درس ادبیات در میان دروس عمومی هم یکی دیگر از مشکلات همه آزمون هاست و همانطور که می دانید ارزش همه فصول ادبیات کنکور برابر باهم نیست.

برای آشنایی بیشتر با روش مطالعه ی این دروس به مطلب روش مطالعه دروس توصیفی مراجعه فرمایید.

عدم توازن برابر برنامه آزمون

نداشتن توازن در برنامه آزمون یعنی  یک آزمون مباحث ساده است و در آزمون بعدی فصول سنگین دروس تخصصی در کنار هم قرار گرفته است.

همچنین گاهی اوقات آزمون ها برای فصل های به شدت سنگین و بسیار راحت به یک میزان زمان قرار می دهند که این برای مطالعه داوطلبان مشکلاتی جدی را به همراه خواهد داشت.

دوره غیر اصولی آزمون آزمایشی کنکور

برگشت به عقب به روش قطاری به این معناست که هربار قرار است آزمون مباحث قبلی را دوره کند از اولین بودجه بندی تا آخرین مبحث پیشروی را در مرور خود لحاظ می کند و این باعث میشود که فصول اولیه هر کتاب به تعداد دفعات بیشتری مورد ارزیابی و مرور قرار بگیرد و فصول انتهایی کمتر.

تطبیق برنامه آزمون آزمایشی با شرایط شما

همانطور که می دانید ، برنامه آزمون ها یک برنامه کلی هستند که برای همه مثل هم ارائه می شود و بر حسب تراز و وضعیت علمی داوطلبین مختلف شرکت کننده در آن آزمون حجم برنامه و انتخاب مباحث تغییری نخواهد کرد.

اینجاست که یکی از وظایف مشاور خصوصی کنکور در امر برنامه ریزی کنکور دقت به شرایط علمی داوطلب مورد نظر، برنامه تدریس کلاس های درس او، پیدا کردن نقاط ضعف و قوت او و در نهایت ایجاد تغییرات جزیی یا کلی در ساختار برنامه آزمون است.

پادکست استاد افشار در مورد انتخاب آزمون های آزمایشی

طرح کلاس مشاوره زمستان
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫34 نظرها

 1. سلام استاد ببخشید آیا ضروریه که حتما آزمون ها رو شرکت کنیم مثلا نمی‌تونیم آزمون رو بصورت غیر حضوری خودمون تو خونه بدیم و لطفا دلایل انتخابتون رو هم بگید که خودم بدم یا حتما باید ثبت نام کنم با وجود اینکه غیرحضوری و رتبه و تراز غیرواقعیه ترجیحتون چیه؟

   1. استاد باتوجه به اینکه امسال آزمونها غیرحضوری برگزار میشه چه لزومی داره ثبت نام کنیم؟ خودمون سوالارو تو خونه حل میکنیم دیگه!

    1. سلام
     تعهد اجرای برنامه برخی دوستان کمه و خودشان هم بدون مشاور و آزمون …. اوضاع شان بدتر خواهد شد
     وگرنه اگر خود خوان و خودکار هستید من حرفی ندارم که شما آزمون های تابستان در تابستان امسال شرکت نکنید و سوالاتش را صرفا تهیه کنید و بزنید

  1. استاد باتوجه به اینکه امسال آزمونها غیرحضوری برگزار میشه چه لزومی داره ثبت نام کنیم؟ خودمون سوالارو تو خونه حل میکنیم دیگه!

 2. من انسانی نظام جدیدم و پایه درسی ضعیفی دارم و برای کنکور 99تازه شروع کردم…برای دینی فقط نیمسال اول دینی12رو خوندم…در فرصت باقیمانده کدوم پایه و کدوم درسا رو بخونم بهتره؟؟

 3. سلام استاد من برای دهم کتاب شیمی خیلی سبز رو کامل کار کردم الان برای تابستان دوازدهم باید کدوم یکی از این کتابارو کار کنم
  خیلی سبز و الگو و میکرو و سه سطحی رو دارم توی خونم و خیلی سبز رو فقط قبلا کار کردم کدوماشو برا ازمونا بخونم میانگین درصد شیمی 80

   1. برای زیست چطور اونو چیکار کنم اونم زیست من منابع نشر الگو خیلی سبز ومیکرو رو دارم میکرو فصل یک دهم و نشر الگو دو دهم و خیلی سبز کلشو زردم برای درس زیست شناسی چیکار کنم کتاب پایه بگیرم یا اینها رو یکیشو کار کنم کدووشو و زیست دوازدهم کلاس نیازداره یا که نه من امتحان نکردم بدون کلاسو ولی تابستون پارسال کلاس رفتم خیلی تاثیر مثبت داشت برام

    1. اول خیلی سبز و بعد الگو کار کنید
     برای شروع آموزش و تست اولیه فقط با یک منبع کار کنید

  1. سلام من سنجش شرکت کردم، تراز تداره مثل اینکه! به درد نمیخوره اینجوری! سوال هاش به نظر شما خوبه؟ به نظرم اگه خوب بود کلا سنجش قیمتش نصف قلمچی نبود.

   1. درصد ملاکت باشه نه تراز ( چون آزمون ها غیر حضوری هستند اعتنادی به ترازش نیست )
    مشکل سنجش فقط اینه که دوره و مرور کمی داره

 4. سلام استاد کرونا گرفتم تا سه روزه دیگه ام نمی تونم بیام از بیمارستان بیرون
  توی بیمارستان به علت دارو هایی که بهم می دن خواب می رم و بی حام و به همین دلایل فقط خیلی بشه که بتونم این سه روز بخونم روزی 5 -6 ساعته با این حال
  منم حداقل از هرکدوم درس 40 -50 رو بلدم آیا این چند روز (3روز)ازمون جامع بررسی کنم یا بخونم و یاد بگیرم بعدا که رفتم خونه بتونم آزمون جامع بزنم
  چی کار کنم ؟
  یادگیری بیش تر یا بررسی آزمون ها و دیدن نکات مهم …
  ممنون

  1. سلام
   حفظیات ( عمومی ) بخوان و سوالات کنکورهای ۹۸ و ۹۷ بررسی کن
   انشاله سلامتی هرچه زودتر به شما بازگردد

 5. سلام آقای دکتر روزتان بخیر ببخشید به نظر شما با معدل ۱۵ و سهمیه ۵ درصدی امکان قبولی مهندسی نفت بر اساس سوابق تحصیلی وجود داره؟؟امیدی هست یا نه؟

  1. سلام
   بله
   اما یادت باشه مهندسی نفت از دانشکاه آزاد تعهدی برای استخدامش نیست

 6. سلام استاد.من برا کنکور 99 ازمون قلمچی شرکت کردم و به نظرم زیاد برام مفید نبود .به نظر شما برای 1400 گزینه دو ثبت نام کنم؟ صرف نظر از فاکتور جامعه آماری

 7. سلام استاد به نظرتون رفتن سر کلاس مجازی تو این شرایط بهتره یا خودمون بخونیم
  و اینکه تو سال دوازدهم تجربی تمرکزمون رو فقط بزاریم رو دوازدهم یا پایه رو هم بخونیم و اینکه هفته ای چند ساعت برا پایه بسه؟

  1. سلام گ اگر خودت با کمک درسی ها مشکلی نداری مسلما خودت بخوانی تنها بهتره
   ساعت مطالعه برای کنکوری خوبی هفته ای بین ۶۰ الی ۷۵ ساعت باید باشه

   1. استاد
    پایه رو هم بخونیم تو این شرایط یا فقط تمرکزمون رو دوازدهم باشه به نظرشما

   2. و اینکه من تا اینجا یک دانش اموز نسبتا تاپ بودم تابستونم رو خوندم نکه نخوندم ولی کم خوندم روزی 8 ساعت میخوندم و الان به اینجا که رسیدم فهمیدم باید بیشتر میخوندم به نظرتون میتونم از الن اگه سفت وسخت شروع کنم به رتبه 3 رقمی برسم منطقه 3 هستم

 8. سلام استاد
  پشت کنکوریه انسانی هستم و در حد صفر که نمیشه گفت ولی کتابارو تقریبی بلدم
  میخوام برای کنکور قوی شروع کنم نمیدونم دقیقا چه برنامه ای جلو ببرم!
  یه برنامه تقریبی میشه بهم پیشنهاد بدین.مشکلی هم با ساعت مطالعه بالا ندارم.

  1. سلام
   برنامه آزمون برسون
   بجز چند درس حفظی تر و ساده که هر وقت میشه خواند ؛ بقیه دروس طق بودجه آزمون ۱۸ مهر تا ۲۸ آذر کانون هر هفته به عنوان یک بودجه بندی پیشروی کار کن و برسون

   1. سلام اقای افشار!
    اون درسایی که حفظی و ساده تر تاریخ و جغرافیا و دینی و جامعه رو از وسط فروردین اضافه کنم مشکلی نداره؟چون فعلا برای اونا وقتی نیست!؟

 9. در مورد کامنت بالا میشه خودمو به بودجه بندی برسونم؟!مثلا روزا رو کن کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن